św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

Metropolita gdański zaprasza na święto patronalne archidiecezji gdańskiej.
Na Wzgórzu Wojciechowym w Gdańsku 6 maja o godz. 12 odprawiona zostanie Msza św. odpustowa w intencji ojczyzny pod przewodnictwem bp. Łukasza Buzuna z Kalisza.
Jak podkreśla abp Sławoj Leszek Głódź, tegoroczne uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha wpisują się w jubileusz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Zachęcam do włączenia się w tradycyjne piesze pielgrzymki, które z różnych stron archidiecezji przyprowadzą nas na wspólne świętowanie. Po liturgii zapraszam na rodzinny piknik i śpiew pieśni patriotycznych - mówi metropolita gdański.
Piesze pielgrzymki na Wzgórze Świętego Wojciecha:

Archidiecezjalna Pielgrzymka Gdańszczan z relikwiami św. Wojciecha pod przewodnictwem Kościelnej Służby Mężczyzn "Semper Fidelis" (wyjście o godz. 9 z bazyliki Mariackiej);
Pielgrzymka Młodych (wyjście o godz. 9 sprzed kościoła oo. franciszkanów pw. Świętej Trójcy w Gdańsku);
Pielgrzymka z Łęgowa (wyjście o godz. 8.30 sprzed kościoła pw. św. Mikołaja w Łęgowie); 
Pielgrzymka dekanalna z Pruszcza Gdańskiego (wyjście o godz. 10 sprzed kościoła pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim).

- Kult Adalberta na Pomorzu ma średniowieczną tradycję. Pewne jest, że w pierwszej połowie XII w. w dzisiejszym Świętym Wojciechu znajdowała się placówka benedyktynów wraz z kościołem pod wezwaniem męczennika. Wokół świątyni wkrótce powstała osada. W wizytacjach biskupich wspominano również o kaplicy na wzgórzu. Na przestrzeni stuleci wykształciła się tradycja, że spoczywało w niej ciało świętego - mówi ks. dr Leszek Jażdżewski, historyk.
Już od 1685 r. z kościoła jezuitów na Starych Szkotach udawały się pielgrzymki na wojciechowe wzgórze. Uczestniczyły w nich tysiące wiernych - Polaków i Niemców z całego Pomorza. Pielgrzymowano także z kościoła w Łęgowie. Wizytacja z 1782 r. wspomina o relikwiach czeskiego męczennika znajdujących się w kaplicy i zatwierdzonych odpustach przypadających w kolejne rocznice jego śmierci 23 kwietnia.
Świątynia św. Wojciecha na przedmieściach Gdańska szczęśliwie uniknęła losu wielu okolicznych obiektów sakralnych, które w czasie II wojny światowej zostały obrócone w ruinę. Dzięki temu już w kwietniu 1946 r. mogła odbyć się pierwsza wielka uroczystość w Gdańsku ku czci męczennika.
W 1963 r. św. Wojciech oficjalnie został ustanowiony patronem diecezji gdańskiej. Fakt ten jeszcze bardziej podniósł rangę organizowanych corocznie odpustów. Uczestniczyli w nich hierarchowie Kościoła, w tym kardynałowie August Hlond, Karol Wojtyła, a nawet prymas Anglii i Walii Bernard Griffin. Odpustowa tradycja kontynuowana jest do dziś.
Więcej na temat kultu św. Wojciecha oraz tradycji święta patronalnego TUTAJ.


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00