św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

Finał biało-czerwonej sztafety na ORP "Błyskawica".
Na pokładzie ORP "Błyskawica" 2 maja odbył się finał biało-czerwonej sztafety. Weterani w marynarskich mundurach odebrali flagę w barwach narodowych i przekazali załodze okrętu. Następnie, w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, flaga została podniesiona na maszt słynnego polskiego niszczyciela.
Sztafeta z polską flagą prowadzona przez olimpijczyków wystartowała z Zakopanego w godzinach porannych. Na Krupówkach została przekazana rajdowcom, którzy w konwoju wyruszyli do Krakowa. Następnie flagę przetransportowano na lotnisko skąd poleciała do Warszawy, gdzie odebrała ją reprezentacja parlamentarzystów. Politycy pobiegli z nią na Zamek Królewski, by przekazać ją funkcjonariuszom Straży Pożarnej. Flaga w konwoju strażaków przewieziona została kolejno do Gdyni, gdzie zakończyła swą podróż na ORP "Błyskawica".
Niszczyciel uważany jest za prawdziwy zabytek klasy zerowej wśród okrętów, które uczestniczyły w wojnach morskich. Jest również weteranem II wojny światowej i najstarszym zachowanym niszczycielem. ORP "Błyskawica" to jedyny okręt aliancki, który walczył przez cały okres wojny - od 1 września 1939 r. do 8 maja 1945 r.
-  Okręt działał na Morzu Północnym i Atlantyku, w kampanii norweskiej i ewakuacji wojsk sojuszniczych z Dunkierki, bronił Cowes przed atakami Luftwaffe, operował na Morzu Śródziemnym wspierając Maltę i działania inwazyjne w Afryce Północnej, osłaniał lądowanie aliantów w Normandii. Do kraju "Błyskawica" wróciła 4 lipca 1947 r. pod dowództwem komandora Bolesława Romanowskiego. W czynnej służbie okręt pozostawał jeszcze przez 20 lat. Rozkazem dowódcy Marynarki Wojennej RP z 11 października 1974 r. ORP "Błyskawica" została przekształcona w okręt muzeum - informuje kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy Dowódcy 3. Flotylli Okrętów.
ORP "Błyskawica" wciąż nosi biało-czerwoną wojenną banderę. Pozostaje w składzie 3. Flotylli Okrętów, ma etatową marynarską załogę. Na co dzień pełni funkcję reprezentacyjną. - Codzienne życie okrętu i towarzyszące mu elementy ceremoniału morskiego oraz Regulaminu Służby Okrętowej: podnoszenie i opuszczanie bandery, wybijanie szklanek, witanie i żegnanie przy trapie oficerów oraz przełożonych, to wszystko odbywa się na oczach społeczeństwa. Wywiera zatem niewątpliwy wpływ na jego świadomość oraz poszerza wiedzę o morzu - mówi R. Pioch.
Biało-czerwona sztafeta 2018 to projekt zainicjowany przez radio RMF FM, którego celem jest podkreślenie rangi symbolu narodowego, jakim jest flaga narodowa. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Prezydent RP.
- Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych. To święto łączy Polaków, czego symbolem był przejazd flagi przez całą Polskę od Zakopanego do Gdyni. Cieszę się, że mogłam spędzić ten dzień w radosnej atmosferze w gronie przyjaciół - mówi Dorota, mieszkanka Gdyni.


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00