św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

Już w najbliższą niedzielę o godz. 19 w gdańskim programie TVP3 będzie można obejrzeć niezwykły koncert słynnego gitarzysty Andrzeja Nowaka z zespołem Złe Psy i towarzyszącymi gośćmi.
- Chcieliśmy tym koncertem rozpocząć cykl programów dotyczących rocznicy odzyskania naszej niepodległości - mówi Joanna Strzemieczna-Rozen, dyrektor gdańskiego ośrodka TVP. - Będziemy w tym wyjątkowym czasie oczywiście produkować filmy dokumentalne, dotyczące postaci wspaniałych Pomorzan, którzy walczyli o Niepodległą. Będą też reportaże. Chcemy jednak, aby w naszej ofercie znalazły się także takie wyjątkowe koncerty.
Na scenie wystąpił zespół Złe Psy w składzie: Andrzej Nowak (gitara, wokal), Adam Herbowski (gitara), Dariusz Kamiński (gitara basowa) i Michał Bereźnicki (perkusja). Wraz z zespołem zagrali gościnnie pianista jazzowy Paweł Serafiński, Harfa Gospel Choir oraz trio dęte - Denys Ostrovnoi (saksofon), Erwin Żebro (trąbka) i Marcin Respondek (puzon).
- Dzisiaj na scenie łączą się cztery światy. Świat jazzu, świat gitary rockowej, najlepsza sekcja dęta w Polsce, najlepszy perkusista i basista, i nasze kochane anioły - chór gospel! - grzmiał ze sceny Andrzej Nowak.
Koncert zarejestrowano w dużym studiu gdańskiej TVP. Na widowni znaleźli się m.in. znamienici przedstawiciele środowisk patriotycznych Wybrzeża oraz zaprzyjaźnieni z TVP3 przedstawiciele mediów. Mimo że wielu z nich osiągnęło już szacowny wiek, na sali panowała niezwykła atmosfera. Soczyste brzmienia i wirtuozeria, z jaką zespół wykonywał kolejne utwory, spowodowała, że podczas wielu z nich można było ujrzeć uniesione w górę ręce.
Skąd wziął się pomysł na zaproszenie właśnie tego zespołu? - Andrzej Nowak to niekwestionowana gwiazda polskiego rocka. Człowiek o bardzo ciekawych korzeniach: założyciel zespołu TSA, kierownik muzyczny słynnego musicalu "Jesus Christ Superstar". Można o nim powiedzieć, że to wirtuoz gatunku. Łączy to wszystko z nienachalną nutą patriotyczną. Nie ukrywam, że to także miało wielki wpływ na wybór tego właśnie artysty - wyjaśnia Joanna Strzemieczna-Rozen.
- To bardzo ważny koncert dla mnie i dla mojej rodziny, bo tak właśnie nazywam mój zespół. Wszyscy jesteśmy razem, dzielimy się kawałkiem chleba, dajemy sobie ostatni łyk wody. Dzięki temu powstaje muzyka. Muzyka nie powstaje w fabryce młotków. To coś, co idzie z ciebie, z duszy, z serca. To twoje uczucia - opowiadał już po koncercie A. Nowak.
- Można być patriotą ,nosząc koszulkę, głosząc piękne hasła. To piękne. Ale ten patriotyzm musi znajdować potwierdzenie w najprostszych gestach. Czasem jest to proste podniesienie papierka i wrzucenie go do kosza, czasem zwykła pomoc drugiemu. Jestem wychowany w rodzinie, w której od samego początku we wszystkich rozmowach, przy obiedzie, przy śniadaniu, najważniejsza była nasza ukochana ojczyzna. Nigdy jednak nie byłem i nie będę nachalny z patriotyzmem. Dzisiaj niektórzy chcą dostać się na falę. Mam nadzieję, że oni też zaczną prawdziwie wierzyć w naszą Polskę, w nasze wartości, które są tak wielkie i piękne. Tak, jak w Boga. Bardzo ważne jest pytanie: "Czy wierzysz w Boga?". Można myśleć, mówić tysiące słów. Ale odpowiedzią jest jedno proste słowo potwierdzenia: "tak" - mówił artysta.


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00