św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

W poniedziałek 27 listopada uroczystym capstrzykiem rozpoczęły się obchody 99. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej w Polsce.
W wydarzeniu odbywającym się w Gdyni wzięło udział kilkadziesiąt osób - mieszkańców oraz przyjezdnych. - Nie mieliśmy daleko, bo dojechaliśmy z Wejherowa. Mąż postanowił, że zafundujemy synom możliwości zobaczenia takiego wieczornego, uroczysty przemarszu - mówi pani Alicja.- Tu jest super, bo tylu marynarzy w jednym miejscu, to jeszcze nie widziałem - mówi Patryk, syn pani Ali. Jego brat, Paweł dodaje, że opowie o wszystkim kolegom ze szkoły. - Zrobiłem kilka zdjęć, które im pokaże jutro - mówi podekscytowany.Defilada w honorowej asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej wystartowała z ul. 3 Maja, by po przemarszu ulicami 10 Lutego, Świętojańską, Pułaskiego i Waszyngtona, dotrzeć na Skwer Kościuszki. Tam, złożono meldunek o gotowości do uroczystości, który odebrał dowódca 3. Flotylli Okrętów adm. Krzysztof Jaworski. Następnie odbył się przegląd i przywitanie pododdziałów MW i odegranie hymnu państwowego.- Nigdy nie miałem okazji uczestniczyć w capstrzyku i bardzo żałuję, bo jest to bardzo widowiskowe przedsięwzięcie - mówi pan Paweł, mieszkaniec Gdyni.Po odczytaniu Apelu Pamięci i oddaniu salwy honorowej przy Płycie Pomnika Marynarza Polskiego nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów.Główne uroczystości związane z 99. rocznicą odtworzenia Marynarki Wojennej w Polsce odbędą się we wtorek 28 listopada. Z tej okazji o godz. 12 przy Płycie Pomnika Marynarza Polskiego w Gdyni zaplanowano uroczystą odprawę wart. Natomiast o godz. 14.30 na nabrzeżu Pomorskim odbędzie się podniesienie bandery na nowoczesnym niszczycielu min ORP "Kormoran".

ORP "Kormoran" to pierwszy nowy okręt zbudowany w polskiej stoczni od początku lat 90. ubiegłego wieku. Do jego głównych zadań należeć będzie rozpoznawcze poszukiwanie min na torach wodnych i w wyznaczonych akwenach, a także w portach, na redach i torach podejściowych do nich. Jednostka będzie niszczyć miny i zagrody minowe, prowadzić obserwacje przeciwminowe, a także przeprowadzać okręty i transportowce przez rejony zagrożone minami.

Okręt wejdzie w skład 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety, który jest oddziałem taktycznym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. "Kormoran" stacjonować będzie w Porcie Wojennym w Gdyni.
 

Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00