św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

- Ta uroczystość jest świętem Kaszubów, świętem kaszubszczyzny i tych wszystkich, którzy szanują i pielęgnują wartości - mówił w Rumi bp Zbigniew Zieliński.
Tysiące Kaszubów mieszkających w Polsce i za granicą spotkało się w sobotę 1 lipca w Rumi podczas XIX Światowego Zjazdu Kaszubów. Tradycyjnie część gości przybyła na miejsce spotkania pociągiem "Transcassubia", który dotarł na rumski dworzec o godz. 10.20. Pasażerowie wspólnie z oczekującymi ich na dworcu gospodarzami przemaszerowali do Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych, gdzie odprawiona została uroczysta Msza św. Eucharystii przewodniczył bp Zbigniew Zieliński.
- Światowy Zjazd Kaszubów to nie tylko wielka impreza plenerowa, promocja kultury i dorobku Kaszubów czy odwołanie się do pięknych zwyczajów, ale także odwołanie się do wiary, która przenikała w sposób naturalny i oczywisty tradycję i kulturę kaszubską - mówił hierarcha. - Na ołtarzu składamy dziękczynienie za to bogate dziedzictwo. Jesteśmy jednak nie tylko jego spadkobiercami. Ono zostało nam także zadane. Sam jestem dłużnikiem tego dziedzictwa, chociażby z powodu pochodzenia mojej mamy, która przyszła na świat na ziemi chmieleńskiej. Dzisiaj przeżywając z wami ten zjazd Kaszubów spłacam zaciągnięty wówczas dług zaznaczał bp Zieliński. - Ta Msza św. jest połączeniem wdzięczności i odkrywania zadań, jakie przed nami stają - dodał. 


- Sięgamy dzisiaj do tego, co tradycję, kulturę i całą kaszubszczyznę zrodziło - mówił bp Zbigniew Zieliński.


ks. Rafał Starkowicz /Foto GośćPo Mszy św. Kaszubi w kolorowym pochodzie przeszli na stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi, gdzie oficjalnie otwarto XIX Światowy Zjazd Kaszubów.
Po oficjalnym otwarciu imprezy na scenie wystąpili m.in: Zespół Pieśni i Tańca Gdynia, uczestnicy "Kaszubskiego Idola", "Fucus" oraz finaliści projektu "Rumski Wokal".
Jak co roku na uczestników zjazdu czekało wiele atrakcji. W Hali MOSiR odbył się turniej tradycyjnej, karcianej gry w "Baśkę", która powstała na Kaszubach na przełomie I i II połowy XIX wieku.
Poza tym wśród wielu stoisk rozstawionych w pobliżu MOSiR-u można było skosztować kaszubskich smakołyków, zakupić wytwory rękodzieła i książki o tematyce regionalnej, zażyć tabaki oraz posłuchać ulicznych występów.
Zjazdy Kaszubów organizowane są przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie od 19 lat na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa. W 1999 roku utworzono samorząd województwa pomorskiego, w skład którego weszły wszystkie miejscowości rdzennie zamieszkiwane przez Kaszubów.


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00