św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

Ulicami miasta przeszła procesja różańcowa z...

W sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na gdańskiej Żabiance odbyła się Msza św. odpustowa pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego.

Jak zaznaczył podczas wprowadzenia do liturgii ks. prał. Piotr Tworek, kustosz sanktuarium MB Fatimskiej w Gdańsku, uroczystość wpisuje się w 102. rocznicę zakończenia objawień w Fatimie. - Oddzieleni biegiem czasu i historią zdarzeń, które zmieniły duchowo oblicze świata, mamy świadomość, że przesłanie Matki Bożej z Fatimy wciąż nas dotyka, domagając się wiernej i nieustannej odpowiedzi. Dowodem tego jest nasza codzienna modlitwa różańcowa - mówił .

W czasie homilii bp Zieliński przywołał wydarzenia z 13 października 1917 r. podkreślając ich rolę w dziejach świata. Zaznaczył jednocześnie aktualność fatimskiego orędzia. - Matka Boża nieustannie wzywa nas do nawrócenia, zwłaszcza do podejmowania modlitwy różańcowej, do postu oraz udziału w nabożeństwie pięciu pierwszych sobót miesiąca. Niech i dzisiaj dane nam będzie odkryć, że jesteśmy nie niewolnikami, ale dziećmi Bożymi i z radością przyjąć tę ogromną godność - mówił hierarcha.

Po Eucharystii odbyła się procesja z figurą MB Fatimskiej, w czasie której odmówiono różaniec. Na koniec uroczystości bp Zbigniew Zieliński odmówił akt zawierzenia Matce Najświętszej.

Minęła 77. rocznica śmierci bł. ks. Władysława...

Mszą św. w gdyńskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęły się obchody 80. rocznicy wysiedleń ludności cywilnej z Gdyni.

WEucharystii w intencji wysiedleńców, której przewodniczył ks. kan. Krzysztof Drews, uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, a także młodzież szkolna. - Wydarzenia sprzed 80 lat pokazują, do czego może doprowadzić ideał stawiania człowieka w miejscu Boga i ustanawiania ludzkich praw w miejsce Bożych - mówił ks. K. Drews.

- Można sobie tylko wyobrazić tragedię, do której mogłoby dojść, gdyby spełniły się plany III Rzeszy, która w sierpniu 1939 roku przewidywała, że za 10 lat ta ziemia będzie idealną krainą, gdzie nie będzie się już mówić po polsku. Do tego miały doprowadzić wysiedlenia mieszkańców Gdyni - podkreślił kaznodzieja.

Kolejna część uroczystości odbyła się przy tablicy na fasadzie dworca Gdynia Główna, gdzie zapalono znicze i złożono kwiaty. Następnie u zbiegu ulic Dworcowej i Starowiejskiej przy pomniku Gdynian Wysiedlonych wręczono medale Pro Patria. Medal ten jest przyznawany osobom i instytucjom za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

W tym roku w gronie odznaczonych był m.in. Paweł Sasin, autor pomnika Gdynian Wysiedlonych. - Chciano jak najszybciej zgermanizować Gdynię. Ludność wysiedlano w głąb kraju. To były paskudne dni dla Gdyni, które już nigdy nie powinny się powtórzyć - podkreśla Benedykt Wietrzykowski, prezes Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych.

Masowe wysiedlenia gdynian rozpoczęły się praktycznie zaraz po zajęciu miasta przez Niemców we wrześniu 1939 roku. Okupant chciał, by Gdynia stała się portem wojennym. Ludność polska była tu niepożądana i miała ją zastąpić ludność niemiecka. Według zarządzenia wysiedleńcy musieli pozostawić całe mienie za wyjątkiem podręcznego bagażu, zaś w drzwiach miały zostać klucze.

Przez cały okres II wojny światowej z miasta, liczącego przed wojną 127 tys. mieszkańców, wysiedlono prawie 80 tys. osób. Równocześnie z wysiedleniami dokonano represji i eksterminacji całych grup ludności - głównie w lasach piaśnickich czy w KL Stutthof. Wielu nie przeżyło trudów wysiedlenia. Większość wysiedlonych wróciła do Gdyni, podążając za frontem radzieckim w kwietniu 1945 roku.

Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku honorowym patronatem objął prezydent Wojciech Szczurek.

Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00