Pierwsze msze częściowo w języku kaszubskim zaczęto odprawiać w połowie lat 80 -tych. Do największych orędowników kaszubszczyzny w Kościele należał nieżyjący już ks. prałat Franciszek Grucza. Wśród pierwszych celebransów należy wymienić Mariana Miotka /autor zbioru kazań "Swiętim turę starków"/, Bogusława Głodowskiego i Edmunda Skierkę.

Pierwsze regularne comiesięczne Msze z kaszubską liturgią słowa zainicjował Ks. Bogusław Głodowski w listopadzie 1987 roku, w kościele M.B. Różańcowej w Gdańsku-Przymorzu. W tym samym roku ks. E. Skierka rozpoczął podobne Msze w parafii św. Wawrzyńca w Gdyni Wielkim Kacku. W obu przypadkach Msze trwają do dziś. W Trójmieście co miesiąc po kaszubsku odprawia się w kaplicy kościoła św. Jana w Gdańsku /koordynator kaszubskich mszy ks. Waldemar Naczk/, Gdańsku Pieckach Migowie, Gdyni Cisowie i Gdyni Babich Dołach. Członkowie nowo powstałego koła Zrzeszenia Kszubsko-Pomorskiego w Sopocie czynią starania, by były także w kościele św. Michała w Sopocie. Ponadto na Kaszubach, zarówno w diecezji gdańskiej i pelplińskiej, w około 20 parafiach odprawia się regularnie Msze w języku kaszubskim, z jednym wyjątkiem /Gniewino/, gdzie takie Msze są co tydzień. Okazjonalnie kaszubszczyzna rozbrzmiewa w dziesiątkach parafii metropolii gdańskiej, najczęściej podczas odpustów i lokalnych uroczystości.