Towarzystwo Ducha Jezusowego jest wspólnotą religijną kobiet świeckich założoną przez ks. Stanisława Miłkowskiego (1881 - 1961) w roku 1918 w Wilnie.

Towarzystwo działa na podstawie statutów, które po roku 1945 zostały zatwierdzone w Lublinie przez ówczesnego ordynariusza bp Stefana Wyszyńskiego.

Wspólnota istnieje w ośrodkach: Gdańsk, Warszawa, Lublin. Członkinie TDJ żyją w warunkach w jakich je Opatrzność Boża postawiła. Dążą do realizowania Ewangelii we własnym życiu i świecie przez modlitwę, możliwie najlepsze wypełnianie wszystkich obowiązków, ufne i ofiarne przyjmowanie cierpień i trudności, stałe nawracanie się, oraz troskę o osobisty rozwój coraz lepszego pełnienia własnego powołania.

Systematycznie wspólnota gdańska spotyka się w każdy ostatni poniedziałek miesiąca w kaplicy przy kościele pw. św. Elżbiety w Gdańsku o godz. 17.00, aby uczestniczyć we Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu. Aktualnie asystentem kościelnym tej wspólnoty jest ks. Tadeusz Rykaczewski SAC.

Jeżeli ktoś chciałby się dowiedzieć coś więcej na temat wspólnoty, może to uczynić po każdym poniedziałkowym spotkaniu.