W sobotę, 20 sierpnia ks. Piotr Przyborek, biblista i dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej, przyjął święcenia biskupie w archikatedrze oliwskiej. Swoją posługę biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej oparł na słowach pochodzących z Listu do Rzymian "Jesteśmy dziećmi Bożymi". To zawołanie podkreśla wspólnotę wiary Ludu Bożego i ojcostwo Boga, którego szczególnym znakiem jest nowy pasterz lokalnego Kościoła.
Liturgii święceń biskupich przewodniczył abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita Gdański, a zarazem główny konsekrator. Współszafarzami święceń byli: abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce i bp Zbigniew Zieliński, koadiutor diecezji koszalińsko kołobrzeskiej. Mszę św. koncelebrowali: bp Wiesław Śmigiel, bp Józef Szamocki i bp Andrzej Suski z Torunia, bp Jacek Jezierski z Elbląga, bp Wiesław Szlachetka z Gdańska, bp Grzegorz Balcerek z Poznania, bp Adrian Put z Zielonej Góry i bp Wiesław Mering z Włocławka oraz kilkuset kapłanów. W Eucharystii uczestniczyły osoby życia konsekrowanego,reprezentanci innych wyznań i religii z bp. Marcinem Hintzem z Kościoła ewangelicko - augsburskiego na czele, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych. Wśród nich m. in. Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Dariusz Drelich, wojewoda pomorski; Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego; Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i Katarzyna Gruszecka - Spychała, wiceprezydent Gdyni, a także rodzina biskupa nominata. Świątynię wypełniły rzesze wiernych świeckich.
Po liturgii Słowa, odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego i odczytaniu bulli papieskiej zawierającej nominację dla nowego biskupa metropolita gdański wygłosił homilię. Podkreślił w niej, że ks. Piotr Przyborek wyrósł z tej ziemi, tu dojrzewał w wierze i tu też zrodziło się jego powołanie kapłańskie. - Za chwilę przez ręce szafarza święceń otrzyma pełnię kapłaństwa i zostanie włączony do grona następców Apostołów. W ten sposób, za przykładem Piotra, Jana, Jakuba i innych, będzie doświadczał szczególnej bliskości Jezusa Chrystusa. W Jego mocy będzie pełnił Jego potrójną misję: prorocką, pasterką i nauczycielską - zaznaczył kaznodzieja. Dodał, że Kościół gdański raduje się nowym pasterzem i pragnie go otoczyć miłą wonią modlitwy.
Charakteryzując sylwetkę biskupa nominata i jego dotychczasową drogę kapłańską, zarówno duszpasterską jak i naukową, abp Wojda podkreślił liczne i ciekawe inicjatywy adresowane do wspólnoty wierzących, m. in. szkołę biblijną i pismo "Galilea". Przypomniał jednocześnie, że biskupstwo jest darem od Boga. - Zbyteczny zatem jest wszelki lęk, Bóg w twoje usta będzie kładł swoje słowo. Jako starszy brat w biskupstwie chcę Ci powiedzieć, że doświadczałem tego jasno i wyraźnie. Zaufaj Mu, wsłuchuj się w Jego słowo i staraj się je rozeznawać. Słuchaj też Kościoła i Ludu Bożego, który w ostatnich miesiącach mocno przemawiał przez spotkania synodalne, dając wiele cennych wskazówek jak realizować tę posługę - zwrócił się bezpośrednio do biskupa nominata.
Odniósł się również do herbu i zawołania, akcentując synowską relację względem Boga i posłannictwo wolności, radości i nadziei. Nawiązał jednocześnie do wskazania Chrystusa, który nakazał Piotrowi wypłynąć na głębię. - Ta głębia to niezmierzona przestrzeń dzisiejszego świata, który oczekuje twojej kapłańskiej i biskupiej posługi. W tej posłudze, pilnej i przynaglającej, nie ma określonego czasu ani przestrzeni, warunków dobrych lub niedobrych, sytuacji sprzyjających lub niekorzystnych - wyjaśnił metropolita. Zachęcał nominata, by w każdej okoliczności swego życia i posługiwania doświadczał zdumienia z obfitego połowu.
W dalszej części rozważania zwrócił uwagę, że biskup jest posłany do wszystkich, zwłaszcza do tych, którzy są w największej potrzebie duchowej i ludzkiej, moralnej i społecznej. - Chrystus posyła Cię, abyś wszystkich otaczał ojcowska i braterską miłością, z cierpliwością i umiejętnością krzepił duchowo;ożywiał wiarę i rozpalał miłość w tych, którzy są w owczarni Chrystusowej i w tych, którzy są poza nią; niósł nadzieję tym, co utracili sens wiary i pogubili się w życiu; podnosił na duchu strapionych, poranionych i upokorzonych - wyliczał abp Wojda.
W ostatniej części rozważania mocno podkreślił, że pasterz powinien zawsze trzymać się Chrystusa. - Pasterz na dzisiejsze czasy musi mocno uchwycić się Chrystusa, bowiem jego posługa w świecie jest wielka i wspaniała ale też trudna i wymagająca. Jej realizacja wymaga nieustannego upodabniania się do Jezusa, pozostawania z Nim w zażyłości, tak aby być zawsze Jego żywą ikoną - zaakcentował metropolita gdański.
Po homilii rozpoczęły się właściwe obrzędy święceń. Biskup nominat złożył przyrzeczenia, publicznie wyrażając gotowość do pełnienia urzędu biskupiego zgodnie z wolą Chrystusa i Kościoła, pod zwierzchnictwem następcy św. Piotra Apostoła. Po litanii do Wszystkich Świętych na głowę kandydata konsekratorzy nałożyli ręce, a podczas uroczystej modlitwy święceń nad głową elekta była trzymana księga Ewangelii. Po modlitwie abp Wojda namaścił olejem głowę nowo wyświęconego biskupa, przekazał księgę Ewangelii, nałożył pierścień i mitrę oraz przekazał pastorał - symbol władzy biskupiej.
Na zakończenie uroczystości słowo do bp. Piotra skierował abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. - W pierwszych słowach po twojej nominacji wspomniałeś, że choć zaskoczyła cię ona, to przyjąłeś ją z radością. To dobrze. Obowiązki, które przyjmujemy z radością mają większą szansę na to, by przynieść dobre owoce. - zaznaczył nuncjusz. Nawiązując do sekwencji wielkanocnej i pisma „Galilea” założonego przez bp. Piotra podkreślił, że od tej pory szczególną Galileą będzie spotkanie z każdym człowiekiem przy okazji pełnienia rozmaitych posług w archidiecezji. Życzył również, by nowy biskup, jako syn ziemi gdańskiej sprawował swoją pasterską posługę stosownie do zawołania obecnego w herbie Gdańska „Nec temere, nec timide” czyli bez lęku i bez zuchwałości. - Pamiętaj, że masz wokół siebie ludzi życzliwych. Ludzie chcą iść razem z Tobą po Bożych drogach - podkreślił abp Pennacchio.
Okolicznościowe listy przekazali również: abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz Andrzej Duda, prezydent RP.
Życzenia nowemu biskupowi złożyli przedstawiciele wiernych świeckich, osób życia konsekrowanego i kapłanów. Bp Piotr podziękował papieżowi Franciszkowi za nominację, konsekratorom za udzielenie święceń, rodzinie i wszystkim, którzy stanęli na jego drodze życia za przykład wiary, wspólną pracę dla Kościoła i na rzecz drugiego człowieka. - Dzisiaj archikatedra oliwska wypełniła się ludźmi, którzy przyszli, by wielbić Boga, a mnie otoczyć modlitwą. Za te modlitwę dziękuję i pokornie o nią proszę, bym jak najlepiej wypełniał biskupią posługę - dodał bp Piotr.
Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Piotra Przyborka biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej 6 lipca 2022 roku, przydzielając mu stolicę tytularną Musti di Numidia. Jako zawołanie biskupie bp Piotr przyjął słowa z Listu do Rzymian: „Jesteśmy dziećmi Bożymi”. Herb biskupi to czerwony krzyż jerozolimski na niebieskim tle. W jego centrum jest gołębica, symbol Ducha Świętego. Jeden z mniejszych krzyży został zastąpiony złotą literą „M” wskazującą na osobę Maryi.