Syn organisty, Bronisław Kabat, urodził się 25 października 1939 r. w Łąsku Wielkim, powiat Bydgoszcz, z rodziców Władysława i Marty z domu Płotka. Z rodzeństwa ksiądz Kabat miał tylko młodszego brata. Kuzyn jego był także księdzem, a jest nim obecny biskup Bogdan Wojtuś z Gniezna.

Do szkoły podstawowej uczęszczał najpierw w miejscu zamieszkania w Łąsku Wielkim. Po przeprowadzeniu się do Łąska Małego, szkołę podstawową w Wierzchucinie Królewskim w 1953 roku. Średnie wykształcenie zdobył najpierw w Liceum Ogólnokształcącym w Sępólnie Krajeńskim, a następnie po roku przeniósł się do Liceum Ogólnokształcącego w Koronowie i otrzymał świadectwo dojrzałości w 1959 roku. Od lat chłopięcych był ministrantem i marzył o tym, aby zostać księdzem.

Studia seminaryjne odbywał w Biskupim Seminarium Duchowym w Gdańsku w latach 1959–65. Wyświęcony na kapłana w Bazylice Mariackiej w Gdańsku przez biskupa Edmunda Nowickiego 13 czerwca 1965 roku, pracował w następujących placówkach duszpasterskich:
– 1.08.1965 – wikariusz w parafii Bożego Ciała w Pręgowie
– 1.07.1967 – wikariusz w parafii św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku Emaus
– 1.07.1970 – wikariusz w parafii NMP Królowej Różańca św. w Gdańsku-Przymorzu
– 30.06.1974 – wikariusz w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Gdańsku
– 1.08.1976 – administrator w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kiezmarku
– 1.03.1979 – proboszcz w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kiezmarku
– 15.08.1982 – proboszcz w parafii Wniebowzięcia NMP w Kończewicach
– 20.07.1987 – proboszcz w parafii Bł. Doroty z Mątów w Gdańsku Jasieniu

Za gorliwą pracę i zaangażowanie w budowę kościoła parafialnego w Jasieniu, Arcybiskup Tadeusz Gocłowski, 22 czerwca 2001 r. zamianował ks. proboszcza Bronisława Kabata Kanonikiem Honorowym Kapituły Kolegiackiej przy Kolegiacie Serca Jezusowego w Gdańsku Wrzeszczu.
Śp. Ks. Bronisław Kabat był usposobienia łagodnego i spokojnego, bardzo koleżeński, choć trochę tajemniczy. Nie lubił się zwierzać innym.