św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Gdańskiej
ul. Jana Pawła II 9 (dawniej: Poprzeczna 24 a), 83-010 Straszyn
tel. 793 657 284
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.domrekolekcyjnystraszyn.pl

Dom Pojednania i Spotkań
im. Św.Maksymiliana M.Kolbego
ul. Św. Trójcy 4, 80-822 Gdańsk
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.dmk.pl

Ignacjańskie Centrum Formacji Duchowej
ul. Tatrzańska 35, 81-313 Gdynia
tel. (58) 621-05-15
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.icfd.pl


Archidiecezjalny Duszpasterski Ośrodek Dzieci i Młodzieży "Orlinki"
ul. Turystyczna 65, 80-690 Gdańsk-Świbno
tel.fax: (58) 308-07-67; tel. 504-732-331
http://www.wyspa.pl/info/orlinki


Dom Rekolekcyjny Misjonarzy Krwi Chrystusa
ul. ks. Pronobisa 6a; 84-121 Swarzewo
tel: (58) 674 14 29; fax: (058) 674 14 40
www.cpps.pl


Dom Oazowy
83-342 Kamienica Królewska
tel: (58) 302 09 84


Ośrodek Rehabilitacyjno - wypoczynkowy Sióstr Służebnic Krzyża
ul. Przegalińska 29; Gdańsk Sobieszewo
tel: (58) 308-07-21; 608-256-553
www.orwsobieszewo.pl


Dom Misyjny Dzieła Pomocy ''Ad Gentes''
ul. Klonowa 16; 84-104 Jastrzębia Góra
tel: 510 114 114
www.adgentes.misje.pl/dom-misyjny
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ośrodek kolonijny TYBERIADA
Nadole,
ul. Na stoku 62
woj. pomorskie
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Tel: 601 65 13 66

Ośrodek Rekolekcyjno-wczasowy Zmartwychwstańców
Dębki, ul. Zakonna 10
84-110 Krokowa
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.debki-alleluja.pl 
tel. (58) tel: +48 58 7361132

Demonstracje organów oliwskich w roku 2016
 

Informujemy uprzejmie, że w roku 2016 demonstracje organów oliwskich (20 minutowy koncert) odbywać się będą w Bazylice Archikatedralnej w Oliwie w następujących godzinach:

styczeń - luty - marzec
w dni powszednie i soboty o godz. 12
w niedziele oraz 6 stycznia o godz. 15

kwiecień
w dni powszednie i soboty o godz.11, 12
w niedziele o godz. 15, 16

maj
w dni powszednie i soboty o godz. 10,11, 12, 13
w niedziele oraz 3 maja o godz. 15, 16

czerwiec
w dni powszednie o godz. 10, 11, 12, 13, 15, 16
w soboty o godz. 10, 11, 12, 13, 14, 15
w niedziele o godz. 15, 16, 17

lipiec - sierpień
w dni powszednie o godz. 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17
w soboty o godz. 10, 11, 12, 13, 14, 15
w niedziele oraz 15 sierpnia o godz. 15, 16, 17

wrzesień
w dni powszednie i soboty o godz. 10, 11, 12, 13
w niedziele o godz. 15, 16

październik
w dni powszednie i soboty o godz. 11, 12
w niedziele o godz. 15

listopad – grudzień
w dni powszednie i soboty o godz. 12
w niedzielę o godz. 15

Równocześnie informujemy, że demonstracji organów nie będzie w dniach:

1 stycznia 2016 r.
10 lutego (popielec)
od 24 do 29 marca włącznie (święta wielkanocne)
26 maja (Boże Ciało)
1, 2 listopada
od 23 do 31 grudnia
1 stycznia 2017 r.

Harmonogram wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku. Powiadamiając o powyższym prosimy uprzejmie o dostosowanie programu wycieczek do wskazanych terminów. Demonstracje lub dłuższe koncerty dodatkowe, prosimy zamawiać co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem.

 

Demonstracje organów oliwskich w roku 2017

Informujemy uprzejmie, że w roku 2017 demonstracje organów oliwskich (20 minutowy koncert) odbywać się będą w Bazylice Archikatedralnej w Oliwie w następujących godzinach:

styczeń - luty - marzec
w dni powszednie i soboty o godz. 12
w niedziele oraz 6 stycznia o godz. 15

kwiecień
w dni powszednie i soboty o godz. 11, 12
w niedziele o godz. 15, 16

maj
w dni powszednie i soboty o godz. 10, 11, 12, 13
w niedziele oraz 3 maja o godz. 15, 16

czerwiec
w dni powszednie o godz. 10, 11, 12, 13, 15, 16
w soboty o godz. 10, 11, 12, 13, 14, 15
w niedziele o godz. 15, 16, 17

lipiec - sierpień
w dni powszednie o godz. 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17
w soboty o godz. 10, 11, 12, 13, 14, 15
w niedziele oraz 15 sierpnia o godz. 15, 16, 17

wrzesień
w dni powszednie i soboty o godz. 10, 11, 12, 13
w niedziele o godz. 15, 16

październik
w dni powszednie i soboty o godz. 11, 12
w niedziele o godz. 15

listopad – grudzień
w dni powszednie i soboty o godz. 12
w niedzielę o godz. 15

Równocześnie informujemy, że demonstracji organów nie będzie w dniach:

1 stycznia 2017 r.
1 marca (popielec)
od 13 do 18 kwietnia włącznie (święta wielkanocne)
15 czerwca (Boże Ciało)
1, 2 listopada
od 22 do 31 grudnia
1 stycznia 2018 r.


Harmonogram wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku. Powiadamiając o powyższym prosimy uprzejmie o dostosowanie programu wycieczek do wskazanych terminów. Demonstracje lub dłuższe koncerty dodatkowe, prosimy zamawiać co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem.

Ksiądz Infułat dr Stanisław Zięba
Wikariusz Biskupi ds. Nadzwyczajnych

 

 

MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE W GDAŃSKU OLIWIE
Muzeum wnętrz historycznych z ekspozycją sztuki sakralnej.

dyrektor: 

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa
tel. (58) 552-00-51 (Kuria Gdańska)

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SIEDZIBA
Muzeum mieści się we wnętrzu dawnego klasztoru cystersów (1186 –1831), od 1957 roku użytkowanego przez Gdańskie Seminarium Duchowne.
W sezonie letnim udostępniona jest najcenniejsza zabytkowa część klasztoru, pochodząca z końca XIII, z XIV i XV w., niegdyś objęta całkowitą klauzurą.

Godziny urzędowania: środa od 10.00 do 13.00
Udostępnienie muzeum: od 10 lipca do 31 sierpnia, pon.-piąt. 10.00 – 16.00, sob. 10.00 - 13.00.
Wejście do muzeum: przez Katedrę.

Muzeum można odwiedzić w innym terminie po wcześniejszym umówieniu się z dyrektorem.

Ekspozycja stała:
Wystawa sztuki sakralnej
Refektarz pocysterski
Sala Pokoju Oliwskiego
Wystawa malarstwa tablicowego



DZIEJE I CHARAKTERYSTYKA MUZEUM


Uroczystego otwarcia muzeum dokonał biskup Krakowa - ksiądz kardynał Karol Wojtyła i biskup Diecezji Gdańskiej – Lech Kaczmarek, w obecności dostojnych gości, dnia 16 listopada 1975 r., w pięćdziesięciolecie Diecezji Gdańskiej. Muzeum prezentowało zbiory sztuki sakralnej: malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego w dawnym refektarzu i Sali Pokoju Oliwskiego.

Po przeprowadzeniu w latach 1993-99 prac konserwatorskich w zabytkowych wnętrzach klasztornych, muzeum zmieniło swój dotychczasowy profil, kładąc nacisk na ich rewaloryzację, a więc przywrócenie pierwotnych walorów funkcjonalnych i artystycznych. Pomieszczenia takie jak: Kapitularz (w kształcie niezmienionym, obecnie zakrystia archikatedralna) Refektarz i Sala Pokoju Oliwskiego usytuowane w sąsiedztwie krużganków otaczających dostępny wirydarz, tworzą cenny kompleks architektury sakralnej o wysokich walorach poznawczych. Ta sama idea przyświeca nowej ekspozycji zbiorów sztuki sakralnej, głównie rzeźby i malarstwa. obecnie przeniesionej do wnętrza dawnego lawatorium.

W maju 2010 roku, w 350 rocznicę zawarcia rozejmu pokojowego pomiędzy Polską i Szwecją, otwarto nową ekspozycję w historycznej Sali Pokoju Oliwskiego.
Wystawa, zwana też Skarbcem, z jednej strony przywołuje pamięć cystersów oliwskich, z drugiej obrazuje historię najnowszą tego miejsca, prezentując pamiątki po dawnych biskupach oraz dary przekazane przez obecnie urzędujących biskupów archidiecezji gdańskiej.

W lipcu 2011 r. ukazało się trzecie wydanie przewodnika, autorstwa p. Aliny Szpakiewicz, Dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego, zat. „Klasztor Pocysterski w Oliwie”. Przewodnik, oprawiony w nową szatę graficzną, poszerzony o komentarz do aktualnej ekspozycji sztuki w dawnym lawatorium i w historycznej Sali Pokoju, zawiera również biogramy biskupów diecezji gdańskiej.

 

 


Gdańsk Oliwa, 20.11.2009 r.

D E K R E T

Mocą niniejszego dekretu mianuję
Pana Senatora Antoniego Szymańskiego
Przewodniczącym Kapituły Nagrody Pro Ecclesia et Populo

Niech ta nagroda pomaga odkrywać
wiernym Archidiecezji Gdańskiej głębię chrześcijańskiego powołania.

Kapituła ma składać się z przedstawicieli następujących gremiów:

 

1. Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Gdańskiej
2. Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Gdańskiej
3. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich A.G.
4. Spotkania Małżeńskie
5. Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
6. Klub Inteligencji Katolickiej A.G.
7. Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy A.G.
8. Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy A.G.
9. Akcja Katolicka Archidiecezji Gdańskiej
10. Stowarzyszenie Civitas Christiana A.G.

 

Sławoj Leszek Głódź
Arcybiskup Metropolita Gdański

 

Informacja o osobach wyróżnionych dyplomami honorowymi
Pro Ecclesia et Populo
1999

Jadwiga Dobrowolska
Za długoletnią i owocną działalność w Poradnictwie Rodzinnym Archidiecezji Gdańskiej, dotyczącą edukacji prorodzinnej, naturalnego planowania rodziny i rozwiązywania problemów małżeńskich.

prof. Aurelia Polańska
Za zaangażowanie w rozwiązywaniu różnorodnych problemów społecznych, budowanie wspólnoty lokalnej, pobudzanie nas do pracy i aktywności na rzecz drugiego człowieka.

dr Jerzy Umiastowski
Za budowanie etosu pracownika służby zdrowia, upowszechnianie zasad etyki lekarskiej, obronę godności każdego człowieka.

Ewa Kowalewska
Za wybitną i skuteczną pracę na rzecz ochrony życia ludzkiego, małżeństwa i rodziny oraz wartości chrześcijańskich w Polsce, Europie Centralnej i Wschodniej.


2000

dr Urszula Walijewska
Za pracę wychowawczą przygotowującą do życia w rodzinie na rzecz dzieci, młodzieży i nauczycieli oraz owocne zaangażowanie w poradnictwie rodzinnym Archidiecezji Gdańskiej.

dr Krystyna Milewska
Za niezwykle ofiarną pomoc rodzinom i osobom samotnym w trudnych sytuacjach życiowych, wynikającą z wielkiego zaangażowania w obronie życia ludzkiego od jego poczęcia.

Hanna i Stanisław Kuropatwińscy
Za ofiarną wieloletnią pracę dla tworzenia organizacji katolickich, wspieranie Polaków na Wschodzie, otwartość na problemy innych i realizowanie idei służby.

prof. Maria Hrabowska
Za długoletnią ofiarną współpracę z organizacjami katolickimi, zaangażowanie w wychowanie młodego pokolenia oraz budowanie etosu pracownika służby zdrowia.


2001

prof. Irena Kaszewska
Za realizowanie i upowszechnianie zasad etyki lekarskiej, integrowanie katolickiego środowiska służby zdrowia, współorganizowanie pracy Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy.

Maria Hermanowa
Za ofiarną pracę na rzecz ubogich poprzez zorganizowanie charytatywnego zespołu “Dary” przy Klubie Inteligencji Katolickiej w Gdańsku, który od 11 lat udostępnia tanią odzież potrzebującym oraz dożywia dzieci z rodzin ubogich.

Alina Strzałkowska
Za wieloletnią aktywną pracę na rzecz wychowania młodzieży do życia w rodzinie poprzez zaangażowanie w Matemblewskie Spotkania Młodych oraz działalność w Duszpasterstwie Rodzin.

Wacław Schulta
Za integrowanie środowiska zawodowego kolejarzy w Polsce i poza jej granicami, zaangażowanie w duszpasterstwo kolejarzy i utworzenie Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich oraz szeroką działalność w ruchach katolickich, a szczególnie w Duszpasterstwie Rodzin.

Bogusław Grabowski
za twórczość artystyczną w dziedzinie muzyki i działalność społeczną w dziedzinie upowszechniania kultury.


2002

Maria i Janusz Długońscy
Za wieloletnią ofiarną pracę w prowadzeniu Spotkań Małżeńskich, ułatwiających małżonkom wspólny dialog, rozwiązywanie konfliktów i odrodzenie ich miłości małżeńskiej.

Bogusław Olszonowicz
Za wieloletnią działalność – słowem i śpiewem – w służbie Prawdy, Dobra i Piękna w zespole muzycznym “Duval” oraz Gdańskim Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Stanisław Wiśniewski
Za ratowanie zagrożonego życia dzieci poczętych i pomoc ich matkom w trudnej sytuacji poprzez założenie i działalność Fundacji “Przyjęcie Daru Życia”.

Krystyna Czesny – Bielecka
Za zaprojektowanie i nadzór nad procesem realizacyjnym stacjonarnego hospicjum w Gdyni oraz stałe zainteresowanie i pomoc w jego działalności.

Henryk Góra
Za aktywną pracę organizacyjną i formacyjną w prowadzeniu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Archidiecezji Gdańskiej oraz Stowarzyszenia Ruch Kultury Chrześcijańskiej “Odrodzenie”.

Lech Kowalewski
Za pracę na rzecz obrony ludzkiego życia zarówno w organizacjach lokalnych, w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, jak i na forum międzynarodowym.


2003

Cezary Paciorek
Za wybitną aktywność na polu kultury, założenie Scholi Świętojańskiej, współpracę z chórami, w tym z chórem “Non Serio” i zespołem “Agape”, prowadzenie diakonii muzycznej, autorstwo wielu kompozycji religijnych, dawanie świadectwa wiary przy współpracy z licznymi muzykami.

Zdzisław Arkuszyński
Świadkowi zagłady w obozie koncentracyjnym w Auschwitz - Birkenau, niosącemu z mocą przesłanie poszanowania życia każdego człowieka, niestrudzonemu promotorowi duchowej adopcji dzieci poczętych.

Maria i Waldemar Tlaga
Za głębokie zaangażowanie w pomoc narzeczonym, przygotowującym się do zawarcia sakramentalnego związku, a także małżeństwom i rodzinom poprzez owocną pracę w Poradnictwie Rodzinnym Archidiecezji Gdańskiej.

Waldemar Jaroszewicz
Za wieloletnią działalność w Stowarzyszeniu “Civitas Christiana” i w Zarządzie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, a nade wszystko za zaangażowanie w prace licznych organizacji katolickich, rzetelność i profesjonalizm podejmowanych działań oraz promocję kultury katolickiej.

Bogumiła Giełdzik
Za stałą postawę świadczenia dobra, na co dzień, w pogodzie ducha i skromności, w tym na rzecz chorych w hospicjum, prześladowanych w stanie wojennym, młodzieży harcerskiej i Klubu Inteligencji Katolickiej w Gdyni.

Krystyna Mońko
Za aktywną pracę organizacyjną, formacyjną i prowadzenie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Kolbudach, wrażliwość na potrzeby innych przejawiającą się w pracy charytatywnej.


2004

Anna i Mariusz Wodzyńscy
Za czynne zaangażowanie w życie Kościoła, szczególnie w stowarzyszeniu “Przymierze Rodzin”, za pełną oddania opiekę nad osobami potrzebującymi, a szczególnie niepełnosprawnymi.

Stanisława Rochowiak
Za długoletnią ofiarną, wytrwałą i cichą pracę dla ochrony dzieci poczętych oraz pomoc samotnym matkom i rodzinom w trudnej sytuacji poprzez działalność w Poradnictwie Rodzinnym, a następnie w stowarzyszeniu “Gaudium Vitae” działającym przy parafii pw. Św. Krzyża w Gdańsku.

Franciszk Sychowski
Za twórczą pracę rzeźbiarską o tematyce sakralnej, zwłaszcza w formie kapliczek i krzyży przydrożnych, animowanie spotkań w Zespołach Ewangelizacji Rodzin i grupach młodzieży Ruchu Focolari, działanie na rzecz rodzin w środowisku lokalnym.

Irma Dąbrowska Antkowiak “Murka”
Za codzienne dostrzeganie potrzeb innych, za zaangażowanie zwłaszcza w prowadzenie stoiska z tanią odzieżą w sklepie “Puchatek”, z którego zyski przeznaczone są na opłacenie obiadów dla dzieci, za zaangażowanie w pracę Klubu Inteligencji Katolickiej w Gdańsku i Akcji Katolickiej parafii NSPJ w Gdańsku a także za pomoc Ormianom w Polsce.

Bożena Domska
Za ofiarną pracę w zakresie przekazywania narzeczonym i małżonkom wiedzy o naturalnych metodach planowania rodziny, a także za wieloletnie prowadzenie profesjonalnego szkolenia doradców życia rodzinnego, pracujących w poradniach rodzinnych Archidiecezji Gdańskiej.

Stanisław Latański
Za wyjątkowe oddanie i trud opartego na wartościach chrześcijańskich wychowania dzieci i młodzieży z zagrożonych środowisk, za zrozumienie i pomoc rodzinom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.


2005

Janina Bejnarowicz
Za ratowanie życia dzieci poczętych oraz niezwykle ofiarną pomoc kobietom w trudnych sytuacjach życiowych i rodzinom wielodzietnym.

Ewa Kamińska
Za ofiarne i profesjonalne zaangażowanie w służbie osób niepełnosprawnych, szczególnie dzieci i wspieranie ich rodzin oraz wieloletnią owocną współpracę z narzeczonymi i małżonkami w parafialnym poradnictwie rodzinnym.

Lech Kujawski
Za ofiarną służbę ludziom i Kościołowi w pracy dziennikarskiej, w tym kilkunastoletnią realizację telewizyjnych programów katolickich ETOS.

Grażyna Świątecka
Za wyjątkowe oddanie ludziom i swemu lekarskiemu powołaniu, zainicjowanie i współpracę z Polskim Towarzystwem Pomocy Telefonicznej oraz zaangażowanie w prace Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.

Grażyna Sidorowicz
Za ofiarną pracę wychowawczą w kształtowaniu postaw młodzieży na wartościach chrześcijańskich i patriotycznych oraz rozwijanie kształcenia w szkołach katolickich.

DYPLOM dla chóru Archikatedralnego w Gdańsku-Oliwie
Jako wyraz uznania w 100. rocznicę istnienia zespołu za wieloletnią pracę dla DYRYGENTA JERZEGO SZARAFIŃSKIEGO oraz WSZYSTKICH CHÓRZYSTÓW, za wolontarystyczną wytrwałą pracę w doskonaleniu śpiewu, aby swoim udziałem w liturgii służyć wspólnocie Kościoła oraz upowszechniać polską tradycję i kulturę śpiewaczą.


2006

Helena Słabicka
Za propagowanie stylu życia małżeństw i rodzin zgodnego z przykazaniami Bożymi i prawem naturalnym poprzez wieloletnią ofiarną pracę w katolickim poradnictwie rodzinnym i prowadzenie kursów dla nauczycieli naturalnego planowania rodziny.

Zbigniew Jujka
Za wyjątkową umiejętność zauważania wad i śmiesznostek ludzkich w ich postępowaniu, a przede wszystkim absurdów w życiu codziennym, na które za pomocą prostych rysunków i krótkiego komentarza, - z myślą o dobru wspólnym zwraca uwagę odbiorców. “Ośmieszyć, ale nie obrazić” – to dewiza, której Zbigniew Jujka przez wszystkie lata jest wierny w swojej twórczości.

dr Franciszek Makurat
za długoletnie zaangażowanie w Klubie Inteligencji Katolickiej w Gdańsku oraz w Stowarzyszeniu Pomocy Charytatywnej “Wspólnota” i Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Psychologów oraz aktywną działalność jako Prezes Ogólnopolskiego Porozumienia KIK i Przewodniczący KZ NSZZ “Solidarność” Uniwersytetu Gdańskiego, a także opiekę naukową i wychowawczą nad młodzieżą akademicką.

Jan Klawiter
Za skuteczne zaangażowanie w działania Akcji Katolickiej, organizację konkursu biblijnego, w którym wzięło już udział kilkanaście tysięcy dzieci i młodzieży, wieloletnie działania w ochronie rodziny i dzieci od ich poczęcia do pełnoletności w tym w ramach Towarzystwa Odpowiedzialnego Rodzicielstwa.

Wiesław Kamiński
za wkład w rozwój Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Archidiecezji Gdańskiej, której jest wiceprezesem, działanie na rzecz rozwoju społeczności lokalnej, prace na rzecz ubogich, realizowanie idei służby i rozwoju szkół katolickich.

Romuald Plewa
Za aktywność w Instytucie Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej jak również w Parafialnym Oddziale Akcji Katolickiej oraz pracę w Gdańskim Komitecie Obywatelskim i stowarzyszeniu “Godność”, na polu działalności charytatywnej, obywatelskiej i społecznej.

Krystyna i Józef Gielniak
Za ofiarną, systematyczną i wieloletnią pracę w Stowarzyszeniu Spotkania Małżeńskie, której celem jest ułatwienie małżonkom dialogu, wsparcie w rozwiązywaniu konfliktów, a nade wszystko odnawianie miłości małżeńskiej. Również za przygotowywanie narzeczonych do sakramentu małżeństwa podczas Wieczorów dla Zakochanych. Także za ich wielką otwartość wobec innych ludzi, a zwłaszcza za pomoc niesioną potrzebującym.

Izabela Suchocka
Za aktywność w Klubie Inteligencji Katolickiej w Gdańsku i pełną oddania służbę drugiemu człowiekowi,za perfekcyjne organizowanie pielgrzymek krajowych i zagranicznych, a także za owocną współpracę z młodzieżą szkolną, w celu upowszechniania wartości religijnych i historycznych.

Jana Malek
Za długoletnią aktywną działalność w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich Archidiecezji Gdańskiej, którą wyróżnia wrażliwość na potrzeby Kościoła lokalnego, jak również za rozwijanie różnorodnych form pomocy charytatywnej na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Ferdynand Froissart
Za działalność na niwie oświaty i problematyki rodzinnej. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż przewodniczy on Kapitule Promującej Wzorowe Rodziny, która od kilku lat przyznaje symboliczne nagrody dla wyróżnionych rodzin: Statuetki Świętego Wojciecha. Działa on również w Fundacji Edukacji i Wspierania Rodziny w Pruszczu Gdańskim oraz w Ogólnopolskim Ośrodku Edukacji Narodowej Civitas Christiana, który opiniuje zadania edukacyjne w Polsce.

Krystyna Dudzis
Za 25 lat pracy ewangelizacyjnej w ruchu Światło Życie, tzw. ruchu oazowym oraz za założenie i prowadzenie w ramach tego ruchu Diakonii Życia, zajmującej się w formacją w zakresie ochrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przygotowaniem młodych do małżeństwa.

Antoni Kakareko
Za wyjątkową aktywność animującą pracę Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy wspólnocie św. Stanisława BM w Gdańsku-Wrzeszczu, jak również za działalność charytatywną, współredagowanie parafialnej gazety "Skałka", działania w harcerstwie i Klubie Inteligencji Katolickiej oraz inicjowanie przedsięwzięć na rzecz kształtowania postaw patriotycznych, obywatelskich i społecznych.

Mirosława Lipińska
Za pracę dla orkiestry Vita Activa. Zespół Vita Activa pod kierunkiem Mirosławy Lipińskiej, to forma rozwijania umiejętności muzycznych i społecznych osób niepełnosprawnych, aktywizacji poprzez udział w życiu kulturalnym,ubogacania wspaniałymi, wspólnymi przeżyciami najbliższego i najszerszego środowiska,budowania przekonania, że w każdym z nas wspólne muzykowanie może obudzić potrzebę bycia i tworzenia razem.


2007

Elżbieta i Jerzy Geppert
Za wieloletnią pracę w Diecezjalnym Poradnictwie Rodzinnym i Spotkaniach Małżeńskich, a zwłaszcza za świadczoną tam pomoc rodzinom i małżonkom w odnajdywaniu drogi do Boga i do siebie nawzajem.

Mariusz Drapikowski
Za osobiste zaangażowanie i mistrzostwo artystyczne, jakie wykazał przy realizacji wielu dzieł sakralnych o wyjątkowym znaczeniu, w tym bursztynowo-brylantowej Szaty Zawierzenia "Totus Tuus" dla Ikony Jasnogórskiej i odtworzeniu dwóch srebrnych figur do Ołtarza Ojczyzny.

Joanna Olbert
Za wieloletnią pracę na rzecz poszanowania życia ludzkiego od poczęcia, a także za organizowanie Ogólnopolskiego Konkursu "Prymas Polski Kard. August Hlond Bogu i Ojczyźnie" oraz Diecezjalnego Konkursu Biblijnego.

Magdalena i Marek Hola
Za wieloletnie zaangażowanie w obronie ludzkiego życia od jego poczęcia, jak również za wspieranie rodzin i osób przygotowujących się do małżeństwa, które korzystają z prowadzonych przez nich kursów w ramach poradnictwa rodzinnego, a także za działalność społeczną na rzecz krzewienia lokalnej polityki rodzinnej.

Józefa Siudaczyńska – Babicz
Za pracę dydaktyczną, artystyczną i społeczną, a zwłaszcza za prowadzenie przez 41 lat chóru Towarzystwa Śpiewaczego im. Karola Szymanowskiego przy Kolegiacie p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku.

Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. Karola Szymanowskiego przy Kolegiacie p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku
Za jego 62. letnią, nieprzeciętną działalność artystyczną, na którą składają się zarówno cotygodniowe oprawy muzyczne niedzielnych Mszy świętych oraz liczne koncerty nie tylko w Gdańsku, ale także na terenie całej Polski i poza jej granicami.
Chór prezentuje bogaty repertuar, na który składają się utwory kompozytorów od XVI do XX wieku. Są wśród nich pieśni kościelne, kantaty, oratoria, pieśni patriotyczne, wyjątki z oper, jak również i pieśni ludowe.


2008

Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis
Za popularyzację kultury chrześcijańskiej i czytelne świadectwo wiary, a także wspieranie działalności m.in.: Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, Caritas Archidiecezji Gdańskiej oraz Gdańskiego Seminarium Duchownego. Warto przypomnieć, iż w okresie stanu wojennego i po jego zakończeniu przygotowywali oprawę artystyczną nabożeństw i Mszy świętych sprawowanych w intencji Ojczyzny, a także włączali się w wymiarze artystycznym podczas ważnych uroczystości religijnych i patriotycznych na terenie Archidiecezji Gdańskiej.

Wiesława Kmieciak
Za bezinteresowne zaangażowanie w dzieło apostolstwa świeckich w świecie współczesnym, w tym w budowanie struktur i funkcjonowanie Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, organizację pielgrzymek po sanktuariach maryjnych w kraju i Europie, aktywne uczestnictwo w Zespole Synodalnym, zaangażowanie w Klubie Inteligencji Katolickiej w Gdyni oraz w Ruchu Krzewienia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Jolanta Noske
Za wybitną aktywność społeczną w tym szczególnie w Akcji Katolickiej w parafii pw. Św. Anny w Wejherowie, organizowanie ferii dla dzieci i młodzieży szkolnej, Katolickich Festynów Rodzinnych, Konkursów Biblijnych im. Kard. Augusta Hlonda w Wejherowie oraz Drogi Krzyżowej w Kalwarii Wejherowskiej.

Anna Brzezińska
Za wieloletnią wytężoną pracę na rzecz Kościoła i społeczeństwa Pomorza szczególnie przez organizowanie działalności ewangelizacyjnej Katolickiego Stowarzyszenia Gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji "Jezus Żyje" w Polsce i na Ukrainie, prowadzenie rekolekcji dla młodzieży dotkniętej narkomanią, zaangażowanie w tworzenie Duszpasterskiego Ośrodka Dzieci i Młodzieży "Orliki" na Wyspie Sobieszewskiej, przygotowywanie wolontariuszy do pracy w hospicjum oraz organizację festynów rodzinnych "Katolicy na ulicy".

Bożena Bąk
Za działalność organizacyjno - formacyjną w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich Archidiecezji Gdańskiej, w tym zwłaszcza za krzewienie sakralnej kultury muzycznej przez współorganizowanie przeglądów chórów, budowanie świadomości patriotycznej wśród dzieci i dorosłych w środowiskach lokalnych, animowanie działalności Ruchu Światło - Życie, a obecnie we wspólnocie ewangelizacyjnej Gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji w Pruszczu Gdańskim.

Katolickiemu Stowarzyszeniu Śpiewaczemu i Muzycznemu im. Księdza prof. Józefa Orszulika działającemu przy parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku Osowej
Za krzewienie polskiej kultury muzycznej poprzez długoletnią, nieprzeciętną działalność artystyczną, opracowanie wielu pieśni i bardzo aktywny udział w życiu parafii, organizację koncertów w wielu kościołach w kraju i poza jego granicami, w tym we Włoszech, Niemczech i na Litwie.


2009

Danuta i Waldemar Uziak
za wielką aktywność w wielu grupach wychowawczych i wspólnotach duszpasterskich, w szczególności w Stowarzyszeniu Życia Apostolskiego Dzieło Maryi - Ruch Focolari oraz Żywym Różańcu w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gdańsku-Chełmie, a także za działalność instruktorską Waldemara Uziak w Kręgu Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego, posługę Nadzwyczajnego Szafarza Eucharystii oraz animowanie przez Danutę Uziak działalności Klubu Dobrych Serc.

Jadwiga i Klemens Rohde
za wieloletnią, ofiarną działalność w grupie duszpasterskiej Domowego Kościoła oraz za woluntarystyczną pracę w Poradnictwie Rodzinnym oraz Diecezjalnej Poradni Rodzinnej, a także za bezinteresowną pomoc udzielaną wielu potrzebującym wsparcia zarówno materialnego, jak i duchowego.

Maria Wójcik
za wielkie i bezinteresowne zaangażowanie w działalności Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", jak również za pomoc materialną, psychologiczno-wychowawczą, udzielaną rodzinom znajdującym się w sytuacjach kryzysowych, kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych oraz aktywne uczestnictwo w budowie struktur NSZZ "Solidarność", szczególnie za pomoc świadczoną w czasie stanu wojennego.

Maria Kozielecka
za ofiarnie i woluntarystycznie prowadzoną od wielu lat wielowątkową działalność charytatywną, wychowawczą i formacyjną: w harcerstwie, wśród osób niepełnosprawnych ruchowo, a także na rzecz ociemniałych oraz dzieci wymagających szczególnej opieki, jak również za aktywną działalność w Parafialnym Oddziale Akcji Katolickiej przy parafii p.w. św. Antoniego w Gdyni, oraz na rzecz ochrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Dr Ewa Nowakowska
za aktywną pracę w Katolickim Stowarzyszeniu Lekarzy Polskich oddziału Gdańskiego, pełną poświęcenia organizację Europejskiego Kongresu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy w Gdańsku w 2008r., a także za współpracę przy tworzeniu Hospicjum w Sopocie oraz pełnienie w nim dyżurów jako lekarz - wolontariusz.

Chór Camerata Santa Cecilia
za niezwykle aktywny udział w życiu muzycznym i kulturalnym regionu gdańskiego, szerzenie kultury śpiewaczej, koncerty w Polsce i poza jej granicami.

2010

Irena Neumueler
za aktywne wspieranie dzieł nowej ewangelizacji oraz prowadzenie edukacji i formacji kobiet w zakresie teologii, psychologii i antropologii poprzez spotkania „Status Feminae”.

Krystyna Holly
za wielkie, a przy tym, bezinteresowne zaangażowanie w pracę pedagogiczną z młodzieżą, udzielanie terapeutycznej pomocy psychologicznej rodzinom, a także za pracę na niwie dziennikarstwa; zarówno w Oddziale Gdańskim Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, jak i na łamach wybrzeżowych mediów.

Zofia Zawadzińska
za całokształt pracy charytatywnej i ewangelizacyjnej, zwłaszcza za organizację Konkursu Biblijnego w gdyńskich szkołach.

Grzegorz Borsuk
za bezinteresowną działalność charytatywną na rzecz najuboższych, pracę na rzecz dzieci i młodzieży oraz prowadzenie chóru przy parafii bł. Michała Kozala w Pruszczu Gdańskim.

Marek Rocławski
za propagowanie chrześcijańskiej kultury muzycznej oraz prowadzenie chóru „Kantorem Veiherovienses” przy Kolegiacie w Wejherowie.

Ewa Rocławska
za propagowanie chrześcijańskiej kultury muzycznej oraz pracę z młodzieżą.

Kapela Mariacka
za aktywny udział w życiu muzycznym i kulturalnym Gdańska, szerzenie kultury śpiewaczej, piękną oprawę muzyczną liturgii Mszy świętych podczas uroczystości kościelnych i świąt państwowych.

2011

 

Alina Afanasjew
w uznaniu całokształtu bogatej aktywności i dokonań na niwie kultury, sztuki i publicystyki;

Jadwiga Sielska
za wybitne zaangażowanie na rzecz wszechstronnej pomocy kobietom w ciąży kryzysowej i rodzinom znajdującym się w trudnych sytuacjach;

Leszek Onychir
za wyjątkowe zaangażowanie w parafialnej Akcji Katolickiej przy Kolegiacie p.w. Najświętszego Serca Jezusowego, wydanie Pamiętników ś.p. Księdza Józefa Zator Przytockiego oraz redagowanie tekstów do biuletynu parafialnego „Wokół Serca”;

Wanda i Antoni Walter
za wieloletnią i ofiarną służbę na rzecz ewangelizacji, rozwijania dialogu małżeńskiego oraz przygotowanie narzeczonych do małżeństwa;

Wojciech Rybakowski
za zainicjowanie powstania i prowadzenie zespołu „Misterników Kaszubskich”, przygotowujących Misteria Męki Pańskiej w Kalwarii Wejherowskiej, inscenizacje patriotyczno – wychowawcze oraz pasję społecznikowską.

Dyplom uznania Pro Ecclesia et Populo otrzymał:
Chór "Symfonia" istniejący od 1930 roku i działającemu przy parafii p.w. Św. Antoniego w Gdyni, za nieprzeciętną działalność artystyczną poprzez uświetnianie uroczystości kościelnych w parafii i Archidiecezji Gdańskiej oraz poprzez propagowanie kultury muzycznej w Polsce i poza jej granicami.

2012

 

Daniela Rutkowska - za wyjątkowe zaangażowanie w działalność Szkoły Nowej Ewangelizacji i Stowarzyszenia „Jezus żyje”; prowadzenie ewangelizacji w ramach kursów kerygmatycznych SNE Gdańsk oraz w ramach „Przystanku Jezus” podczas Woodstoku, a także szkolenie ekip do samodzielnego prowadzenia rekolekcji ewangelizacyjnych oraz całokształt działań wychowawczych.

Czesław Nowak - za konsekwentną postawę w obronie godności człowieka, osób represjonowanych w PRL-u; dbałość i aktywność w upamiętnianiu kapłanów i zasłużonych postaci w formie wznoszonych pomników oraz w nazwach ulic i placów.

Elżbieta Kożuch - za wyjątkowe zaangażowanie w życie społeczne swojej parafii poprzez animowanie działań Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, organizowanie pielgrzymek, spotkań tematycznych, wieczorów patriotycznych z okazji ważnych rocznic narodowych, wieczorów modlitewnych oraz współorganizowanie Konkursu Biblijnego w Archidiecezji Gdańskiej.

Andrzej Porębski – za udział w Społecznym Komitecie Budowy Pomnika Ks. Bronisława Komorowskiego oraz wieloletnie zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia Bratniej Pomocy im. bł. Ks. Bronisława Komorowskiego, które podejmuje m. in..: działalność pomocową i charytatywną oraz organizuje festyny sportowo- rekreacyjne.

Miłosław Pietrzak – za współorganizuję Europejskiego Kongresu Katolickich Stowarzyszeń Lekarskich, zaangażowanie w prace Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, wspieranie hospicjum w Gdyni oraz aktywny udział w akcjach charytatywnych, a przede wszystkim za nieustanną troskę o człowieka chorego, cierpiącego i znajdującego się u schyłku swojego życia.

Anna Mrozowicz – za wieloletnią służbę w Poradnictwie Rodzinnym - wykonywaną z pasją - dla dobra narzeczonych i małżeństw, za pomoc w odkrywaniu piękna i wielkości ich powołania małżeńskiego oraz godności człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

Męskie Towarzystwo Śpiewacze GRYF, które powstało z okazji 20 rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej Trąbkowskiej i działa nieprzerwanie od pięciu lat – za uświetnianie śpiewem ważnych wydarzeń.

2013

Ryszard Bednarczyk - za organizowanie Kościelnej Służby Porządkowej „Semper Fidelis”, której był moderatorem, wieloletnie przewodniczenie Archidiecezjalnej Radzie KSP, redagowanie biuletynu, organizowanie rekolekcji dla braci SKP oraz współorganizację 18. Pieszych Pielgrzymek Oliwskich do Wejherowa oraz 4. Diecezjalnych Pielgrzymek Pieszych do Częstochowy.

Ryszard Balewski - za wielkie zaangażowanie na przestrzeni kilkudziesięciu lat w ruchach świeckich Kościoła katolickiego, w tym w Kościele Domowym, Ruchu Światło Życie, Kościelnej Służbie Porządkowej „Semper Fidelis”, w prace Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej oraz za współorganizowanie konkursu biblijnego i upowszechnianie prasy parafialnej. A także za działalność społeczną w Tajnej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej.

Jerzy Jarzynka – woluntariuszowi Duszpasterstwa Ludzi Morza w Gdyni, za zaangażowanie w pomoc ludziom morza, świadczenie im usług socjalnych, humanitarnych i duchowych. Za wspieranie Hospicjum Św. Wawrzyńca w Gdyni oraz za oddanie i troskę o ludzi chorych, którym przynosi Komunię Świętą, jako jej Nadzwyczajny Szafarz.

Chór "STELLA MARIS" pod dyrekcją o. Józefa Wilczyńskiego SJ istniejącemu od 1969 roku, za wybitną działalność artystyczną realizowaną poprzez uświetnianie uroczystości kościelnych na terenie Archidiecezji Gdańskiej oraz w innych regionach Polski i poza jej granicami, a także za propagowanie kultury muzycznej oraz pracę wychowawczą z młodzieżą.

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa - za pełnienie zaszczytnej roli Mecenasa Kultury „Dla Kościoła i Narodu”. Szczególnie za ufundowanie bursztynowej sukni na obraz Matki Bożej Jasnogórskiej oraz tabernakulum na Jasnej Górze, tabernakulum dla Bazyliki Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie oraz ołtarza dla Kaplicy Polskiej w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie, a także objęcie mecenatem takich wydarzeń kulturalnych jak Sinfonia Jubilate czy filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”.

2015

Adam Hlebowicz

Za wielostronną działalność w obszarze kultury: na rzecz upamiętnienia sowieckich deportacji Polaków, pomoc Polakom na Wschodzie, współorganizowanie Misterium Męki Pańskiej i Orszaku Trzech Króli mających miejsce na ulicach Gdańska, upowszechnianie wartości katolickich w swoich książkach i aktywności społecznej, także poprzez Fundację Debat Obywatelskich „Pałac Ślubów”.

Jacek Kłeczko

Za gorliwą postawę w krzewieniu kultury odpowiedzialnego rodzicielstwa: służbę życiu, małżeństwu i rodzinie oraz za wieloletnią pracę na rzecz promowania metod rozpoznawania płodności w Poradnictwie Rodzinnym Archidiecezji Gdańskiej oraz Polskim Stowarzyszeniu Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny.

Witold Forkiewicz

Za wielki wkład pracy i zaangażowanie na terenie parafii Opatrzności Bożej w Gdańsku-Zaspie: zaprojektowanie wnętrza kościoła, współuczestnictwo w zagospodarowaniu Placu III Tysiąclecia, zorganizowanie kilkunastu wystaw plastycznych poświęconych działalności św. Jana Pawła II, aktywność w Akcji Katolickiej oraz współpracę z gazetką parafialną „Na Rozstajach”.  

Krystyna i Jarosław Paszek

Za wieloletnią służbę na rzecz małżeństw i narzeczonych przez praktyczne uczenie otwartego, więziotwórczego dialogu oraz rozwiązywania konfliktów, którą niestrudzenie i ofiarnie realizują, organizując i prowadząc Spotkania Małżeńskie.  

Joanna Mufel

Za wieloletnią posługę na rzecz dzieci i młodzieży potrzebujących wsparcia w salezjańskich ośrodkach wychowawczych w Rumi, Wejherowie, Koleczkowie, Bolszewie i Kniewie. To wyjątkowe, pełne ofiarności zaangażowanie w wychowanie promujące dobro i godność każdego człowieka, owocuje w życiu wielu wychowanków i jest realnym wkładem w pozytywne kształtowanie lokalnego społeczeństwa.

Chór Pro Anima związany z parafią p. w. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza w Sopocie, który w 2000 roku założył dr Arkadiusz Wanata, a który obecnie jest prowadzony przez Maję Zalesińską, za krzewienie muzyki chóralnej, stały udział w wydarzeniach parafialnych oraz koncertowanie w licznych kościołach Trójmiasta, a także sukcesy w krajowych konkursach i festiwalach chóralnych.

2016

Ewa i Ireneusz Rogala

Za inspirację, założenie w 2001 roku i moderowanie katolickiego ruchu świeckich „Różaniec Rodziców za Dzieci”, a także za wielkie zaangażowanie w życie swojej parafii oraz wspólnoty modlitewno-ewangelizacyjnej „Marana Tha”. Dzięki temu działaniu powstały już 3 424 róże, obejmujące ok. 70 tys. rodziców z terenu całego świata, modlących się na różańcu za swoje dzieci.

Teresa Michalska

Za wyjątkowe zaangażowanie we współpracę z Caritas Archidiecezji Gdańskiej, prowadzenie od 10 lat Szkolnego Koła Caritas – wyróżniającego się aktywnością na rzecz pomocy potrzebującym, w tym seniorom i osobom niepełnosprawnym – oraz za współpracę z Fundacją Hospicyjną i realizację autorskich programów dobroczynnych i wychowawczych.

Halina Szumiło

Za zaangażowanie i wieloletnią bezinteresowną służbę potrzebującemu  człowiekowi w Fundacji Pomocy Społecznej im. J. Beaumont, działalność w Wolnych Związkach Zawodowych, pracę w Sekcji Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, wspieranie rodzin wielodzietnych, prowadzenie punktu rozdziału leków dla potrzebujących, a także  aktywne przewodniczenie kołu “Civitas Christiana” w Pruszczu Gdańskim.

Zofia Kuropatwińska

Za wszechstronną, wieloletnią pracę w tworzeniu i działalności organizacji katolickich oraz NSZZ „Solidarność” Oświaty, także w okresie stanu wojennego, budowanie ruchu harcerskiego, aktywność w Sekcji Młodych Klubu Inteligencji Katolickiej, budowanie struktur Akcji Katolickiej w Archidiecezji Gdańskiej, przewodniczenie Parafialnemu Oddziałowi Akcji Katolickiej oraz działalność w Zarządzie Diecezjalnym Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej.

Grzegorz Czaja

Za wyjątkowe zaangażowanie w życie swojej parafii jako ministranta i założyciela grupy oazowej oraz animatora zespołu muzycznego, a także za pełnienie roli nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej oraz działalność charytatywną: stałą współpracę i pomoc seniorom zamieszkującym w Domu Seniora w Gdyni, opiekę nad opuszczonymi i samotnymi.  

Dyplom uznania wręczono: Chórowi Empire Gospel Choir za cenioną działalność artystyczną, radosne niesienie dobrej nowiny poprzez śpiew i modlitwę oraz propagowanie kultury muzycznej.

 

 

Kursy dla narzeczonych
w ramach bezpośredniego przygotowania do zawarcia Sakramentu Małżeństwa

Dekanat

Parafia

Czy kursy się odbywają

forma

termin

Gdańsk Śródmieście

Chrystusa Króla

nie

 

 

Niepokalanego Poczęcia NMP

nie

 

 

Św. Brygidy

tak

tradycyjny kurs grupowy

III - VI oraz IX-X

w każdy piątek o godz. 19.00

Św. Jakuba

 

tak

kurs weekendowy i 10-tygodniowy

 

Św. Ignacego

tak

 

tradycyjny kurs grupowy

wtorki

godz. 19.30

Św. Jana Bosko

nie

 

 

Św. Mikołaja

tak

tradycyjny kurs grupowy w cyklach miesięcznych

czwartki

godz. 19.00

Św. Piotra i Pawła

nie

 

 

 

Św. Wojciecha

nie

 

 

 

Wniebowzięcia NMP

nie

 

 

Gdańsk Dolne Miasto

MB Bolesnej

tak

kurs indywidualny dla każdej pary

 

Najśw. Imienia Maryi

tak

kurs indywidualny dla każdej pary

 

Św. Barbary

tak

kurs indywidualny dla każdej pary

 

Św. Wojciecha

tak

kurs indywidualny dla każdej pary

 

Św. Rodziny

tak

tradycyjny kurs grupowy

czwartki

godz. 19.00

Gdańsk Łostowice

Podwyższenia Krzyża Świętego

nie

 

 

 

Św. Jadwigi Królowej

nie

 

 

Św. Judy Tadeusza

nie

 

 

Bł. Jana Pawła II

nie

 

 

 

Św. Kingi

nie

 

 

Św. Krzysztofa

tak

 

tradycyjny kurs grupowy

poniedziałki

godz. 19.30

Św. O. Pio

 

tak

tradycyjny kurs grupowy

cztery poniedziałki w miesiącach:

III, V, VI, VII, IX, X godz. 19.00

Św. Teresy Benedykty od Krzyża

nie

 

 

Św. Urszuli Ledóchowskiej

nie

 

 

Gdańsk Siedlce

Bł. Doroty z Mątów

nie

 

 

 

Bożego Ciała

tak

tradycyjny kurs grupowy

kolejne cykle od 4 marca i 2 września

Miłosierdzia Bożego

nie

 

 

Św. Br. Alberta

tak

kurs w parafii we własnym zakresie

 

Św. Franciszka z Asyżu

nie

 

 

Św. Jana Chrzciciela

tak

kurs w parafii we własnym zakresie

 

Św. Maksymiliana Kolbego

tak

kurs w parafii we własnym zakresie

 

Św. Teresy od Dzieciątka Jezus

tak

kurs w parafii we własnym zakresie

 

Gdańsk Wrzeszcz

MB Częstochowskiej

nie

 

 

NSJ

 

tak

tradycyjny kurs grupowy

wtorki

godz. 19.00

NMP Matki Kościoła

nie

 

 

Św. Anny i Joachima

tak

kursy weekendowe

terminy różne; w roku 2014 jeszcze : 30 maja - 1 czerwca 2014 r., 12-14 września 2014 r.

Św. Antoniego

 

nie

 

 

Św. Jadwigi Śląskiej

nie

 

 

Św. Stanisława Biskupa

nie

 

 

 

Św. Krzyża

nie

 

 

Gdańsk

Oliwa

Poradnia Diecezjalna

tak

kurs roczny w małej grupie dzielenia

pierwsze środy miesiąca (IX-VI) godz. 18.30 - 21.00

 

 

Trójcy Świętej

tak

tradycyjny kurs grupowy

pierwsze trzy poniedziałki i środy miesiąca godz. 19.00

Chrystusa Zbawiciela

nie

 

 

MB Nieustającej Pomocy

nie

 

 

MB Brzemiennej

tak

kursy - 2 soboty

8 i 22 kwietnia 2017 oraz 10 i 24 czerwca 2017

MB Królowej KP

tak

kurs w parafii we własnym zakresie

 

Św. Polikarpa

nie

 

 

 

Św. Rafała Kalinowskiego

tak

kurs w parafii we własnym zakresie

 

Św. Stanisława Kostki

nie

 

 

Św. Walentego

nie

 

 

 

Zmartwychwstania Pańskiego

nie

 

 

Gdańsk Przymorze

Chrystusa Odkupiciela

nie

 

 

MB Fatimskiej

nie

 

 

 

NMP Królowej Różańca Św.

nie

 

 

Opatrzności Bożej

nie

 

 

Św. Apostołów Piotra i Pawła

nie

 

 

Św. Brata Alberta

nie

 

 

Św. Józefa

tak

 tradycyjny kurs grupowy

Terminy w 2017 r:

3 - 6 kwiecień,

5 - 8 czerwiec, 

4 - 7 wrzesień,

6 - 9 listopad

Św. Kazimierza

nie

 

 

Gdynia Śródmieście

MB Nieustającej Pomocy

nie

 

 

NSPJ

tak

 

 

NMP Królowej Polski

nie

 

 

Podwyższenia Krzyża Świętego

nie

 

 

Św. Antoniego

nie

 

 

 

Św. Bpa Józefa S. Pelczara

nie

 

 

Św. Maksymiliana Kolbego

nie

 

 

Św. Stanisława Kostki

tak

w formie dialogu we dwoje

Zapraszamy narzeczonych na kursy przedmałżeńskie, prowadzone przez księdza i małżonków. Proponujemy je w formie „dialogu we dwoje”  o istocie małżeństwa sakramentalnego i najważniejszej decyzji życiowej. Kursy odbywają się podczas kolejnych sobót w godzinach od 17.00 do 20.00. Terminy:

 

22.10.2016   -   12.11.2016

19.11.2016   -   10.12.2016 

07.01.2016   -   28.01.2016

04.02.2016   -   25.02.2016

04.03.2016   -   25.03.2016

Tel. do kancelarii parafialnej: (58) 620 45 01 lub do prowadzących: (58) 680 43 73, 601 430 201 (Krystyna i Józef Gielniakowie).



Św. Urszuli Ledóchowskiej

nie

 

 

Gdynia Orłowo

Chrystusa Króla

nie

 

 

 

Chrystusa Miłosiernego

nie

 

 

MB Bolesnej

tak

tradycyjny kurs grupowy (4 spotkania) w roku szkolnym

wtorki

godz. 19.00

Niep. Serca Maryi

nie

 

 

 

Sw. Jadwigi Królowej

nie

 

 

Św. Karola Boromeusza

nie

 

 

Św. Wawrzyńca

nie

 

 

 

Świętej Trójcy

nie

 

 

 

Gdynia Chylonia

Chrystusa Dobrego Pasterza

nie

 

 

Matki Boskiej Różańcowej

nie

 

 

Przemienienia Pańskiego

nie

 

 

Św. Jana Chrzciciela

nie

 

 

Św. Józefa

nie

 

 

 

Św. Mikołaja

tak

w formie weekendowej

trzeci weekend każdego miesiąca

Świętej Rodziny

nie

 

 

 

Gdynia Oksywie

Ducha Świętego

nie

 

 

MB Licheńskiej

nie

 

 

 

Podwyższenia Krzyża Świętego

nie

 

 

Św. Andrzeja Boboli

tak

w formie weekendowej

wybrane weekendy

Św. Antoniego

nie

 

 

 

Św. Judy Tadeusza

nie

 

 

 

Św. Michała Archanioła

 

 

 

Św. Pawła Apostoła

nie

 

 

Św. Rocha

nie

 

 

 

Dekanat Kielno

Łebno, MB Królowej Polski

nie

 

 

 

Chwaszczyno,

Św. Apostołów Szymona i Judy

tak

tradycyjny kurs grupowy

w marcu i listopadzie

Bojano, Św. Jadwigi Królowej

nie

 

 

Czeczewo, Św. Józefa

nie

 

 

 

Szemud, Św. Mikołaja

tak

tradycyjny kurs grupowy

 

w Wielkim Poście i we wrześniu

Kielno, Św. Wojciecha

nie

 

 

 

Dekanat Kolbudy

Pręgowo, Bożego Ciała

nie

 

 

 

Jodłowno, Macierzyństwa NMP

nie

 

 

Nowa Wieś Przywidzka, MB Fatimskiej

nie

 

 

 

Lublewo Gdańskie, NMP Królowej KP

nie

 

 

 

Kolbudy, Św. Floriana

tak

 

tradycyjny kurs grupowy

poniedziałki

godz. 19.00

(oprócz wakacji)

Przywidz, Św. Franciszka Ksawerego

nie

 

 

Dekanat Morski

Hel, Bożego Ciała

nie

 

 

 

Jurata, MB Nieustającej Pomocy

nie

 

 

 

Chłapowo, Miłosierdzia Bożego

nie

 

 

Jastarnia, Nawiedzenia NMP

tak

tradycyjny kurs grupowy

od drugiej niedzieli Wielkiego Postu

godz. 17.15

Chałupy, Św. Anny

nie

 

 

 

Kuźnica, Św. Antoniego

nie

 

 

 

Władysławowo, Wniebowzięcia NMP

nie

 

 

Dekanat Luzino

Gościcino, MB Nieustającej Pomocy

nie

 

 

Luzino, MB Różańcowej

nie

 

 

 

Smażyno, Św. Antoniego

nie

 

 

 

Gowino, Św. Izydora

nie

 

 

 

Kębłowo, Św. Jadwigi Śląskiej

nie

 

 

Sychowo, Św. Józefa Oblubieńca NMP

nie

 

 

Strzebielino, Św. Maksymialiana Kolbego

nie

 

 

Góra, Św. Mateusza Apostoła

nie

 

 

Luzino, Św. Wawrzyńca

tak

tradycyjny kurs grupowy

trzy niedziele Adwentu (II-IV) i cztery niedziele Wielkiego Postu (I-IV) godz.18.00

Dekanat Pruszcz Gdański

Pruszcz Gdański, Bł. Michała Kozala

nie

 

 

 

Pruszcz Gdański, MB N Pomocy

nie

 

 

 

Pszczółki, NSPJ

nie

 

 

Pruszcz Gdański, Podwyższenia Krzyża Świętego

tak

tradycyjny kurs grupowy

wtorki

(przerwa w styczniu, lipcu i sierpniu)

godz. 19.00 - 20.40

Żuława Wielka, Podwyższenia Krzyża Świętego

nie

 

 

 

Rotmanka, Św. Faustyny Kowalskiej

nie

 

 

Straszyn,

Św. Jacka

tak

w formie weekendowej

terminy różne

Łęgowo, Św. Mikołaja

nie

 

 

Różyny, Św. Wawrzyńca

nie

 

 

 

Żelisławki, Św. Wojciecha

nie

 

 

 

Dekanat Puck

Żelistrzewo, NSPJ

nie

 

 

Swarzewo, Narodzenia NMP

tak

 

tradycyjny kurs grupowy

piątki (7.02 - 21.03)

godz. 18.00

Mrzezino, Św. Aniołów Stróżów

nie

 

 

Puck, Św. Apostołów Piotra i Pawła

tak

tradycyjny kurs grupowy

soboty (pięć kolejnych od 15.02)

godz.16.00

Puck, Św. Faustyny

nie

 

 

 

Mechowo, Św. Jakuba Ap. i św. Mikołaja

nie

 

 

 

Łebcz, Św. Marcina

nie

 

 

 

Strzelno, Św. Marii Magdaleny

nie

 

 

Dekanat Reda

Reda, Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny

tak

tradycyjny kurs grupowy

marzec i październik

Rumia, Bł. Edmunda Bojanowskiego

nie

 

 

Reda, NMP N Pomocy

nie

 

 

Rumia, NMP Wspomożycielki Wiernych

tak

tradycyjny kurs grupowy

kwiecień i październik

Rumia, Podwyższenia Krzyża Świętego

nie

 

 

Reda, Św. Antoniego

nie

 

 

Rumia, Św. Jana z Kęt

tak

tradycyjny kurs grupowy

marzec - czerwiec

wrzesień - grudzień

Rumia, Św. Józefa i Judy Tadeusza

tak

tradycyjny kurs grupowy

luty

Reda, Św. Wojciecha

nie

 

 

 

Dekanat Sopot

NSPJ

nie

 

 

NMP Wniebowziętej Gwiazdy Morza

nie

 

 

Św. Andrzeja Boboli

nie

 

 

Św. Bernarda

nie

 

 

 

Św. Jerzego

nie

 

 

 

Św. Michała Archanioła

nie

 

 

Zesłania Ducha Świętego

tak

tradycyjny kurs grupowy

wtorki i czwartki

(luty - czerwiec)

godz. 19.00

Dekanat Trąbki Wielkie

Sobowidz, Przemienienia Pańskiego

tak

kurs w parafii we własnym zakresie

 

Mierzeszyn, Św. Bartłomieja

nie

 

 

 

Kłodawa Gdańska, Św. Jakuba

nie

 

 

 

Postołowo, Św. Józefa

nie

 

 

Trąbki Wielkie, Wniebowzięcia NMP

tak

tradycyjny kurs grupowy

wtorki

godz. 18.00

Dekanat Wejherowo

Wejherowo, Chrystusa Króla

nie

 

 

 

Kąpino, MB Fatimskiej

nie

 

 

 

Wejherowo, NMP Królowej Polski

nie

 

 

Nowy Dwór Wejherowski, Stygmatów św. Franciszka

nie

 

 

Wejherowo, Św. Anny

nie

 

 

 

Wejherowo, Św. Leona Wielkiego

tak

tradycyjny kurs grupowy

kilka razy w roku - terminy ustalane na bieżąco

Orle, Św. Piotra i Pawła

nie

 

 

 

Wejherowo, Świętej Trójcy

nie

 

 

 

Bolszewo, Wniebowzięcia NMP

nie

 

 

Dekanat Żarnowiec

Tyłowo, MB Królowej Polski

nie

 

 

 

Ostrowo, Niepokalanego Poczęcia NMP

nie

 

 

Leśniewo, Niepokalanego Serca Maryi

tak

tradycyjny kurs grupowy

przełom kwietnia i maja

niedziele godz. 17.00

Karwia, Św. Antoniego

nie

 

 

 

Jastrzębia Góra, Św. Ignacego

nie

 

 

 

Krokowa, Św. Katarzyny

nie

 

 

 

Starzyno, Św. Michała Archanioła

nie

 

 

Żarnowiec, Zwiastowania Pana

nie

 

 

 

Dekanat Żukowo

Żukowo, Miłosierdzia Bożego

nie

 

 

Niestępowo, NSPJ

nie

 

 

 

Banino, Niepokalanego Poczęcia NMP

nie

 

 

Skrzeszewo, NMP Wspomożycielki Wiernych

nie

 

 

Przyjaźń, Św. Jana Ewangelisty

nie

 

 

Pomieczyno, Św. Józefa

nie

 

 

 

Leźno, Św. Stanisława

nie

 

 

 

Żukowo, Wniebowzięcia NMP

tak

tradycyjny kurs grupowy

17-20 lutego 2014 r. godz. 19.00

Dekanat Żuławy Steblewskie

Kiezmark, MB Częstochowskiej

tak

tradycyjny kurs grupowy

od połowy listopada w środy - cztery spotkania

Koźliny, MB Różańcowej

nie

 

 

 

Wiślina, Niepokalanego Serca Maryi

nie

 

 

Cedry Wielkie, Sw. Aniołów Stróżów

nie

 

 

Suchy Dąb, św. Anny i św. Joachima

nie

 

 

Wocławy, św. Antoniego

nie

 

 

 

Trutnowy, św. Apostołów Piotra i Pawła

nie

 

 

Giemlice, św. Jana Chrzciciela

nie

 

 

 

 

 

Poradnictwo rodzinne
i nauki przedślubne

 

Osoby mające zamiar zawarcia sakramentu małżeństwa w Kościele Rzymsko-Katolickim rozpoczynają swoje bezpośrednie przygotowanie do tego sakramentu z chwilą zgłoszenia się do kancelarii w parafii narzeczonej lub narzeczonego.

Przygotowanie wcześniejsze (tzw. dalsze) prowadzone jest zwykle w ramach katechezy szkolnej, która obejmuje szereg tematów z dziedziny życia małżeńskiego i rodzinnego.

Natomiast na przygotowanie bezpośrednie do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych składają się:
- spotkania w poradnictwie rodzinnym oraz
- uczestnictwo w naukach przedślubnych (tzw. katecheza przedmałżeńska).

Spotkania w poradnictwie rodzinnym
prowadzone są przez osoby świeckie, pracowników poradnictwa rodzinnego i związane są z podejmowaniem następujących tematów z zakresu problematyki życia małżeńskiego:
- Wartość umiejętności rozpoznawania płodności dla budowania więzi małżeńskich.
- Omówienie dwóch kart ćwiczeń reguł oznaczania faz płodności i niepłodności.
- Omówienie zagrożeń dla miłości małżeństwa i zdrowia.

Poradnictwo rodzinne odbywa się w parafii, w której przeprowadzane są formalności związane z zawarciem małżeństwa, w wypadku gdy parafia nie posiada własnej poradni rodzinnej proboszcz parafii wskazuje adres poradni, z którą współpracuje. Informacji w tym zakresie udziela również Archidiecezjalna Poradnia Rodzinna mieszcząca się przy Kurii Metropolitalnej Gdańskiej w Gdańsku Oliwie przy ul. Cystersów 11, telefon: (0-58) 552-18-81

Poradnictwo obejmuje trzy spotkania, z których pierwsze odbywa się zaraz po zgłoszeniu zamiaru zawarcia sakramentu małżeństwa. Termin drugiego i trzeciego ustala prowadzący poradnictwo z każdą parą indywidualnie w odstępach minimum dwutygodniowych.

Nauki przedślubne
prowadzone są najczęściej przez osoby duchowne lub katechetę świeckiego przygotowanego do wykładu nauki katolickiej w zakresie teologii rodziny i prawa kanonicznego. Katecheza ta prowadzona jest w kościołach dekanalnych, w których też należy zasięgnąć informacji o terminach nauk.

Cztery nauki przedślubne zawierają następujące bloki tematyczne:
- Życie katolickie budowane na fundamencie przykazań Bożych i sakramentów świętych
Sakrament małżeństwa
- Miłość małżeńska
Ewangelia życia zadaniem małżonków i rodziców katolickich
- Czystość w służbie miłości małżeńskiej
Rodzina wspólnotą życia i miłości
- Małżeństwo i rodzina w sytuacji kryzysowej
Styl życia rodziny chrześcijańskiej i jej tradycje.

Protokół badania kanonicznego narzeczonych
(czyli spisanie woli narzeczonych co do zawarcia sakramentu małżeństwa) rozpoczyna się przy zgłoszeniu się w kancelarii parafialnej, zaś zakończenie tego protokółu następuje po zakończeniu spotkań w poradnictwie i wysłuchaniu

Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00