MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE W GDAŃSKU OLIWIE
Muzeum wnętrz historycznych z ekspozycją sztuki sakralnej.

dyrektor: mgr Alina Szpakiewicz

tel. (58) 552-00-51 (Kuria Gdańska)

SIEDZIBA
Muzeum mieści się we wnętrzu dawnego klasztoru cystersów (1186 –1831), od 1957 roku użytkowanego przez Gdańskie Seminarium Duchowne.
W sezonie letnim udostępniona jest najcenniejsza zabytkowa część klasztoru, pochodząca z końca XIII, z XIV i XV w., niegdyś objęta całkowitą klauzurą.

Godziny urzędowania: poniedziałek, środa, czwartek, od 10.00 do 15.00.
Udostępnienie muzeum: od 1 lipca do 31 sierpnia, pon.-piąt. 10.00 – 17.00, sob. 10.00 - 15.00. 1 - 15 września, pon.-piąt. 10.00 – 13.00, sob. 10.00 - 13.00.
Wejście do muzeum: przez Katedrę.

Ekspozycja stała:
Wystawa sztuki sakralnej
Refektarz pocysterski
Sala Pokoju Oliwskiego
Wystawa malarstwa tablicowego

DZIEJE I CHARAKTERYSTYKA MUZEUM

Uroczystego otwarcia muzeum dokonał biskup Krakowa - ksiądz kardynał Karol Wojtyła i biskup Diecezji Gdańskiej – Lech Kaczmarek, w obecności dostojnych gości, dnia 16 listopada 1975 r., w pięćdziesięciolecie Diecezji Gdańskiej. Muzeum prezentowało zbiory sztuki sakralnej: malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego w dawnym refektarzu i Sali Pokoju Oliwskiego.

Po przeprowadzeniu w latach 1993-99 prac konserwatorskich w zabytkowych wnętrzach klasztornych, muzeum zmieniło swój dotychczasowy profil, kładąc nacisk na ich rewaloryzację, a więc przywrócenie pierwotnych walorów funkcjonalnych i artystycznych. Pomieszczenia takie jak: Kapitularz (w kształcie niezmienionym, obecnie zakrystia archikatedralna) Refektarz i Sala Pokoju Oliwskiego usytuowane w sąsiedztwie krużganków otaczających dostępny wirydarz, tworzą cenny kompleks architektury sakralnej o wysokich walorach poznawczych. Ta sama idea przyświeca nowej ekspozycji zbiorów sztuki sakralnej, głównie rzeźby i malarstwa. obecnie przeniesionej do wnętrza dawnego lawatorium.

W maju 2010 roku, w 350 rocznicę zawarcia rozejmu pokojowego pomiędzy Polską i Szwecją, otwarto nową ekspozycję w historycznej Sali Pokoju Oliwskiego.
Wystawa, zwana też Skarbcem, z jednej strony przywołuje pamięć cystersów oliwskich, z drugiej obrazuje historię najnowszą tego miejsca, prezentując pamiątki po dawnych biskupach oraz dary przekazane przez obecnie urzędujących biskupów archidiecezji gdańskiej.

W lipcu 2011 r. ukazało się trzecie wydanie przewodnika, autorstwa p. Aliny Szpakiewicz, Dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego, zat. „Klasztor Pocysterski w Oliwie”. Przewodnik, oprawiony w nową szatę graficzną, poszerzony o komentarz do aktualnej ekspozycji sztuki w dawnym lawatorium i w historycznej Sali Pokoju, zawiera również biogramy biskupów diecezji gdańskiej.