św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

KONKURS BIBLIJNY

Króluj nam Chryste.

Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Gdańskiej zaprasza do udziału w XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego dla lektorów i ministrantów, którego głównym organizatorem jest Zielonogórsko-Gorzowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu i Katolickie Stowarzyszenie uBIBLIJNIEni.pl. Konkurs dzieli się na dwa etapy: eliminacje diecezjalne i finał ogólnopolski. Patronat nad eliminacjami objął J.E. ks. Bp. Wiesław Szlachetka.

Obowiązującym materiałem są Księgi Nowego Testamentu: Ewangelia wg św. Jana, Listy św. Jana i Apokalipsa św. Jana wraz ze wstępami i przypisami (obowiązującym tekstem jest Biblia Tysiąclecia, wyd. V).

Sponsorzy finału, jak zawsze, zapowiadają atrakcyjne nagrody dla zwycięzców indywidualnych oraz najlepszych zespołów. Liczymy na powszechny udział ministrantów i lektorów naszej diecezji w konkursie. Nagrody zawsze traktować należy jako zachętę, najistotniejsze będzie pogłębienie znajomości Pisma św. 

Odpowiedzialnym za przebieg całego konkursu jest zespół biblijny kleryków Zielonogórsko-Gorzowskiego seminarium pod kierunkiem ks. Łukasza Łaszkiewicza, natomiast na etapie eliminacji - Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej.

 

REGULAMIN KONKURSU:

 • do 17 kwietnia 2017r. należy zgłosić udział  uczestnika indywidualnego do Diecezjalnego Duszpasterza Służby Liturgicznej. Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W zgłoszeniu należy podać następujące dane: imię i nazwisko uczestnika, kategorię wiekową, parafię oraz imię i nazwisko księdza opiekuna. Nie ma limitu osób reprezentujących daną parafię.
 • w konkursie mogą uczestniczyć tylko osoby aktualnie pełniące służbę liturgiczną (Konkurs nie jest adresowany do dziewcząt).
 • Eliminacje Diecezjalne odbędą się 22 kwietnia (sobota) w Wejherowie – w Domu Katechetycznym parafii Trójcy Świętej - ul. Kościuszki 2. Początek o godz. 14:00.
 • Wiek uczestników – nie może przekraczać 26 lat.
 • Wpisowe od każdego uczestnika wynosi 20 zł. (Pieniądze będzie można wpłacić bezpośrednio przed rozpoczęciem konkursu)
 • Do udziału w Konkursie zaproszeni są uczestnicy indywidualni w dwóch kategoriach wiekowych:
  • (I) szkoła podstawowa i gimnazjum (rocznik 2004 i młodsi)
  • (II) szkoła ponadgimnazjalna i starsi (roczniki 1996 – 2003)
 • 5 osób z każdej kategorii, które uzyskają największą ilość punktów będzie reprezentować naszą Archidiecezję w Finale Ogólnopolskim w Paradyżu.
 • Finał Ogólnopolski ma dwie części: konkurs drużynowy i konkurs indywidualny. Naszą Archidiecezję reprezentować będą osoby, które stworzą jedną drużynę walczącą razem o zwycięstwo. Jedna z tych osób wystąpi w konkursie indywidualnym. W eliminacjach diecezjalnych startujemy tylko indywidualnie.
 • Finał Ogólnopolski odbędzie sie w Paradyżu 19 i 20 maja 2017 r.

Serdecznie zapraszamy wszystkich ministrantów i lektorów do wzięcia udziału w konkursie. Prosimy wszystkich Księży Dziekanów, Księży Proboszczów, a zwłaszcza Księży opiekunów ministrantów o zorganizowanie przyjazdu i umożliwienie wzięcia udziału w tym archidiecezjalnym wydarzeniu.

 

Więcej informacji na stronie internetowej: www.knc24.pl

Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00