Zachęcamy do nabycia drugiego numeru czasopisma "Galilea - Pismo Święte bez tajemnic".
Bieżące wydanie zostało poświęcone Matce Bożej. W Maryjnych rozważaniach towarzyszy nam tekst Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Ich autor, przy pomocy starotestamentalnych obrazów, ukazuje piękno Maryi. Niestety, z powodu słabej znajomości Pisma Świętego, teksty te stają się obecnie coraz mniej zrozumiałe i przez to, zamiast podkreślać godność Niepokalanej, niejednokrotnie wywołują uśmiech na twarzy słuchającego. Dlatego oprócz okoliczności powstania tekstu modlitwy przedstawiamy znaczenie co bardziej enigmatycznych strof wraz z szerszym kontekstem dotyczącym samego niepokalanego poczęcia. Podobnie jak i w poprzednim numerze nie brakuje też i tym razem artykułów o duchowości, archeologii oraz sztuce.

Do naszego czasopisma dołączamy płytę CD z nagraniem Godzinek w wykonaniu kleryków Gdańskiego Seminarium
Duchownego oraz książeczkę z tekstem modlitwy. Życzymy owocnej lektury!

Szczegóły dotyczące czasopisma i zamówień: ks. Piotr Przyborek, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Św. Jan Paweł II zachęcał nas do „wypłynięcia na głębię”. Także Papież Franciszek podkreśla, jak ważne jest „spotkanie między wiarą, rozumem i nauką” (Evangelii gaudium, 132). Jednym z niezbędnych elementów pogłębienia wiary i przygotowania do aktywnego uczestnictwa w misji ewangelizacyjnej Kościoła jest formacja intelektualna.
Dlatego Kolegium Teologiczne w Gdyni zaprasza na studia na następujących kierunkach:

STUDIA MAGISTERSKIE
Teologia

STUDIA PODYPLOMOWE
Teologia
Etyka

STUDIA PODYPLOMOWE (LICENCJACKIE)
Teologia praktyczna

INSTYTUT KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
Studium teologii dla wszystkich, których „wiara poszukuje zrozumienia”

Zachęcamy do podjęcia studiów w Kolegium Teologicznym osoby, które pragną pogłębić swoją znajomość teologii i etyki chrześcijańskiej, a zwłaszcza katechetów, nauczycieli, instruktorów poradnictwa rodzinnego, animatorów i liderów ruchów katolickich. Studia magisterskie i podyplomowe umożliwiają zdobycie kwalifikacji do nauczania w szkołach.
Bliższe informacje na stronie internetowej http://www.gakt.info oraz pod numerem telefonu 58/ 661 22 30 lub 505150532.

Lectio Divina Świętego Józefa

Zapraszamy do wzięcia udziału w inicjatywie „Lectio Divina Świętego Józefa” przygotowanej przez Szkołę Biblijną Archidiecezji Gdańskiej. Naszym zamysłem jest, aby zachęcić wiernych do codziennej lektury i rozważania Słowa Bożego oraz dzielenia się nim we wspólnocie pod przewodnictwem kapłanów w parafiach.

Skąd pomysł?

Pomysł ten narodził się w odpowiedzi na coraz bardziej żywą wśród świeckich potrzebę głębszego poznawania Pisma Świętego. Osoby, które nie mają wiedzy teologicznej ani doświadczenia w rozważaniu Słowa Bożego, nie zawsze potrafią czytać Biblię tak, by to nie była tylko lektura i potrzebują pomocy, by móc naprawdę zacząć żyć Słowem Bożym.

Co to jest Lectio Divina?

Lectio Divina to prosta i wyrazista metoda na systematyczne zgłębianie Słowa Bożego, prowadząca od uważnej lektury poszczególnych fragmentów Biblii przez osobistą medytację i modlitwę po praktyczne wdrażanie w życie słów, które kieruje do nas sam Bóg, oraz dzielenie się swoimi doświadczeniami z innymi.

Dla kogo?

Aby móc ten pomysł zrealizować w parafii, potrzebne jest zaangażowanie kapłana, który zbierze grupę osób chętnych do codziennego medytowania według schematu Lectio Divina fragmentów Ewangelii przewidzianych na dany dzień w kalendarzu liturgicznym.

W jaki sposób?

Raz w tygodniu kapłan spotka się z grupą na wspólnej modlitwie i dzieleniu się Słowem Bożym. Na tym spotkaniu będziemy rozważać fragment Ewangelii z nadchodzącej niedzieli (przekażemy drogą mailową przygotowane materiały do prowadzenia spotkań).

Oprócz tego będziemy przekazywać rozważania do poszczególnych czytań na kolejne tygodnie wraz z tekstami z Pisma Św., które kapłan rozda w swojej grupie na cały tydzień. Na podstawie tych rozważań członkowie grupy będą samodzielnie zgłębiać poszczególne teksty, poświęcając na to około pół godziny dziennie.

Szczegóły, kontakt i zapisy:

Dodatkowe informacje na stronie www.szkolabiblijna.gda.pl lub osobiście u ks. Piotra Przyborka.

Proszę podać imię, nazwisko i adres mailowy, na który będziemy przesyłać gotowe materiały. Startujemy od października!

Uwaga!

Zachęcamy do zgłaszania się również świeckich, którzy chcieliby indywidualnie rozpocząć czytanie Pisma Świętego metodą Lectio  Divina. Proszę napisać, na maila będziemy wysyłać wszelkie materiały.