W dniu 8 stycznia 2017 r. miało miejsce spotkanie opłatkowe połączone z wręczeniem odznaczeń Pro Ecclesia et Populo Archidiecezji Gdańskiej (Dla Kościoła i Narodu) oraz koncert kolęd w wykonaniu Empire Gospel Choir .

Spotkanie miało miejsce tradycyjnie w Dworze Artusa w Gdańsku i zostało zorganizowane przez Kapitułę Nagrody Pro Ecclesia et Populo. Wzięło w nim udział ok.200 osób - przedstawicieli różnych ruchów i stowarzyszeń katolickich.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Ks bp. Zbigniew Zieliński, Poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga, Posłowie RP Kazmierz Smoliński i Jan Klawiter, Senator Antoni Szymański i Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Urząd Marszałkowski był reprezentowany przez Krystynę Dominiczak, uczestniczyła również Pani Elżbieta Płażyńska.

Przed koncertem kolęd uroczyście wręczone zostały odznaczenia i dyplomy uznania „Pro Ecclesia et Populo” za rok 2016 następującym osobom:

Ewie i Ireneuszowi Rogala - zgłoszonymi przez Różę Różańca Rodziców za Dzieci pw. św. Jana Bosko, za inspirację, założenie w 2001 roku i moderowanie katolickiego ruchu świeckich „Różaniec Rodziców za Dzieci”, a także za wielkie zaangażowanie w życie swojej parafii oraz wspólnoty modlitewno-ewangelizacyjnej „Marana Tha”. Dzięki temu działaniu powstały już 3 424 róże, obejmujące ok. 70 tys. rodziców z terenu całego świata, modlących się na różańcu za swoje dzieci.

Teresie Michalskiej - zgłoszonej przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej, za wyjątkowe zaangażowanie we współpracę z Caritas Archidiecezji Gdańskiej, prowadzenie od 10 lat Szkolnego Koła Caritas – wyróżniającego się aktywnością na rzecz pomocy potrzebującym, w tym seniorom i osobom niepełnosprawnym – oraz za współpracę z Fundacją Hospicyjną i realizację autorskich programów dobroczynnych i wychowawczych.

Halinie Szumiło – zgłoszonej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Gdańsku, za zaangażowanie i wieloletnią bezinteresowną służbę potrzebującemu  człowiekowi w Fundacji Pomocy Społecznej im. J. Beaumont, działalność w Wolnych Związkach Zawodowych, pracę w Sekcji Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, wspieranie rodzin wielodzietnych, prowadzenie punktu rozdziału leków dla potrzebujących, a także  aktywne przewodniczenie kołu “Civitas Christiana” w Pruszczu Gdańskim.

Zofii Kuropatwińskiej – zgłoszonej przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, za wszechstronną, wieloletnią pracę w tworzeniu i działalności organizacji katolickich oraz NSZZ „Solidarność” Oświaty, także w okresie stanu wojennego, budowanie ruchu harcerskiego, aktywność w Sekcji Młodych Klubu Inteligencji Katolickiej, budowanie struktur Akcji Katolickiej w Archidiecezji Gdańskiej, przewodniczenie Parafialnemu Oddziałowi Akcji Katolickiej oraz działalność w Zarządzie Diecezjalnym Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej.

Grzegorzowi Czaja – zgłoszonemu przez wspólnotę Spółdzielni Mieszkaniowej „Senior” w Gdyni, za wyjątkowe zaangażowanie w życie swojej parafii jako ministranta i założyciela grupy oazowej oraz animatora zespołu muzycznego, a także za pełnienie roli nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej oraz działalność charytatywną: stałą współpracę i pomoc seniorom zamieszkującym w Domu Seniora w Gdyni, opiekę nad opuszczonymi i samotnymi.

Dyplom uznania wręczono: Chórowi Empire Gospel Choir za cenioną działalność artystyczną, radosne niesienie dobrej nowiny poprzez śpiew i modlitwę oraz propagowanie kultury muzycznej.

Po wręczeniu nagród nastąpił znakomity koncert kolęd w wykonaniu Empire Gospel Choir, a część kolęd śpiewana była wspólnie z wszystkimi uczestnikami.

Za rok czeka nasz jubileuszowe - XX już spotkanie Pro Ecclesia et Populo.

Antoni Szymański
                            Przewodniczący Kapituły