Pragniemy poinformować, iż w związku z licznymi świadectwami otrzymanych łask w Nadzwyczajnym Roku Świętym Miłosierdzia za pośrednictwem Misjonarzy, Papież Franciszek zadecydował, że ta wyjątkowa posługa, wyraz Miłosierdzia Bożego oraz troski Kościoła, będzie kontynuowana usque aliter provideatur, «jako konkretny znak, że łaska Jubileuszu nadał w różnych częściach świata jest żywa i skuteczna» (Misericordia et Misera, 9).

Z tego też powodu, Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji, przyjmując wolę do kontynuowania tej szczególnej posługi, przesłała trzem kapłanom zakonnym pracującym na terenie naszej archidiecezji dekrety, w których Ojciec Święty potwierdza ich jako Misjonarzy Miłosierdzia. Są nimi:

Br. Zdzisław Duma OFMCap.

Gwardian i Rektor kościoła pw. Św. Jakuba Apostoła w Gdańsku

ul. Wałowa 28, 80-858 Gdańsk

O. Tarsycjusz Krasucki OFM

Proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Helu

ul. Wiejska 46, 84-150 Hel;

Ks. Piotr Ziółkowski SDB

Parafia św. Jana Bosko w Gdańsku-Oruni

ul. Gościnna 15, 80-032 Gdańsk-Orunia

Tak jak to było podczas Jubileuszu, w tym nowym okresie br. Zdzisław, o. Tarsycjusz i ks. Piotr pragną przepowiadać Tajemnicę Miłosierdzia Bożego. Są bowiem wezwani, tak jak każdy spowiednik, o czym przypomina Papież Franciszek, aby być: «otwartymi na wszystkich; świadkami ojcowskiej czułości, mimo powagi grzechu; gorliwymi w pomaganiu w refleksji nad popełnionym złem; jasnymi w przedstawianiu zasad moralnych; gotowymi do towarzyszenia wiernym w procesie pokutnym, cierpliwie dotrzymując im kroku; dalekowzrocznymi w rozeznawaniu każdego poszczególnego przypadku; szczodrymi w udzielaniu Bożego przebaczenia. [...] kapłan w konfesjonale niech będzie wielkoduszny sercem» (Misericordia et Misera, 10).

Papież Franciszek posyłając Misjonarzy Miłosierdzia, tak modlił się za nich w Bazylice św. Piotra:

Błogosławimy i wysławiamy cię Boże,
ponieważ w tajemniczym zamyśle twojego miłosierdzia
posłałeś na świat twojego Syna,
by wyzwolił ludzi z niewoli grzechu
przez przelanie swojej krwi
i napełnił ich darami Ducha Świętego.

Spojrzyj, Panie na te swoje sługi,
których posyłamy jako zwiastunów miłosierdzia,
zbawienia i pokoju.
Prowadź ich kroki twoją prawicą
i podtrzymuj ich mocą twojej łaski,
aby nie ustali przygnieceni ciężarem pracy apostolskiej.

Niech w ich słowach rozbrzmiewa głos Chrystusa,
w ich gestach objawia się serce Chrystusa;
aby wszyscy, którzy będą ich słuchać,
zostali pociągnięci do posłuszeństwa Ewangelii.
Napełnij ich serca twoim Duchem Świętym,
aby stając się wszystkim dla wszystkich,
doprowadzili do ciebie, Ojcze, wielką rzeszę synów i córek,
którzy w świętym Kościele będą oddawać ci chwałę bez końca.
Przez Chrystusa Pana naszego.

Amen