Informacje dotyczące udziału wiernych
na Jasnej Górze
w dniu 28 lipca 2016 r.

1.    Zaproszenie

W dniu 28 lipca 2016 r. Ojciec Święty Franciszek przybędzie do Częstochowy na Jasną Górę, aby podczas sprawowanej przez niego Eucharystii dziękować za 1050-lecie dziedzictwa chrztu Narodu Polskiego. Na tę uroczystość Biskupi Polscy zapraszają wspólnoty rodzinne i kościelne, aby wraz z Papieżem przez wstawiennictwo Maryi zaufać Bogu bogatemu w miłosierdzie na kolejne tysiąclecie.
Uroczystość ta będzie nie tylko symbolicznym zwieńczeniem obchodów 1050-lecia Chrztu Polski, ale również swoistą klamrą, spinającą tegoroczne obchody z uroczystościami milenijnymi sprzed półwiecza, kiedy to władze PRL nie zezwoliły papieżowi Pawłowi VI na przyjazd do Polski. Ojciec Święty Franciszek wypełni niejako pragnienie obecności Papieża z 1966 roku.

2.    Program uroczystości

Ojciec Święty przybędzie na Jasną Górę z Krakowa 28 lipca ok. godz. 9.15. Samochodem przejedzie między wiernymi zgromadzonymi przed Szczytem Jasnogórskim, a następnie uda się do Sanktuarium – Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. W obecności ojców paulinów złoży pokłon Królowej Narodu Polskiego i w modlitwie będzie Jej powierzać sprawy Kościoła i świata. O godz. 10.30 rozpocznie się Msza Święta na Szczycie Jasnogórskim.

3.    Udział wiernych świeckich

Wierni, którzy wezmą udział w uroczystościach, zgromadzą się w sektorach na placu przed Szczytem Jasnogórskim, w parkach przy błoniach, w III Alei NMP i na placu Biegańskiego. Sektory te będą nagłośnione i wyposażone w telebimy, co zapewni łączność z miejscem sprawowanej liturgii na Szczycie. Do tych miejsc nie są przewidywane karty wejściowe. Należy pamiętać, że plac przed Szczytem będzie stanowić strefę specjalną. Wejście do niej będzie prowadzić przez tzw. bramki kontroli w dniu 28 lipca w godz. 1.00 – 7.00.

4.    Pielgrzymi indywidualni

Wszystkich pielgrzymów indywidualnych zapraszamy do uczestnictwa w tej szczególnej liturgii pod przewodnictwem Ojca Świętego. Przypominamy, iż nie będą konieczne karty wstępu. Osoby przybywające samochodami osobowymi, po wskazaniu przez służby strefy parkowania, będą musiały drogę do Szczytu Jasnogórskiego pokonać na pieszo. Ze względu na trudności z wjazdem do miasta, doradzamy skorzystanie z dojazdu do Częstochowy pociągiem. Droga dojścia na uroczystości ze stacji Częstochowa Osobowa czy Częstochowa Stadom jest stosunkowo krótka (do 2 km).