W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy, z okazji jubileuszu 25-lecia ustanowienia Archidiecezji i Metropolii Gdańskiej pragnę złożyć na ręce Księdza Arcybiskupa Metropolity najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich duchownych i świeckich członków tej wspólnoty, dla całej wielkiej duchowej rodziny.

Przemówienie Pani Minister Małgorzaty Sadurskiej

Szefa Kancelarii Prezydenta PR

Gratuluję jej dynamicznego rozwoju i dziękuję za wszelkie dobro które się w tej wspólnocie zrodziło.

Jubileusz ten wpisuje się w kontekst innych wielkich jubileuszy. W ubiegłym roku obchodziliśmy 1050 rocznicę włączenia Gdańska do Królestwa Polskiego przez księcia Mieszka I oraz pobyt w tej miejscowości obecnego patrona Archidiecezji Gdańskiej, św. Wojciecha zmierzającego do Prus z misją ewangelizacyjną.

To bardzo ważne rocznice, bo pokazują historyczną perspektywę, dzięki której dostrzegamy polską i chrześcijańską tożsamość Gdańska.

Gdańsk jest i był perłą w Koronie Rzeczypospolitej, miastem ważnym i strategicznym, miastem, o które Polska niejednokrotnie się upominała, o które walczyła.

Ale też sami Gdańszczanie wiele razy opowiadali się za łącznością swojej małej Ojczyzny z Polską.

Gdańszczanie pragnęli bowiem współtworzyć wielką, polską wspólnotę, której jedność opierała się na dwóch fundamentach: na wolności i solidarności.

Pięknie o tym mówił św. Jan Paweł II w 1987 roku: „Gdańsk, miasto ludzi morza, miasto ludzi pracy, wszelkiej pracy, miasto i środowisko, w którym zrodziła się nowa potrzeba odnowy człowieka przez pracę, wyzwolenia człowieka przez pracę”.

Gdańsk to miejsce historyczne również w naszej najnowszej historii, ro miejsce wolnościowego zrywu w 1870 roku, to miejsce narodzin Solidarności.

Ale należy pamiętać, że w historii Gdańska, w jego trudnych momentach ważną rolę spełniali gdańscy duszpasterze. To oni wspierali w czasach oporu przeciwko nazistowskiej ideologii, w latach wojny i niemieckiej okupacji, w czasie rządów komunistycznych i w wolnej Polsce, gdy odtwarzane były zręby nowoczesnego państwa i społeczeństwa.

Myślę, że to wszystko – tą dawną i inspirującą historię Gdańska oraz tą najnowszą miał na uwadze Jan Paweł II, kiedy 25 marca 1992 roku bullą Totus Tuus Poloniae Populus ustanowił diecezję gdańską – archidiecezją i siedzibą metropolii gdańskiej, z przynależnymi do niej diecezjami pelplińską i toruńską, z granicami wyznaczonymi przez Bałty, Kaszuby i rzekę Wisłę.

Metropolię silą pracą, talentami, wspaniałymi tradycjami duchowymi, społecznymi i obywatelskimi , zaangażowaniem wiernych Archidiecezji.

Raz jeszcze gratuluję w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy wspaniałego jubileuszu i przekazuję na ręce Księdza Arcybiskupa Metropolity serdeczne życzenia kolejnych równie szacownych jubileuszy, niech rozgrzewają one duszę. Plurimos Annos!