Dzień Wolności i Solidarności. Ważna stacja w kalendarzu narodowych świąt. Jednoczący ludzi, w których sercach poczesne miejsce zajmuje Bóg, Ojczyzna, obywatelski honor.  Stacją naszego dorocznego, gdańskiego świętowania jest ten Dom Boży, określany często mianem Duchowego Centrum Solidarności.

Dziś wielkie święto Maryjne. Dzień, który skupia naszą uwagę na szczególnym motywie obecności Maryi w tajemnicy Chrystusa i Kościoła. Uroczystość Jej chwalebnego Wniebowzięcia. Wielka, radosna tajemnica naszej wiary. Pokolenia chrześcijan niosły ten skarb wiary, że Maryja z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej.

Umiłowani Bracia i Siostry!

Wspólnoto wiary, która dziś, na ulicach królewskiego Gdańska wielbisz Chleb Żywy, co zstąpił z Nieba – Chrystusa Obecnego w Najświętszym Sakramencie!

W radosnej procesji przemierzamy ulice naszego miasta. Bo to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Wielkie święto Kościoła Powszechnego.

W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy, z okazji jubileuszu 25-lecia ustanowienia Archidiecezji i Metropolii Gdańskiej pragnę złożyć na ręce Księdza Arcybiskupa Metropolity najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich duchownych i świeckich członków tej wspólnoty, dla całej wielkiej duchowej rodziny.

„Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek”

Zgromadził was imperatyw strażackich serc, aby modlitwą, aby uczestnictwem we Mszy świętej, rozpocząć obchody międzynarodowego święta strażaków.