„Wy jesteście solą dla ziemi”. „Wy jesteście światłem świata”. W całym Kościele powszechnym, podczas Mszy świętych sprawowanych w V niedzielę Roku Pańskiego 2017, rozbrzmiewają te słowa Chrystusa utrwalone w Ewangelii według św. Mateusza.

Jak co roku w listopadowy jesienny dzień przychodzimy do Bazyliki Mariackiej na dziękczynną modlitwę. Za dar Niepodległości. Za polskie państwo i naród.  Za Ojczyznę. To dzień pamięci i narodowej dumy. Przypominają o nim biało-czerwone sztandary.

W pierwszym czytaniu dzisiejszego dnia usłyszeliśmy Ezechielowe proroctwo. Rozbrzmiewa w nim Boża zapowiedź zmartwychwstania umarłych. Wizja wiecznego życia, które trwa po przekroczeniu bramy śmierci. „Oto otwieram wasze groby i wydobywam was z grobów”(Ez 37, 12).

W naszej drodze duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie gromadzimy się w tej świątyni, by posłuszni słowom Psalmu oddać Bogu chwałę. Tworząc Kościół – rodzinę narodów, przynosimy nasze dary, naszą modlitwę i entuzjazm wiary.

Znowu nadszedł ten piękny, podniosły dzień Roku Liturgicznego. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa! Boże Ciało! Manifestujemy dziś naszą wiarę w Jezusa Obecnego
w Najświętszym Sakramencie. Prawdę Kościoła. Prawdę naszych serc.

To już 36 lat od tamtych sierpniowych dni. Od Porozumień Sierpniowych. Od narodzin Solidarności. A przecież nieumilkła opowieść: „O tych dniach pełnych nadziei /Pełnych rozmów i sporów gorących/O tych nocach kiepsko przespanych/Naszych sercach mocno bijących”.