Umiłowani Bracia i Siostry,

Drodzy Bracia Kapłani.

Przed nami uroczystość święceń kapłańskich, których udzielę siedmiu diakonom Gdańskiego Seminarium Duchownego w Oliwie. To ważne wydarzenia dla całej naszej diecezjalnej wspólnoty, która otrzyma dar nowych kapłanów.

Dziękuję i gratuluję Parafiom, z których pochodzą przyszli kapłani. Tam, gdzie wiara jest żywa, Bóg wzbudza powołania, a te znajdują dobrą atmosferę do wzrostu i rozwoju.

Gratuluję a zarazem dziękuje Rodzinom przyszłych prezbiterów. Niech wasze wsparcie, zwłaszcza modlitewne, stale towarzyszy waszym synom na ich kapłańskiej drodze życia.

Do wspierania modlitwą przyszłych kapłanów, szczególnie w ostatnich dniach przygotowań do święceń, zachęcam wszystkich wiernych naszej archidiecezji, zwłaszcza chorych i cierpiących – łącząc swoje cierpienia z Chrystusem, Najwyższym i Wiecznym Kapłanem.

Zapraszam zatem wiernych, siostry i braci zakonnych oraz kapłanów do udziału w tych uroczystościach, które odbędą się w sobotę, 19 maja br. o godz. 10.00 w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie.

Z serca błogosławię.

/-/ + Sławoj Leszek Głódź

Metropolita Gdański

ZAPROSZENIE METROPOLITY GDAŃSKIEGO NA ŚWIĘTO PATRONALNE ARCHIDIECEZJI GDAŃSKIEJ KU CZCI ŚWIĘTEGO WOJCIECHA

6 maja br., godz. 12.00

Umiłowani w Panu!

Zbliżają się uroczystości patronalne ku czci Świętego Wojciecha, które w tym roku wpisują się w jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Zapraszam serdecznie wszystkich wiernych, grupy i wspólnoty duszpasterskie, katechetów i siostry zakonne na Mszę Świętą Odpustową sprawowaną także w intencji Ojczyzny w niedzielę, 6 maja br. o godz. 12.00 na Wzgórzu Wojciechowym w Gdańsku - Świętym Wojciechu. Uroczystościom będzie przewodniczył Biskup Łukasz Buzun z Kalisza. Braci kapłanów zapraszam do koncelebrowania Eucharystii.

Zachęcam także do włączenia się w tradycyjne piesze pielgrzymki, które z różnych stron Archidiecezji przyprowadzą nas na wspólne świętowanie na Wzgórzu Wojciechowym [według załączonego harmonogramu]. Po liturgii zapraszam na rodzinny piknik i wspólny śpiew pieśni patriotycznych.

Na czas radosnego przeżywania Archidiecezjalnego Święta Patronalnego ku czci świętego Wojciecha, który w 997 roku ochrzcił lud Gdańska, z serca wszystkim błogosławię.

/-/ + Sławoj Leszek Głódź

Metropolita Gdański

Piesze pielgrzymki na Wzgórze Świętego Wojciecha:

• Archidiecezjalna Pielgrzymka Gdańszczan z relikwiami świętego Wojciecha pod przewodnictwem Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis” (wyjście o godz. 9.00 z Bazyliki Mariackiej);
  • Pielgrzymka Młodych (wyjście o godz. 9.00 sprzed kościoła OO. Franciszkanów pw. Świętej Trójcy w Gdańsku);
  • Pielgrzymka z Łęgowa (wyjście o godz. 8.30 sprzed kościoła pw. św. Mikołaja w Łęgowie);
  • Pielgrzymka dekanalna z Pruszcza Gdańskiego (wyjście o godz. 10.00 sprzed kościoła pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim).

Znowu nadszedł błogosławiony czas.

Wraz ze świętym i apostolskim Kościołem przeżywamy radość spotkania ze Zmartwychwstałym Panem, „pierworodnym spośród umarłych” (Kol 1,18).

Orędzie Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, Metropolity Gdańskiego, na Boże Narodzenie Roku Pańskiego 2017

Homilia Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia z okazji poświęcenia Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny wygłoszona w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku 16 XII 2017

Zdecydowane poparcie dla projektu ograniczenia handlu we wszystkie niedziele wyraził w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną abp Sławoj Leszek Głódź.Metropolita gdański przypomniał, że stanowisko takie już kilkakrotnie wyrażała Konferencja Episkopatu Polski. Tymczasem po poprawkach, jakie w projekcie Solidarności dokonała sejmowa komisja, ograniczenia miałyby dotyczyć tylko dwóch niedziel w miesiącu