Abp Sławoj Leszek Głódź podpisał i poświęcił akt erekcyjny.
W gdyńskiej dzielnicy Wiczlino przy ul. Staniszewskiego 24 maja odbyła się oficjalna ceremonia wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowego Komisariatu Policji Gdynia-Witomino.
Dokument poświęcił abp Sławoj Leszek Głódź. - Niech budowa tego nowego obiektu będzie przebiegała pomyślnie. Prosimy dzisiaj Pana Boga, by to miejsce, było dobrym i odpowiednim dla służby policji, a służba ta była skuteczna, zapewniając nam wszystkim poczucie realnego bezpieczeństwa - mówił metropolita gdański.
Następnie akt erekcyjny, podpisany przez abp. Głódzia oraz pozostałych sygnatariuszy, został włożony do specjalnej, mosiężnej tuby. Następnie dołożono do niej 5-złotową monetę, pamiątkowy medalion z logo Garnizonu Pomorskiego Policji, wydanie gazety z bieżącą datą oraz zdjęcia z przedsięwzięcia utrwalone na nośniku elektronicznym. To wszystko zostało zamurowane w fundamentach budynku.
Gościem honorowym uroczystości był Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji. - Będziemy dokładać wszelkich starań, aby wszyscy Polacy, niezależnie od ich przekonań i sympatii politycznych mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa - mówił.
- Politycy muszą wiedzieć, że ich odpowiedzialnością jest dbanie o grosz publiczny, o jego racjonalne wydatkowanie, o jego skuteczne pozyskiwanie do budżetu państwa. Ale na jednym nie można oszczędzać - na bezpieczeństwie oraz na jakości tych, którzy o to bezpieczeństwo mają zabiegać, czyli funkcjonariuszy - dodał.
Obecny podczas czwartkowej uroczystości prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wskazywał w swoim wystąpieniu, że nowy komisariat dzięki wsparciu MSWiA będzie pozytywnie wpływał na rozwój dzielnicy.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władzy centralnej i samorządowej

Jan Hlebowicz /Foto Gość

- Witomino, Chwarzno i Wiczlino to dzielnice mające największą dynamikę rozwoju, ale i rejon uwielbiany przez gdynian, którzy widzą tutaj miejsce dla realizowania swoich aspiracji. A dla miasta troska o bezpieczeństwo jest jednym z podstawowych wymiarów kreujących jakość życia - powiedział.
Głos zabrał także Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. - Gratuluję wszystkim mieszkańcom Pomorza nowego komisariatu. Życzę, by budowa przebiegała bezpiecznie, tak byśmy wszyscy razem spotkali się za rok podczas uroczystości oddania budynku do użytku. Współpraca z samorządem zawsze przynosi dobre owoce - mówił w swoim wystąpieniu.
Nowy komisariat ma powstać do końca 2019 roku. Budynek będzie kosztował nieco ponad 9 mln zł. W gdyńskiej policji pracuje około 650 funkcjonariuszy.