Wystartował VII Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny.
W kościele pw. św. Katarzyny w Gdańsku 9 marca odbył się koncert inauguracyjny Gdańskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego (9-11 marca). Swoje wokalne umiejętności zaprezentowały Christianstad’s Mottet Choir ze Szwecji, Frankfurter Kinder und Jugendkantorei z Niemiec, Children Choir "Ritsik" from Võru z Estonii.
- Co roku festiwal przyciąga ciekawe zespoły z całej Europy, a czasem i z dalszych zakątków świata. Nie inaczej jest w tym roku. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia, poza znakomitymi chórami polskimi, usłyszymy zespoły z Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji oraz ze Szwecji - podkreślają organizatorzy.
Festiwal składa się z części konkursowej odbywającej się w auli gmachu głównego Politechniki Gdańskiej oraz z występów przed publicznością w wybranych gdańskich świątyniach.
10 marca w auli gmachu głównego PG w godz. od 11.00 do 17.30 odbędą się przesłuchania konkursowe w aż sześciu kategoriach: chóry mieszane, chóry męskie i żeńskie, chóry młodzieżowe, chóry dziecięce (dwie grupy wiekowe) oraz chóry kameralne. Najlepsze chóry w każdej kategorii zdobędą Złoty Medal Gdańskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego.
W sobotni wieczór, po zakończeniu przesłuchań, wybrane zespoły wystąpią: w Ratuszu Staromiejskim (o 18.00), w kościele św. Katarzyny (o 18.30), kościele bł. Urszuli Ledóchowskiej (o 19.00) i kościele św. Mikołaja (o 19.00) w Gdańsku.
Ostatniego dnia festiwalu o 16.00 odbędzie się koncert galowy w auli gmachu głównego Politechniki Gdańskiej. Koncert rozpocznie występ Akademickiego Chóru PG jako chóru gospodarza.
Wstęp na wszystkie koncerty odbywające się w ramach festiwalu jest bezpłatny. Pełny program imprezy znaleźć można TUTAJ.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Gość Niedzielny".