W niedzielę 21 stycznia w gdańskim kościele polskokatolickim pw. Bożego Ciała odbyła się kolejna modlitwa w cyklu spotkań ekumenicznych zaplanowanych na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
- Witam was wszystkich, którzy przyszliście tutaj dzisiaj, aby modlić się o to, byśmy mogli być jedną owczarnią, nad którą czuwa jeden Pasterz - mówi ks. Rafał Michalak, proboszcz polskokatolickiej parafii pw. Bożego Ciała w Gdańsku.
W kościele spotkali się przedstawiciele różnych wyznań - zarówno świeccy, jak i duchowni. Homilię wygłosił ks. Dariusz Jóźwik, proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja w Gdańsku.
- Przyszło nam żyć w okresie, kiedy świat jest bardzo podzielony - targany wieloma konfliktami zbrojnymi, pogrążony w kryzysie migracyjnym. Lecz w nas jest siła wiary, która doprowadziła nas do tej wspólnej modlitwy. Przełamując podziały spotykam się z potrzeby serca i dążymy do jedności. Drogowskazem w tym dziele jest Jezus i Jego słowa, które kieruje do nas z kart Ewangelii - mówił kaznodzieja.
Ks. D. Jóźwik podkreślił, że o podziale w Kościele nie powinno być mowy. - Zadajmy sobie pytanie: "czy Chrystus jest podzielony"? Św. Paweł w Ewangelii daje jasno do zrozumienia, że nie może być mowy o rozłamie w Kościele, gdyż jedność wynika z chrztu - tłumaczył.
I dodał, że wszyscy zostaliśmy ochrzczeni i od tego momentu rozpoczęliśmy swe życie z Jezusem. - Jako dzieci jednego Stwórcy powinniśmy miłować się ponad podziałami. Starajmy się w życiu codziennym okazywać prawdziwą miłość, szanować się nawzajem - nie zapominając, że każdy z nas został stworzony na obraz i podobieństwo Boże - zaapelował Ks. D. Jóźwik.
Modlitwa kościele polskokatolickim była kolejną w cyklu spotkań ekumenicznych zaplanowanych na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tegoroczne spotkania odbywają się pod hasłem: "Prawica Twoja wsławiła się mocą (Wj 15, 6)". Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Karaibów.