Już po raz 20. odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń Pro Ecclesia et Populo. Wśród uhonorowanych znaleźli się przedstawiciele wspólnot i stowarzyszeń katolickich, którzy robią dobre i wartościowe rzeczy dla lokalnego Kościoła.
Uroczystość odbyła się w gdańskim Ratuszu Staromiejskim, a na honorowych miejscach zasiadło ośmiu odznaczonych.- Jesteście szczególnymi osobami, dołączyliście do grona szlachetnych ludzi, dzięki którym na Pomorzu żyje się lepiej. Troszczycie się o wszystkich tych, których czasami nawet trudno dostrzec. Dziękuję wam za to - mówi Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.W uroczystej gali wzięli udział przedstawiciele władz, stowarzyszeń, fundacji i ruchów katolickich archidiecezji gdańskiej. Nie zabrakło również bp. Wiesława Szlachetki, który osobiście wręczał odznaczenia. - Serdecznie wszystkim uhonorowanym gratuluje i jednocześnie dziękuję za zaangażowanie - dobro oraz miłosierdzie - okazywane drugiemu człowiekowi - mówił biskup.- Na tej sali znajdują się ludzie niezwykle aktywni w różnych dziedzinach, stąd chciałbym zachęcić, aby włączyli się w realizację programu obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości - mówił Jarosław Sellin, wiceminister kultury.- Żyjemy obecnie w realiach silnego podziału w narodzie polskim - kulturowego, cywilizacyjnego, politycznego - czasami bardzo agresywnego. Wszyscy to dostrzegamy i ubolewamy, że tak jest. Dlatego wykorzystajmy zbliżającą się rocznicę i działajmy w tym kierunku, abyśmy poczuli się wspólnotą, która przeżywa własną historię i związane z nią wartości. Bądźmy narodem, który wspólnie cieszy się z sukcesów naszych przodków - zaapelował wiceminister.Laureaci tegorocznej edycji nagrody Pro Ecclesia et Populo:
Ewa Mazur, dyrygentka i kierownik artystyczny Cantores Minores Gedanenses, propagatorka idei chórów parafianach, a także rozpowszechniania chorału gregoriańskiego;
Magdalena i Stanisław Matczakowie za wieloletni wysiłek włożony w propagowanie dialogu prowadzącego do spotkania męża i żony poprzez współprowadzenie gdyńskiego Ośrodka Spotkań Małżeńskich, który prowadzi m.in. rekolekcje dla par małżeńskich;
Małgorzata Chojnowska jest założycielką "mikołajowego" Klubu Seniora i osobą zaangażowana w dzieło "Zupa Chylońska";
Maria i Władysław Ornowscy za niesienie pomocy ubogim rodzinom w ponad 30-letniej działalności charytatywnej, wspieranie dzieci w ramach ponad 20-letniej działalności Fundacji Społecznej na rzecz dzieci "Pan Władek" oraz działania w zespole Caritas przy parafii św. Bartłomieja Apostoła w Mierzeszynie.
W czasie gali przyznano również dyplom uznania Chórowi Cantores Minores Gedanenses pod batutą Ewy Mazur.- Ta nagroda to dla mnie ogromne wyróżnienie. Nie wyobrażam sobie życia bez drugiego człowieka, gdyż miłość, którą ludzie mnie obdarowują daje mi siłę i odwagę oraz chęci i możliwości do działania - mówi Małgorzata Chojnowska.Na zakończenie przedstawiciele ruchów i organizacji katolickich przełamali się opłatkiem z biskupem Wiesławem Szlachetką i przedstawicielami lokalnych władz. Uroczystość uświetnił koncert kolęd w wykonaniu chóru Cantores Minores Gedanenses.