- Chciałbym bardzo wam podziękować za dobre serce, które ofiarujecie bliźnim. Cieszę się również, że w działania Caritas zaangażowanych jest tylu młodych ludzi - mówi abp Sławoj Leszek Głódź.
W środę 6 grudnia odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariatu w Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Uroczysta gala miała miejsce w auli Jana Pawła II w Gdańsku-Oliwie. W sumie kilkuset członków szkolnych i parafialnych zespołów Caritas wypełniło salę.W spotkaniu wziął również udział abp Sławoj Leszek Głódź. Przybył także bp Wiesław Szlachetka, który jest przewodniczącym Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski.- Celem wolontariatu jest niesienie pomocy tam, gdzie jest ona potrzebna. Caritas jest instytucją bardzo potrzebną w naszym kraju, gdyż zaangażowani w jej działania ludzie wypełniają ewangeliczne polecenie realizowania uczynków miłosierdzia na różnych życiowych polach - podkreśla bp W. Szlachetka.- Dzisiejsze spotkanie jest okazją do podziękowania wszystkim, którzy są zaangażowani w bardzo różnorodne przedsięwzięcia Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Gala to również możliwość wyróżnienia tych wolontariuszy, bądź całych zespołów, które odznaczyły się szczególnym zaangażowaniem na rzecz osób potrzebujących czy włączyły się w akcje, które w tym roku wdrażaliśmy - mówi Caritas Archidiecezji Gdańskiej.Łucja w wolontariat zaangażowała się będąc na studiach. - Stwierdziłam, że fajnie byłoby nie marnować wolnego czasu na głupoty, tylko zrobić coś pożytecznego - mówi studentka. Tym sposobem dziewczyna zaczęła pomagać dzieciom w odrabianiu lekcji.Edytę wolontariat wciągnął jeszcze w gimnazjum. - Będąc w SKC angażowałam się w różne akcje. Niestety, w mojej nowej szkole nie ma szkolnego koła Caritas, dlatego postanowiłam, że zaangażuje się w działania centrum wolontariatu na Jesionowej - mówi. Dlaczego jest wolontariuszem? - Bo to bardzo buduje, kiedy można komuś pomóc - tak od serca - nie dla pieniędzy, ale satysfakcji, że mogłam w jakiś sposób pozytywnie wpłynąć na życie drugiego człowieka - wyjaśnia.Patrycja ma na swoim koncie pięcioletnią przygodę z wolontariatem, która zaczęła się jeszcze w podstawówce. - Zawsze bardzo chciałam pomagać innym, dlatego jak tylko zaczęło w mojej szkole działać SKC to się w nie zaangażowałam. Najbardziej w wolontariacie lubię to, że każdy może się w niego włączyć. Wystarczy przyjść i zacząć działać - mówi. W czasie gali metropolita gdański wręczył nagrody "Samarytanin Roku 2017".Statuetki, w czterech kategoriach, przypadły w udziale:
Parafialnemu Zespołowi Caritas - parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Gdańsku;
Szkolnemu Kołu Caritas - w IX Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni;
Placówce Caritas Archidiecezji Gdańskiej - Barbarze Smulnik;
Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Gdańskiej - Patrycja Paśnikowska i Maksymilian Prusik.
W trakcie uroczystości wręczono także akty powołaniowe dla Parafialnych Zespołów Caritas oraz nowych Szkolnych Kół Caritas.