Ekumeniczne nabożeństwo kończące obchody jubileuszu 500-lecia reformacji.
W ewangelicko-augsburskim kościele pw. Zbawiciela w Sopocie 31 października odprawione zostało ekumeniczne nabożeństwo z okazji 500. rocznicy reformacji. W uroczystości kończącej obchody jubileuszu wziął udział m.in. bp Zbigniew Zieliński.- Święto reformacji roku 2017 to szczególny dzień nie tylko dla ewangelików. Po raz pierwszy w historii pamiątka tego wydarzenia, które miało miejsce najpierw w Wittenberdze, a później w wielu europejskich wsiach i miastach, także w Gdańsku, nie jest powodem do wzajemnych obelg, oskarżeń i budowania kolejnych murów - mówił w homilii bp Marcin Hintz, biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.- Po raz pierwszy w historii możemy wspólnie, w ekumenicznym gronie, zastanawiać się nad wystąpieniem ks. Marcina Lutra, ks. Jana Kalwina i tych wszystkich, którzy podążyli wyznaczoną przez nich drogą - dodał duchowny.- Upamiętniając ekumenicznie święto reformacji, nie chcemy koncentrować naszej uwagi na historii. Nie chcemy także jej odbrązawiać ani patynować. Na tym polega nasz ewangelicki chrystocentryzm, że dzisiaj nie opowiadamy o wydarzeniach sprzed 500 lat, ale mówimy o tym, co głosiła reformacja - o Jezusie Chrystusie. Ukrzyżowanym - podkreślił.