Z udziałem przedstawicieli władz państwowych odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego Akademii Morskiej w Gdyni. Abp Głódź mówił m.in. o akcji "Różaniec do granic".
W Gdyni 7 października odbyły się uroczystości rozpoczynające rok akademicki Akademii Morskiej w Gdyni. Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź.Na modlitwie, oprócz profesorów i studentów AM, zgromadzili się również uczestnicy ogólnopolskiej inicjatywy duszpasterskiej "Różaniec do granic". Do wydarzenia nawiązał w homilii metropolita gdański.- Dobiegają końca obchody 100. rocznicy objawień Maryi w Fatimie i 140. rocznicy objawień w Gietrzwałdzie. Matka Boża prosiła nas, abyśmy gorliwie modlili się na różańcu. Realizując Jej wolę, pragniemy podjąć ten szczególny wysiłek, włączając się w "Różaniec do granic". Zjednoczmy się we wspólnej modlitwie za nasze rodziny, nasz naród i cały świat - podkreślił.- Potrzeba nawrócenia, przemiany życia. To nie jest tania dewocja. Z różańcem nie rozstawali się święci. Z różańcem szli żołnierze na front. Różaniec codziennie odmawiał św. Jan Paweł II - dodał.Następnie abp Głódź zwrócił się do przedstawicieli Akademii Morskiej. - Patrzymy na waszą uczelnię, która przygotowuje studentów do pracy we flocie XXI-wieku, w przedsiębiorstwach polskich i zagranicznych, a także daje młodzieży znakomitą szansę rozwoju na globalnym rynku pracy - mówił metropolita gdański.- Zadaniem każdej wyższej uczelni są nie tylko badania naukowe, dydaktyka, ale także wychowanie. Św. Jan Paweł II przemawiając na uniwersytecie w Padwie, zwrócił się do profesorów i studentów: "Bez względu na to jaki jest przedmiot waszych zainteresowań naukowych, z powagą i entuzjazmem przyczyniajcie się do kształtowania ludzi rozmiłowanych w prawdziwej kulturze i czystej wolności, zdolnych do wypowiadania osobistych sądów w świetle prawdy, zaangażowanych w spełnianie tego wszystkiego, co jest prawdziwe, dobre i słuszne" - powiedział abp Głódź. Na zakończenie hierarcha życzył władzom uczelni i studentom "dobrej atmosfery panującej w uczelni, otwartości na innych, gotowości wysłuchania ich, podjęcia dialogu, budowania zaufania, wspólnego poszukiwania mądrości osadzonej na bojaźni Pana".W trakcie Eucharystii abp Głódź poświęcił historyczne tablice rybaków, którzy zginęli na morzu. Po Mszy św. nastąpił przemarsz gości i studentów Akademii Morskiej ulicami miasta do żaglowca "Dar Młodzieży", gdzie odbyła się druga część uroczystości.- Dzisiaj mamy dostęp do morza, armatorów i statki, a Akademia Morska w Gdyni, według światowego rankingu uczelni morskich, jest pierwszą uczelnią w Europie i czwartą na świecie. Nasi absolwenci nie mają problemów z wejściem na rynek pracy, są cenieni przez armatorów, ponieważ łączą zdobyte podczas studiów umiejętności praktyczne z bogatą wiedzą inżynierską - mówił prof. Janusz Zarębski, rektor Akademii Morskiej.W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych m.in. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa, a także posłowie, samorządowcy, przedstawiciele władz uczelni wyższych Pomorza.