- Obecność drugiego człowieka, który bezinteresownie chce poświęcić swój czas, bardzo naszych chorych motywuje, napawa radością i dodaje im sił - mówi Elżbieta Bęben, koordynator wolontariatu w sopockim hospicjum.
Pomagają w pielęgnacji, karmią, towarzyszą na spacerach, rozmawiają, czytają książki czy po prostu trzymają za rękę. Już 7 października w Domu Hospicyjnym Caritas im. św. Józefa w Sopocie rozpocznie się kolejna edycja kursu wolontariatu opiekuńczego.- Zapotrzebowanie na wolontariuszy w hospicjum jest ogromne. W naszym Domu Hospicyjnym Caritas przebywa obecnie 24 podopiecznych. Widzimy po nich, jak wiele radości dają im spotkania z wolontariuszami - zaznacza Elżbieta Bęben i dodaje, że wolontariat ma wiele różnych stron. - Czasami wolontariusze zajmują się organizacją czasu wolnego naszych podopiecznych, innym razem pomagają przy zmianie pieluch czy siedzą z kimś w pokoju i po prostu są, dają choremu, który nie jest w stanie rozmawiać, swoją obecność. Są też wolontariusze, którzy malują chorującym paniom paznokcie, aby poczuły się piękniejsze. Czasami wpadają do hospicjum panie fryzjerki, które układają naszym podopiecznym fryzury i tym samym choć na chwilę poprawiają im jakość życia - wylicza koordynatorka wolontariatu.E. Bęben podkreśla, że wolontariuszem może zostać każda osoba pełnoletnia, która ma trochę wolnego czasu i chce go podarować innym oraz jest gotowa towarzyszyć osobie cierpiącej. - Pomaganie ma taką niewymierną wartość. Daje dużo radości obu stronom: i osobie, która ofiarowuje i osobie, która zostaje obdarowana - zaznacza.Kurs wolontariatu opiekuńczego w Domu Hospicyjnym Caritas im. św. Józefa w Sopocie (Al. Niepodległości 632) odbędzie się w soboty: 7, 14 i 21 października, w godz. od 8 do 15. W ramach części teoretycznej zajęcia dla kandydatów na wolontariuszy poprowadzą: lekarz, psycholog, ksiądz, koordynatorka wolontariatu oraz pielęgniarki. Następnie kursanci odbędą indywidualne praktyki pod okiem doświadczonych wolontariuszy.Więcej informacji oraz zapisy pod numerem telefonu: (58) 555 19 00. Szkolenie jest bezpłatne. Ilość miejsc ograniczona.