- Gromadzimy się dziś przy tym ołtarzu, gdzie sprawowana będzie Eucharystia. Doświadczymy bliskości i miłości Chrystusa. Wyjdźmy z tego spotkania umocnieni, przemienieni i bardziej święci - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.
Kilkuset wiernych uczestniczyło 10 września w konsekracji kościoła bł. Edmunda Bojanowskiego w Rumi. Mszę św. sprawowaną wraz z bp. Wiesławem Szlachetką i prawie 40 kapłanami sprawował abp Sławoj Leszek Głódź.- Obrzędy, których jesteśmy świadkami mają spowodować skutek nie tylko w tym budynku, ale przede wszystkim w naszych sercach - podkreślał w homilii metropolita. Zaznaczał, że ma ona zaowocować w życiu katolików szczególną wiernością Bogu, między innymi w kwestii świętowania Dnia Pańskiego.Hierarcha przypomniał historię powołanej w 1999 roku parafii oraz znaczenie przeżywanych podczas konsekracji obrzędów. Podziękował także parafianom i ks. Andrzejowi Gierczakowi, proboszczowi parafii za trud wznoszenia nowego kościoła.Arcybiskup podkreślał, że Kościół ma być miejscem spotkania z Bogiem i doświadczania Jego łaski, a "wchodząc do każdej świątyni mamy pamiętać o przebaczeniu". - Wychodzimy stąd, by dawać świadectwo prawdzie i samemu Jezusowi - przypominał.- Zależało nam bardzo, by w kościele stworzyć klimat świętości miejsca i modlitwy - podkreślał ks. Andrzej Gierczak. - Pamiętam życzliwe podpowiedzi parafian, którzy mówili "nasz kościół musi być piękny, ale przede wszystkim dlatego, żebyśmy się w nim dobrze modlili" - mówił wyraźnie wzruszony proboszcz.Podczas uroczystości metropolita koronował także obraz MB Częstochowskiej, przed którym wdzięczni za konsekrację kościoła wierni, każdego 9 dnia miesiąca, odmawiać będą specjalną modlitwę w intencji parafii.Parafia bł. Edmunda Bojanowskiego erygowana została 29 sierpnia 1999 roku dekretem abp Tadeusza Gocłowskiego, ówczesnego metropolity gdańskiego. Kamień węgielny pod budowę świątyni 7 sierpnia 2008 wmurował abp Sławoj Leszek Głódź.