- Pielgrzymowanie, podczas którego znajdujemy czas i angażujemy własne siły, podejmujemy trud, jest postawą zbieżną z tym, czego uczy nas Maryja. Ona pierwsza powiedziała "tak" na zaskakującą propozycję Boga. Ona daje nam doskonały przykład, jak przyjmować wolę Bożą i mówić o Nim innym. Jak zmieniać swoje plany i w pełni zaufać Panu - podkreśla ks. Tomasz Jereczek z parafii św. Antoniego Padewskiego w Redzie.
W weekend 2 i 3 września tysiące wiernych z północnych terenów archidiecezji nawiedziły Sanktuarium Królowej Polskiego Morza. Pierwsze rozmodlone grupy z Redy, Rumi, Wejherowa, Luzina i wielu sąsiednich kaszubskich miejscowości dotarły do Swarzewa już w sobotę, około godz. 12. Mimo niesprzyjającej pogody wśród pątników można było zobaczyć rodziny z dziećmi i wielu nastolatków, którzy już w poniedziałek rozpoczynają nowy rok szkolny.Około godziny 17 do Sanktuarium Królowej Polskiego Morza przybyła najliczniejsza grupa wiernych, licząca 700 osób pielgrzymka z Gdyni, do której na trasie dołączyli mieszkańcy Kosakowa i Pierwoszyna.

- Matka Boża jest jedna. Ta sama króluje zarówno na Jasnej Górze, jak i tu - w Swarzewie. Wielu ludziom dzisiaj trudno wygospodarować aż 16 dni na to, by pielgrzymować do Częstochowy. Pielgrzymka do Swarzewa to zaledwie 1 - 2 dni. To jest doskonała alternatywa. Liczy się ofiara i chęć pielgrzymowania - stwierdza ks. Tomasz Jereczek.

Agnieszka Lesiecka /Foto Gość

- Moja rodzina pielgrzymuje do Swarzewa już od wielu lat. W tym roku moi bliscy z powodu licznych obowiązków nie mogli się tutaj pojawić, dlatego ja postanowiłam ich reprezentować i zanieść nasze intencje Matce Bożej Swarzewskiej - opowiada Ula z Gdyni. - Pielgrzymka, nawet taka jednodniowa, pomaga mi zanurzyć się w modlitwie, budować głębszą relację z Panem Bogiem i odkrywać siebie. Natomiast osobom, które mijają nas - pielgrzymów na ulicy na pewno pokazuje, że człowiek wierzący nie leży wyłącznie krzyżem w kościele, ale także radośnie wychwala Pana wędrując 30 km do Matki Bożej - dodaje.W niedzielę 3 września abp Sławoj Leszek Głódź odprawił dla pielgrzymów uroczystą Sumę odpustową. Od poniedziałku 4 września do soboty 9 września w Swarzewie będą trwały dni modlitw poszczególnych grup społecznych. W tym czasie o godz. 10 i 18 odprawiane będą Msze św. zakończone nabożeństwem. W niedzielę 10 września, o godz. 11 zostanie odprawiona Suma z procesją teoforyczną na zakończenie odpustu.Równolegle do odpustu w Swarzewie trwa odpust w parafii Wniebowzięcia NMP w Trąbkach Wielkich. W niedzielę 3 września została odprawiona uroczysta Suma z procesją Eucharystyczną. Od poniedziałku do soboty będą trwały dni modlitw: małżeństw, dzieci szkolnych i nauczycieli, liturgicznej służby ołtarza, czcicieli Matki Bożej, chorych, kapłanów i młodzieży. O godz. 17 będzie odbywało się nabożeństwo, po którym o godz. 18 będzie odprawiana Msza św., zakończona Apelem Jasnogórskim.W sobotę 9 września, o 6.45 z bazyliki św. Brygidy w Gdańsku wyruszy VIII Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej w Trąbkach Wielkich. Na trasie pielgrzymi odwiedzą parafie: św. Wojciecha w Gdańsku, św. Jacka w Straszynie i Podwyższenia Krzyża w Żuławie Wielkiej. Wejście do Sanktuarium w Trąbkach Wielkich planowane jest na 15.40. Później, o godz. 16 zostanie odprawiona Msza św. odpustowa.Przeżywane w tygodniu modlitwy zwieńczy Eucharystia odprawiona przez abp. Sławoja Leszka Głódzia 10 września o 12, po której na stadionie odbędzie się festyn dożynkowy.