św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

Hasłem przewodnim pierwszej edycji Free Art Faktoria Festival było "Czyste serce oraz czysta zabawa", a sama impreza miała skłaniać do refleksji.
Festiwal odbył się na terenie Faktorii w Pruszczu Gdańskim. Po obu stronach, prowadzącej pod scenę, drogi znaleźć było można tabliczki z motywującymi cytatami. - To dwie ścieżki - profilaktyczna i ewangeliczna - naszego autorstwa - wyjaśnia Iwona Woźniewska, założycielka Stowarzyszenia "180 stopni", socjoterapeutka i pedagog.  
- Trudno jest wzbudzić refleksję w młodych, którzy przychodzą na koncert. Dlatego wymyśliliśmy, że dla tych, którzy wezmą udział w festiwalu, przygotujemy dwie propozycje. Po jednej stronie będą hasła wzmacniające czystą głowę, czystą zabawę i czyste serce oraz zachęcające do rozwoju, a druga ścieżka ma prowadzić pod scenę poprzez wersety z Pisma Świętego. Chodzi o to, żeby przestrzeń komunikowała, co jest meritum festiwalu - zabawa i życie bez procentów - podkreśla Iwona.
Michałowi, jednemu z uczestników imprezy, pomysł bardzo się spodobał. - Zrobiłem kilka zdjęć, żeby móc wrócić do tych sentencji później. Razem z koleżanką przeczytaliśmy wszystkie. Niektóre wzbudziły dużo emocji, inne były tematem zażartej dyskusji - uśmiecha się chłopak.
​Ten ewangelizacyjno-profilaktyczny projekt skierowany był do młodzieży z Pruszcza Gdańskiego, Trójmiasta i całego województwa pomorskiego. Lista wykonawców była naprawdę imponująca. Wystąpił m.in. Tau, Anatom, Heres/Wyrwani Z Niewoli oraz DJ Fala.
Festiwal, był okazją, nie tylko do posłuchania dobrej muzyki, ale również uczestnictwa w warsztatach rozwoju duchowego prowadzonych przez parafię Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim, warsztatach rozwoju osobistego realizowanych przez terapeutów Stowarzyszenia "180 stopni", oraz warsztatach artystycznych prowadzonych przez doświadczonych trenerów.
- Zobaczyłam, na jednym z portali społecznościowych, że będzie takie wydarzenie. Od razu postanowiłam, że muszę tu być. Zabrałam ze sobą koleżanki i bawimy się świetnie - mówi Natalia z Gdyni.
Klaudia przytakuje. - Bardzo lubimy Anatoma i cieszymy się, że możemy być na jego koncercie. Takich fajnych, chrześcijańskich imprez powinno być więcej - podkreśla dziewczyna.   
Marcin Oroń, czyli DJ Fala, pomysłodawca i dyrektor Free Art Faktoria Festival przyznaje, że już są plany na organizację drugiej edycji imprezy. - Wierzymy, że w przyszłym roku będzie równie dobrze, a nawet lepiej - mówi.


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00