To już szósty dzień Gdyńskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Jakie nastroje wśród pielgrzymów?
Pielgrzymi 31 lipca wyruszyli z Warlubia do Świecia. - To jakieś 30 kilometrów. Pogoda jest najlepsza jaką można sobie wymarzyć - nie ma ani wielkiego upału ani deszczu. Idzie wciąż około 100 pielgrzymów, 4 księży, 6 kleryków i jeden diakon. Atmosfera jest świetna - mówi Dominik Knaak, uczestnik pielgrzymki.
Jak przyznaje najtrudniejsze chwile mają już za sobą. - Piąty dzień pielgrzymowania był kryzysowy z co najmniej trzech powodów. Po pierwsze dlatego, że był to najdłuższy z dotychczasowych etapów - 37 kilometrów. Po drugie dlatego, że od obiadu do noclegu towarzyszył nam las, asfalt i długie proste. Prawie żadnych zakrętów. Po trzecie - pojawiło się sporo dużych pęcherzy, przez co atmosfera stała się nieco napięta. Jednak wszystkie kryzysy zostały zażegnane. Dziś jest już lepiej - opowiada Dominik.
- Taki to już urok pielgrzymki, wspólnego przebywania ze sobą. Jesteśmy jak rodzina i razem dzielimy radości. Ale nawet w najbardziej zgranej rodzinie pojawiają się konflikty - na szczęście u nas są tylko te małe - dodaje.
W niedzielę konferencję na temat Matki Bożej wygłosił ks. Mariusz Parusiński. - Maryja odkryła w sobie Pana Boga i bezgranicznie Mu zaufała. A potem się tym podzieliła. Matka Boża musiała całkowicie zmienić swoje życiowe plany. Dowiedziała się, że będzie w ciąży. W dodatku nie ze swoim mężem. Za to groziło jej ukamienowanie. A jednak Ona zaufała. Mało tego. Maryja zaufała i z radosną nowiną poszła w świat.
- My też niesiemy Jezusa. Głosimy Go. Całym sobą. Swoim życiem, postępowaniem, słowem, przykładem. Warto w tym kontekście zadać sobie pytanie: Czy inni, napotykając nas na swojej drodze, uradują się i pomyślą: "Widzę Chrystusa"?