Powstaje w Gdańsku. Ma 12 metrów wysokości, 10 szerokości. Łącznie 120 metrów kwadratowych powierzchni.
- Nasz ołtarz stanowi wotum wdzięczności Bogu za troskę o naród Polski - podkreśla ks. Ludwik Kowalski, proboszcz bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. Inspiratorem i pomysłodawcą nowej, znacznie rozszerzonej koncepcji ołtarza jest metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Prawdopodobnie pod koniec bieżącego roku mieszkańcy Pomorza oraz turyści z całego świata będą mogli podziwiać pierwsze efekty.
Wszystko zaczęło się w 2000 r. Ideę stworzenia Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny w prezbiterium kościoła św. Brygidy wysunął ówczesny proboszcz, a także kapelan "Solidarności" ks. Henryk Jankowski oraz gdańscy bursztynnicy - jako wyraz wdzięczności za dar wolności i pontyfikatu Jana Pawła II.
Ołtarz zaprojektował prof. Stanisław Radwański, były rektor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a współautorem projektu i zarazem jego głównym wykonawcą został słynny pomorski artysta bursztynnik Mariusz Drapikowski.
Centralnym elementem powstałego na początku stulecia ołtarza jest obraz Matki Bożej - patronki Świata Pracy namalowany przez ks. Franciszka Znanieckiego po masakrze grudniowej z 1970 r. Madonna i Dzieciątko otrzymały bursztynowe korony, poświęcone przez Jana Pawła II 6 lipca 2001 r. i wspaniałą, głęboko rzeźbioną sukienkę z unikatowej odmiany białego bursztynu. Po obydwu stronach obrazu rozmieszczono figury Patronek Europy: św. Brygidy Szwedzkiej i św. Elżbiety Hesselblad - brygidek. Po bokach prezbiterium zasiadają majestatyczne, zadumane figury z brązu Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Pod sklepieniem zrywa się do lotu biały bursztynowy orzeł.
- W 2000 r. stworzona została także monstrancja z bursztynu o wysokości 1,73 metra wykorzystywana podczas procesji Bożego Ciała ulicami Gdańska. Po 14 latach, decyzją abp. Sławoja Leszka Głódzia, znalazła swoje miejsce w osi bursztynowej nastawy. W tym samym czasie w ołtarzu umiejscowione zostały relikwiarze metrowej wysokości zawierające krew św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki - opowiada ks. Kowalski. To właśnie z tymi decyzjami wiąże się pomysł rozbudowy Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny.
Z ideą kontynuacji budowy bursztynowej nastawy wyszedł metropolita gdański. Na plebanii kościoła św. Brygidy zebrał na nowo twórców ołtarza - prof. S. Radwańskiego i M. Drapikowskiego oraz Mariusza Gliwińskiego. Zespół pod kierunkiem arcybiskupa zdecydował się na dalszą realizację dzieła, które już wkrótce zostanie wzbogacone o wiele nowych elementów.
- Pierwszym z nich jest olbrzymich rozmiarów winorośl, symbolizująca Chrystusa. Kolejnym elementem będą złote łany zbóż z bursztynowymi kłosami, które symbolizują Eucharystię. Do tego dojdą jeszcze, umocowane na samej górze ołtarza, polskie krzyże - ojczyźniane, niepodległościowe, solidarnościowe, partyzanckie i te z przydrożnych kapliczek. W każdym krucyfiksie znajdą się elementy bursztynowe.
- Poprzez symbolikę Chrystusową i patriotyczną chcemy podkreślić nierozerwalną łączność Jezusa z naszym narodem - zazncza ks. Ludwik.
Prace przy ołtarzu idą już pełną parą i prawdopodobnie pod koniec bieżącego roku mieszkańcy Pomorza oraz turyści z całego świata będą mogli podziwiać pierwsze efekty - część krzewu winnego oraz polskich krzyży. Na bursztynowe łany zbóż trzeba będzie jeszcze poczekać.
Dynamiczna budowa ołtarza nie byłaby możliwa bez pomocy parafian, a także ludzi z całej Polski, a nawet z zagranicy. Polacy, Ukraińcy, Rosjanie cały czas przynoszą większe i mniejsze bryłki bursztynu, które poddawane są specjalnej obróbce. Dzielą się także srebrem i złotem potrzebnym do oprawy elementów bursztynowych.
- Jako proboszcz nie muszę specjalnie nikogo prosić ani zachęcać. Mam wrażenie, że ludzie sami czują potrzebę, by taki unikatowy w skali świata ołtarz powstał w naszej diecezji i grodzie nad Motławą. Nie wyobrażają sobie, by w stolicy bursztynu nie było takiego dzieła - mówi ks. Kowalski.
Proboszcz jest otwarty na współpracę ze strony osób prywatnych, firm i różnych środowisk, które chciałyby pozostawić po sobie ślad w Bursztynowym Ołtarzu Ojczyzny. Prosi przede wszystkim o wsparcie modlitewne. Jeśli ktoś chciałby pomóc materialnie w budowie ołtarza, numer konta znajdzie na stronie internetowej parafii: www.brygida.gdansk.pl.
Więcej na temat bursztynowego ołtarza w 31. numerze "Gościa Gdańskiego" na 6 sierpnia.