Żaglowiec szkoleniowy rumuńskiej Marynarki Wojennej cumował przez cztery dni w gdyńskim porcie. Była to jego pierwsza wizyta w Polsce.
Mircea przybił do Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni w środę. Przez kolejne dni osoby zainteresowane jednostką miały możliwość wejścia na pokład i zwiedzenia statku.
Obecnie na trójmasztowcu szkoli się czterech podchorążych gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej. Odbywają oni dwa rejsy szkoleniowe: od 14 lipca do 5 sierpnia oraz od 5 sierpnia do 22 września.
W połowie lipca żaglowiec wziął udział w regatach The Tall Ships Races Kotka 2017, które odbyły się na trasie Halmstad-Kotka i Kotka-Turku.
Mircea ma 82 metry długości i 12 m szerokości. Jego maszty sięgają 44 m, a łączna powierzchnia rozpostartych na nich żagli to prawie 1,8 tys. m kw. Na swój pokład może zabrać w sumie 200 osób, w tym 98 osób należących do stałej załogi.
Rumuński żaglowiec szkoleniowy został zbudowany w Hamburgu w 1938 r. Nazwano go na cześć Mirczy Starego (Mircea cel Bătrân), który na przełomie XIV i XV wieku znacząco wpłynął na rozwój żeglugi w Rumunii.
Statek opuścił gdyński port w sobotę rano 29 lipca.