Klasyka, elektronika, muzyka z gier komputerowych. To wszystko na największym instrumencie na świecie.

7 lipca rozpoczął się cykl bezpłatnych koncertów "Lato Carillonowe". Podczas inauguracji, przy Fontannie Heweliusza w Gdańsku, wykonana została "Muzyka na wodzie" J.F. Haendla w twórczych aranżacjach Kamila Cieślika na 4 trąbki, 4 waltornie, 4 kotły i carillon mobilny "Gdańsk" - jedyny taki instrument w Polsce.
- Carillon to zespół co najmniej 23 dzwonów, na których można grać ręcznie przy pomocy klawiatury połączonej systemem drutów i przekładni z sercami dzwonów. Kiedy naciskamy klawisz, serce uderza w czaszę nieruchomego dzwonu. Carillon to najprawdopodobniej najcięższy i największy instrument na świecie - tłumaczy dr Monika Kaźmierczak, pianistka i carillonistka, dyrektor artystyczny cyklu.
- Carillonista gra na instrumencie, uderzając pięściami w drewniane kołki. Oprócz gry ręcznej wykorzystuje także pedał nożny, przy pomocy którego wydobywa z carillonu najniższe dźwięki - dodaje.
Kolejne utwory - od klasyki, przez elektronikę, po muzykę z gier komputerowych, będą grane na żywo przez znanych artystów z całego świata w każdy piątek o 21 z wieży kościoła św. Katarzyny. Cykl zakończy się 26 sierpnia.
- W tym roku program jest naprawdę imponujący. Podczas koncertu 18 sierpnia wykonane zostaną znane utwory z gier komputerowych. Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na rozpoznanie jak największej liczby utworów - mówi M. Kaźmierczak.
Gdańszczanie i turyści usłyszą niewidomego wirtuoza z Belgii - Toma Van Peer (14 i 15 lipca), Holendra Arie Abbenesa (21 i 22 lipca), gdańszczankę Monikę Kaźmierczak w repertuarze na carillon i elektronikę (28 lipca), Holenderkę Rosemarie Seuntiëns (4 i 5 sierpnia), gdańszczan: Annę Kasprzycką (11 i 12 sierpnia) i Wojciecha Lauera (18 i 19 sierpnia). Podczas finału (25 sierpnia) Amerykanka Tiffany Ng zaprezentuje utwory na carillon i elektronikę, a wieża kościoła św. Katarzyny zostanie ozdobiona wizualizacjami gdańszczan Roberta Turło i Adama Przybysza.
Organizatorzy koncertów przygotowali dwa miejsca, z których wieczorami będzie można odsłuchać wykonywanych kompozycji.

- Muzyki najlepiej słucha się w zacisznych miejscach. Dzięki życzliwości przeora oo. karmelitów, udało się pozyskać dla słuchaczy piękny ogród przy kościele św. Katarzyny. Znajdzie się tam niewielki ekran, na którym będzie widać grających w wieży artystów. W tym roku proponujemy też drugie, mniej zaciszne, miejsce do słuchania - okolice Fontanny Heweliusza, gdzie zawiśnie specjalny ekran, na którym również będzie można obserwować grających muzyków. Jeśli słuchać muzyki, to tylko przy dźwiękach wody - zachęca M. Kaźmierczak
Czwarty cykl letnich, bezpłatnych koncertów organizują: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska razem z Polskim Stowarzyszeniem Carillonowym oraz Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną.

Gdańsk to jedyne miejsce w kraju, gdzie znajdują się carillony koncertowe. Jeden, liczący 50 dzwonów - w wieży kościoła pw. św. Katarzyny, drugi - w wieży Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów) oraz carillon mobilny, złożony z 48 dzwonów.