- Nasz festiwal prowadzi słuchaczy do korzeni historii muzyki, która kształtowała pokolenia Europejczyków. Uczyła wrażliwości na piękno, na obecność Boga i na drugiego człowieka - mówi o. Andrzej Batorski, proboszcz parafii pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze.
Trwa 12. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów". 5 lipca, podczas drugiego koncertu z cyklu wystąpili: Rudolf Innig, światowej klasy niemiecki organista oraz Adam Bruderek, skrzypek Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
W repertuarze znalazły się m.in.: kompozycja Josepha Rheinbergera na skrzypce i organy oraz utwory G. F. Händla, S. Barbera, oraz polskiego kompozytora F. Nowowiejskiego.
Jastrzębiogórski festiwal jest owocem współpracy jezuitów z Polską Filharmonią Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku oraz pomorskim stowarzyszeniem Musica Sacra.
- To wydarzenie muzyczne już jest tradycją. Czasem się obawiam, żeby nie wkradła się w nią jakaś rutyna. W 2017 roku prezentujemy 17 bardzo różnorodnych, ciekawych koncertów. Dzisiaj słowem "kultura" często określa się przeróżne wytwory obecne w literaturze, teatrze, i w ogóle w sztuce, które nie są godne tego miana. Jestem przekonany, że "Słowo i muzyka u jezuitów" przywraca w tej kwestii właściwe proporcje - dzieli się o. A. Batorski.

O. Andrzej Batorski podkreśla, że festiwal daje uczestnikom możliwość spotkania z wysokiej klasy kulturą.

ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

- Festiwal w Jastrzębiej Górze, podobnie jak wiele innych propozycji wakacyjnych tego rodzaju, pozwala się zatrzymać i wyciszyć. Pozwala zostawić wszystkie nowości techniczne, które sprawiają, że nasze życie przestało być normalne. Dzisiaj często zapominamy, jak żyć, tylko żyjemy, jak nam każą. Ten festiwal pozwala nam żyć, jak chcemy - dodaje prowadzący koncerty Konrad Mielnik, dyrektor artystyczny Radio Gdańsk.
Patronem imprezy jest prof. Krzysztof Penderecki. Honorowym patronatem objęli ją Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego, burmistrz Władysławowa oraz Metropolita Gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Koncerty w kościele św. Ignacego Loyoli (ul. Piastowska 14) będą odbywały się do 26 sierpnia w środy i soboty, o godz. 20. Wstęp wolny.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął Gość Niedzielny.