Podczas uroczystości 35-lecia Daru Młodzieży fregata otrzymała nową, liczącą 40 m. kwadratowych banderę. Ogłoszono także, że statek uda się w rejs dookoła świata, którego kulminacją będzie udział w ŚDM w Panamie.
Przedstawiciele środowisk związanych z żeglugą, przemysłem i gospodarką morską zebrali się 4 lipca na pokładzie Daru Młodzieży, aby świętować 35. rocznicę podniesienia na nim biało-czerwonej bandery. Nie zabrakło wśród nich władz państwowych i samorządowych, studentów, wykładowców i władz Akademii Morskiej, delegacji zaprzyjaźnionych uczelni oraz członków Konwentu Morskiego.
- Ten statek jest w świecie najwspanialszym ambasadorem naszej ojczyzny, miasta Gdynia i naszej uczelni - Akademii Morskiej - mówił prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski rektor AMG.
Rafał Bruski, rezydent Bydgoszczy przekazał komendantowi żaglowca, kpt. Ireneuszowi Lewandowskiemu niezwykłą, liczącą 40 m. kw. banderę. Nawiązał w ten sposób do wydarzeń sprzed 35 lat, kiedy to kobiety Ziemi Bydgoskiej ofiarowały ozdobną, jedwabną banderę na nowo zbudowany żaglowiec, która do dzisiaj przechowywana w salonie Daru Młodzieży.
- Dar Młodzieży jest cząstką życia wielu studentów AM. Kształtował nasz charakter. Przychodziliśmy tu jako chłopcy, wychodziliśmy jako mężczyźni. Bo morze uczy pokory, współpracy, odpowiedzialności. Te cechy przydają się w całym życiu - mówił podczas uroczystości przekazania bandery Rafał Bruski, który jest absolwentem gdyńskiej Wyższej Szkoły Morskiej. - Niech służy i sławi imię polskiego marynarza i Polski na całym świecie - zaznaczał Rafał Bruski.
Bandera jest tak ogromna, że nie zmieściłaby się na rufie. Z racji swoich rozmiarów musiała zawisnąć na rufowej nadbudówce, gdzie według morskiego ceremoniału wciągana jest tylko wówczas, gdy statek jest w morzu.

Rafał Bruski przekazuje banderę kpt. komendantowi żaglowca kpt. Ireneuszowi Lewandowskiemu

ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Podczas uroczystości przemawiali także licznie zgromadzeni goście. Adam Kwiatkowski, minister w kancelarii prezydenta RP, przekazał zgromadzonym serdeczne pozdrowienia i podziękowania od prezydenta Andrzeja Dudy. - Życzę, by następne lata przyniosły tej fregacie co najmniej tyle osiągnięć, ile przyniosło ostatnie 35 lat - mówił Adam Kwiatkowski.
Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, odczytała list premier Beaty Szydło, skierowany do uczestników uroczystości. Oprócz życzeń znalazła się w nim niezwykle ważna wiadomość.
"Mam zaszczyt ogłosić, że w roku 2018, roku narodowych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, Dar Młodzieży wyruszy w rejs dookoła świata organizowany przez ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Z radością objęłam patronat nad tym wydarzeniem. Nasi żeglarze z udziałem młodych ludzi z innych krajów, którzy będą dołączać w innych portach udadzą się do Panamy na Światowe Dni Młodzieży, by tam wspólnie modlić się i świętować z ojcem św. i wiernymi ze wszystkich zakątków globu." - napisała w swoim liście Beata Szydło.
- Objęcie patronatem przez panią premier rejsu Daru Młodzieży dookoła świata z portem docelowym w Panamie to dla mnie i całej społeczności akademickiej ogromy zaszczyt. Od dłuższego czasu o takim rejsie myśleliśmy i ten rejs planowaliśmy. Naszym marzeniem jest to, aby tam - w Panamie - gościć na pokładzie papieża Franciszka - mówił Janusz Zarębski, rektor AMG.
Podczas uroczystości odsłonięto także tablicę upamiętniającą ostatniego komendanta Daru Pomorza i pierwszego komendanta Daru Młodzieży - kpt. Tadeusza Olechnowicza. Ceremonii dokonali wspólnie Alicja Olechnowicz, córka kapitana oraz obecny komendant żaglowca - kpt. Ireneusz Lewandowski.

W uroczystości licznie uczestniczyli goście związani zarówno z Darem Młodzieży, jak i z gospodarką morską.

ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

- Dzisiejsza uroczystość nawiązuje do tego, co robili nasi wielcy poprzednicy. Nie było jeszcze portu, żeglugi ani stoczni, a już wówczas w Tczewie stworzono pierwszą Państwową Szkołę Morską. Ludzie to największy skarb Rzeczypospolitej. Ci wszyscy młodzi ludzie, którzy opuścili szkołę morską, zapisali się pięknymi zgłoskami w historii Polski - mówi kpt. Zbigniew Sulatycki, przewodniczący Konwentu Morskiego.
- Byłem uczniem, a później instruktorem na Darze Pomorza. Dar Młodzieży jest niejako dzieckiem tamtego żaglowca. Wykształceni na tych statkach ludzie pracowali u różnych armatorów świata i okazywali się najlepsi - podkreśla kpt. Sulatycki.
- Zapowiedź rejsu dookoła świata jest wielką wiadomością. Znowu biało-czerwona będzie sławić nasze państwo na wszystkich morzach i oceanach świata - dodaje.
Obchody 35. rocznicy Daru Młodzieży potrwają do 7 lipca. Towarzyszyć im będą wystawy fotograficzne, przegląd filmów dokumentalnych oraz spotkania na Wydziale Nawigacyjnym AMG. Kolekcjonerzy i numizmatycy będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych dla nich stoisk. W środę i czwartek w godz. 14 - 20.00 będzie można także wejść na pokład żaglowca.
Szczegółowe informacje o programie wydarzenia: http://www.am.gdynia.pl/aktualnosci/2017/35-urodziny-zaglowca