św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

Z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości mieszkańcy Gdańska złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II i Ronalda Reagana.
Kilkadziesiąt osób spotkało się we wtorek 4 lipca w przymorskim parku, by z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości złożyć kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana.
W wydarzeniu wzięli udział m.in.: przedstawiciele Stowarzyszenia "Godność", prof. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego IPN, Tomasz Gieszcz, dyrektor gabinetu politycznego wojewody pomorskiego, Kazimierz Koralewski, radny PiS oraz Roman Dambek, sekretarz zarządu powiatowego PiS w Gdyni i asystent Anny Fotygi.
Spotkanie rozpoczęło się od odegrania hymnu narodowego Stanów Zjednoczonych. Następnie Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia "Godność" podkreślił wyjątkowość dzisiejszego spotkania u stóp pomnika.
- Pięć lat temu spotkaliśmy się tutaj po raz pierwszy. Złożyliśmy wieńce, kwiaty i odsłoniliśmy ten pomnik - przypomniał. - W tym roku okazja jest szczególna, bo 30 lat temu odbyła się pielgrzymka papieża na Zaspę i Westerplatte, a we wrześniu minie 30 lat jak obaj ci ludzie (św. Jan Paweł II i Ronald Reagan - przyp. red.) spotkali się w Miami. Od tamtej pielgrzymki i od tego spotkania zaczął upadać komunizm - zaznaczył.
Później, prof. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN, przypomniał zgromadzonym historię ogłoszenia jednego z najważniejszych aktów prawnych Stanów Zjednoczonych. Historyk podkreślił także, iż w dużej mierze jesteśmy dłużnikami Stanów Zjednoczonych. 


- Współpraca prezydenta Reagana ze św. Janem Pawłem II przyczyniła się w ogromnym stopniu do tego, że odnieśliśmy sukces. Pamięć o tej współpracy polsko-amerykańskiej powinna być cały czas wśród nas obecna, bo to jest dowód na to, że współpraca z Ameryką przynosi pozytywne efekty - mówi prof. Mirosław Golon


Agnieszka Lesiecka /Foto Gość- Dwukrotnie Europa popadła w straszne wojny i dwukrotnie Ameryka wyciągała Europę z tarapatów, ratując ją przed najgorszym rozwiązaniem - wyjaśnił. - Niestety w wypadku Polski i całej wschodniej Europy wpadliśmy w komunistyczne zniewolenie, ale i z tej zimnej wojny trwającej pół wieku też wyciągnęła nas Ameryka - zaznaczył.
- Wczoraj uczestniczyłem w uroczystościach w Elblągu, gdzie w najsilniejszym jeśli chodzi o zaplecze zbrojne mieście regionu (…) ulokowano na razie kilkuset osobowe dowództwo wielonarodowej dywizji. Kilkadziesiąt kilometrów od rosyjskiej granicy, od miejsca, które potencjalnie może być dla nas i Europy największym zagrożeniem, pojawiło się NATO i to nie w byle jakiej formie - dzielił się prof. Golon. - Patrząc na historię, patrząc na biografię Ronalda Reagana, patrząc na dawniejsze dzieje, te od XVIII wieku, możemy założyć, że na kogo jak na kogo, ale na Amerykanów - my, Polacy - liczyć możemy - dodał.
- Jeśli skorzystamy z naukowych, gospodarczych i militarnych możliwości Ameryki, jeżeli będziemy utrzymywali z tym krajem dobre stosunki, to wygramy i nie będziemy już nigdy cierpieli, tak jak się to zdarzyło chociażby w 1939 roku - podsumował na zakończenie prof. Golon.


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00