św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

- Przeżywamy 100. rocznicę śmierci św. Brata Alberta i pojawił się pomysł, jak przybliżyć postać Adama Chmielowskiego - mówi ks. Tyberiusz Kroplewski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Gdańskiej.
W sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do pisemnych zmagań zasiadło 65 uczniów szkół podstawowych z klas 4-6. Zaopatrzeni w długopisy przystąpili do uważnego zapoznania się z pytaniami, których w sumie było blisko 30. Na udzielenie odpowiedzi mieli godzinę - skończyli przed czasem. - Zdolna młodzież nam rośnie - uśmiecha się ks. Tyberiusz. 
Wśród konkursowiczów byli także uczniowie szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 86 w Gdańsku. - To są naprawdę zdolne dzieciaki. Dlatego nie trzeba ich było specjalnie namawiać, aby zgłosiły się do konkursu - wyjaśnia Teresa Michalska, nauczycielka.
Przygotowania do testu wiedzy opierały się nie tylko na zajęciach w szkole, ale także na indywidualnym przygotowaniu.
- Młodzi sporo czytali, zapoznali się również z prezentacją przygotowaną przez Wydział Katechetyczny, by jak najpełniej zrozumieć, kim był św. Brat Albert - podkreśla T. Michalska. Nauczycielka zapoznała się z pytaniami konkursowymi. - Odpowiedzi nie powinny sprawić uczniom problemu - uśmiecha się.
Mateusz potakująco kiwa głową. - Test był prosty i myślę, że całkiem dobrze mi poszło - mówi szóstoklasista. Wiktoria o swoim sukcesie nie jest do końca przekonana. - Pytania były różne - łatwe i trudne, ale chyba jakoś dałam radę - mówi.
Na szczęście w tym konkursie nie liczy się sam wynik testu, ale wiedza, którą młodzi z niego wyniosą.
- Św. Brat Albert był bardzo dobrym człowiekiem - pomagał ubogim, dzielił się z nimi chlebem, poświęcał się dla innych - to zdecydowanie postać, z której można brać przykład - mówi dziewczynka. - To dobry wzór do naśladowania przez młodych i starszych - dodaje Michał.
Pani Teresa cieszy się, że dzięki temu konkursowi św. Brat Albert zagościł w życiu dzieci. - O naszych świętych powinniśmy wiedzieć jak najwięcej, a zwłaszcza o takich, których postawę wobec bliźniego można i powinno się wcielać w życie - wyjaśnia.
Konkurs wiedzy był jednym z trzech zorganizowanych przez Wydział Katechetyczny. Wszystkie odbywały się pod wspólnym hasłem: "Prawdziwie czynić miłosierdzie".
- Dla najmłodszych przygotowaliśmy konkurs rysunkowy o uczynkach miłosierdzia. Dzieci miały, więc przedstawić graficznie jak w codziennym życiu można miłosierdzie czynić - mówi ks. Kroplewski.
Zainteresowanie konkursem było ogromne, bo w całej diecezji udział w rysunkowych zmaganiach wzięło kilka tysięcy uczniów.
- Dzieciaki świetnie sobie z tematem poradziły oddając na papierze to, w jaki sposób można pomagać - dzieląc się jedzeniem, opiekując się osobą chorą albo przeprowadzając kogoś starszego przez jezdnię - mówi dyrektor.
Podobnie jak uczniowie szkół podstawowych w trakcie konkursu plastycznego, tak gimnazjaliści mogli wykazać się swoją kreatywnością i wiedzą na temat uczynków miłosierdzia. Jednak ich zadanie polegało na nakręceniu krótkiego filmiku.
- Do Wydziału Katechetycznego wpłynęło wiele realizacji - plastycznych i filmowych. Teraz powołane zostanie jury i postaramy się wyłonić zwycięzców, co będzie niezwykle trudne, gdyż poziom wszystkich konkursów był bardzo wysoki - przyznaje ks. T. Kroplewski.
Po konkursie młodzi otrzymali symboliczne upominki, mogli też za darmo zwiedzić muzeum.
Wręczenie nagród zwycięzcom wszystkich trzech konkursów odbędzie się 17 czerwca na Długim Targu. Wydarzenie poprzedzone zostanie zbiórką na dalszą działalność wspierającą najbardziej potrzebujących Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta w Gdańsku.


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00