W archikatedrze oliwskiej 15 kwietnia abp Sławoj Leszek Głódź przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej.
Uroczystość rozpoczęła Liturgia Światła wraz z poświęceniem ognia i świecy paschalnej. Po niej nastąpiła rozbudowana Liturgia Słowa z radosnym śpiewem Alleluja.
Homilię wygłosił ks. infułat Stanisław Zięba. - W liturgii Wielkiej Soboty oddajemy hołd Jezusowi Chrystusowi jako temu, który jest światłością świata - podkreślił na wstępie. - Wielkanoc jest najważniejszym świętem w kościele. Jest centralnym wyrażeniem całej historii zbawienia. Fakt zmartwychwstania to fundament naszej wiary. Chrystus żyje, odkupienie zostało dokonane, a niebo otwarte - dodał.
Po homilii, wspólnoty neokatechumenalne odnowiły uroczyście przyrzeczenia chrzcielne. Metropolita gdański udzielił także chrztu osobie dorosłej. - Cieszymy się z faktu, że dzisiaj powiększył się Kościół archidiecezji gdańskiej. Ochrzczona przyjęła również sakrament bierzmowania oraz przystąpiła do pierwszej Komunii św. To piękna chwila - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.