- Udział w tym turnieju daje ogromną satysfakcję. To okazja do spotkania z innymi ministrantami, porozmawiania z nimi czy po prostu przybicia „piątki” - mówi Jasiu Jendrzejek król strzelców w finałowym turnieju piłki nożnej LSO w kategorii ministranci.
Finałowy Turniej Halowej Piłki Nożnej LSO odbył się 18 marca w 3 halach sportowych w Rumi. W wydarzeniu wzięło udział 49 drużyn z terenu archidiecezji gdańskiej. Imprezę patronatem honorowym objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.
- To już trzecie mistrzostwa, które prowadzę jako duszpasterz LSO. Budujący jest fakt, że z roku na rok coraz więcej parafii przyłącza się do naszego turnieju - mówi ks. Piotr Belecki, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza. - Coraz częściej widzę również, że ministranci potrafią stworzyć wspólnotę nie tylko przy ołtarzu, ale i na boisku - dodaje.

Na zdjęciu: ks. Piotr Belecki, diecezjalny duszpasterz LSO i pani Jolanta Król ze stowarzyszenia "Salos Rumia"

Agnieszka Lesiecka /Foto Gość

- Cieszy mnie, że w Rumi jest środowisko wspaniałych ludzi takich jak pan burmistrz Michał Pasieczny oraz pani Jolanta Król ze stowarzyszenia „Salos Rumia”, którzy udostępniają nam sale sportowe, kibicują nam, a nawet namawiają do zorganizowania Halowych Mistrzostw Polski LSO właśnie w Rumi - dzieli się ks. Piotr.
Tegoroczny Halowy Turniej Piłki Nożnej LSO miał cztery etapy. Rozgrywki odbyły się w: Luzinie, Bojanie i Szemudzie, Gdańsku oraz w Rumi. Członkowie służby liturgicznej, którzy wzięli udział w mistrzostwach, rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach wiekowych: ministranci (do 12. roku życia), młodsi lektorzy (do lat 15) oraz starsi lektorzy (16-19 lat).

- Zajęliśmy czwarte miejsce. Chcieliśmy więcej, ale nie udało się. Niektórzy się zawiedli, ale reszta zespołu jest szczęśliwa, że w ogóle z grupy wyszliśmy, bo to też było warte tego trudu. W przyszłym roku też będziemy brali udział w turnieju - mówi Jasiu Jendrzejek z par. MB Różańcowej w Gdyni-Demptowie

Agnieszka Lesiecka /Foto Gość

Wśród wszystkich uczestników sobotniego wydarzenia rozlosowano atrakcyjne nagrody, m.in. piłkę Adidas „Smart Ball” oraz koszulki z podpisami zawodników: „Gryfa Wejherowo”, „Lechii Gdańsk” i „Arki Gdynia”. Na zwycięzców finałowego turnieju czekały również dyplomy, medale i puchary. Po zakończeniu wszystkich turniejowych meczów i wręczeniu trofeów w hali sportowej MOSiR w Rumi doszło do towarzyskiej rozgrywki między księżmi a rumskimi samorządowcami.
Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach finałowego turnieju LSO zajęli:
- LEKTOR STARSZY: par. św. Wojciecha w Kielnie
- LEKTOR MŁODSZY: par. Niepokalanego Serca Maryi Panny w Leśniewie
- MINISTRANT: par. św. Aniołów Stróżów w Mrzezinie
Mistrzami i wicemistrzami diecezji, którzy będą reprezentowali archidiecezję gdańską na Mistrzostwach Polski w Halowej Piłce Nożnej LSO w Częstochowie w dniach 1 i 2 maja, zostali:
- LEKTOR STARSZY: par. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie, par. św. Ojca Pio w Gdańsku oraz par. Matki Bożej Królowej Polski w Łebnie
- LEKTOR MŁODSZY: par. św. Ojca Pio w Gdańsku i par. Niepokalanego Serca Maryi Panny w Leśniewie
- MINISTRANT: par. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie i par. św. Jana Chrzciciela w Gdańsku