św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

Rozpoczęły się Diecezjalne Rekolekcje Mężczyzn organizowane przez Bractwo św. Pawła.
W parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni 16 marca rozpoczęły się Diecezjalne Rekolekcje Mężczyzn "Droga Piotra", organizowane przez Bractwo św. Pawła, męską formację katolicką archidiecezji gdańskiej. Tematem przewodnim spotkań jest postać św. Piotra oraz jego relacja z Jezusem.
Pierwsze spotkanie rekolekcyjne rozpoczęło się od Mszy św. w intencji mężczyzn. Następnie konferencję pt. "Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego - dziękuje Panie, że mi się objawiłeś!" wygłosił ks. Krzysztof Ławrukajtis, założyciel i duszpasterz Bractwa św. Pawła.
- Chciałbym, żebyśmy spojrzeli na nasze życie przez pryzmat św. Piotra. Pan Bóg przyjął go wiedząc, że jest porywczy, że w najważniejszych momentach zaśpi, a nawet, że trzy razy się Go zaprze. To było dla Jezusa nieważne. Najważniejsze było to, że Piotr znał swoją tożsamość, miał świadomość własnych wad. "Odejdź ode mnie Panie, bo jestem człowiekiem grzesznym" - mówił duchowny.
- Dlaczego Piotr wygrał swoje życie? Ponieważ pozwolił działać Panu Jezusowi. Kiedy Chrystus mówi do niego: "Idź, wypłyń na głębię", Piotr się nie waha. Mimo że jest samo południe, a na brzegu Jeziora Galilejskiego stoi kilka tysięcy gapiów. "On chce łowić? To jakiś wariat". Piotr nie miał szans na jakikolwiek połów, ale zawierzył, wypłynął, zarzucił sieci, które wypełniły się rybami. Zrozumiał, że zwycięstwa nie można odnieść samemu, a jedynie z Bogiem - podkreślił ks. Krzysztof.  
- My też musimy poznać siebie i zrozumieć, że prawdziwe zwycięstwo odniesiemy tylko z Jezusem. Poznajmy swoje pokusy. Sprawdźmy, gdzie zło chce nas wyłączyć z życia. Przez nałogowe granie na komputerze? Pornografię? Alkoholizm? Postawmy pytanie: co nas wewnętrznie rozwala? A kiedy już sobie uświadomimy własne słabości nie mówmy: "Teraz ja sobie z nimi poradzę. Ja. Tylko ja i nikt inny". Nie starajmy się działać w pojedynkę. Pamiętajmy, że nie wygramy życia bez Chrystusa - zakończył.
Następne spotkanie odbędzie się 17 marca o godz. 18. W programie: Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu, konferencja  "Ty wiesz, że cię kocham - dlaczego nie wytrzymałem przy krzyżu twoim?" oraz Droga Krzyżowa.
Rekolekcje zakończą się 18 marca o godz. 18 Mszą św. w intencji mężczyzn z konferencją "Panie dokąd my pójdziemy? - chcę pójść za Twoim słowem!". W programie także świadectwa o braterstwie oraz prezentacja opowiadająca o wspólnocie Bractwa św. Pawła.


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00