św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

W poniedziałek 13 lutego w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie odbyło się spotkanie w ramach kończącego się Tygodnia Małżeństwa.


Poprzedzone Mszą św. spotkanie zgromadziło małżonków z różnym stażem. Niektórzy na wykład przyszli ze swoimi najmłodszymi pociechami.
Spotkanie odbywające się pod hasłem: "Małżeństwo w nauczaniu św. Jana Pawła II" poprowadzili ks. dr Jan Uchwat, ojciec duchowny Gdańskiego Seminarium Duchownego i Joanna Cabaj, doradczyni życia rodzinnego.
- Myśli Jana Pawła II to bardzo rozległa dziedzina. Jego nauczanie jest nadal bardzo aktualne warto, więc je odkryć na nowo i zastosować w swoim życiu - mówi J. Cabaj. Doradczyni wyjaśnia, że to właśnie w myśli papieża Polaka zawarta jest bardzo ważna kwestia zawiązana z małżeństwem, o której wiele osób zdaje się zapominać. - Małżeństwo powinno być przepełnione miłością. W dzisiejszym świecie wiele osób oczekuje miłości od drugiej osoby, od swojego współmałżonka, od swoich dzieci, natomiast prawdziwa miłość pochodzi wyłącznie od Boga - tam ma swój początek - podkreśla J. Cabaj.
Doradczyni przestrzega również, aby postarać się uniknąć dwóch najczęstszych pułapek, w które "łapią się" współcześni małżonkowie. - Nie możemy zapominać, że sakramentalny związek kobiety i mężczyzny niesie ze sobą przepiękna różnorodność. Natomiast małżonkowie bardzo często porównują swoje relacje z mężem lub żoną do innych par. W małżeństwie najważniejsze jest, aby pokochać swojego współmałżonka takim, jakim jest - oczywiście nie chodzi tutaj o akceptacje grzechów. Musimy dbać o nasz wzajemny rozwój i umacniać naszą relację poprzez umacnianie relacji z Bogiem. Nie powinniśmy również nikogo zmuszać, aby czerpał z naszego małżeństwa przykład. Bo nasz związek nie ma być na pokaz - podkreśla J. Cabaj.
W trakcie spotkania poruszono temat związany z jednością i różnorodnością w małżeństwie. - Skupiliśmy się głównie na tym, w jaki sposób dwoje ludzi - mężczyzna i kobieta, którzy są sobie początkowo obcy, powoli stają się jednością, a jednocześnie nie zatrącają swojej różnorodności. Nie bójmy się stwierdzenia, że w małżeństwie każdy jest inny - mówi ks. Jan Uchwat.
Prelegent zaznacza jednocześnie, że spotkania małżeńskie, takie jak odbywały się w ramach Tygodnia Małżeństwa powinny znaleźć się w ofercie każdej parafii. - Ci, którzy wypowiedzieli sakramentalne „tak” potrzebują katechezy i formacji. Może to być spotkanie przy kawie, gdzie wymienią się doświadczeniami, może być to również forma podobna do tych, w których mieli okazję uczestniczyć przez ostatni tydzień. Najważniejsze jednak, aby mieli swoje miejsce w Kościele i mogli wzrastać w Jezusie - mówi ks. Uchwat.
 
 

Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00