W Kolegium Teologicznym rozpoczął się kurs dla narzeczonych "Radość miłości".
- Kurs to cykl wykładów opartych na podstawie adhortacji papieża Franciszka "Amorislaetitia". Wykłady prowadzone są przez wykładowców kolegium, a także wykładowców Seminarium Duchownego oraz Uniwersytetu Gdańskiego z zakresu teologii moralnej i pastoralnej, duchowości, prawa kanonicznego i prawa rodzinnego, psychologii oraz metod rozwiązywania konfliktów - wyjaśnia ks. dr Krzysztof Drews, dyrektor Kolegium Teologicznego w Gdyni.
Cały kurs to w sumie 8 wykładów, które odbywają się w czwartki o godz. 18 w auli akademickiej przy ul. Armii Krajowej 46. Czterotygodniowy kurs obejmuje 4 spotkania, czyli 2 wykłady w trakcie jednego spotkania, z których każdy trwa ok. godziny. W poprzedniej edycji kursu wzięło udział ponad 160 uczestników.
- Wykłady prowadzone są nie tylko przez księży, ale również przez osoby świeckie, które dzielą się z uczestnikami swoim doświadczeniem. To niezwykle ważne gdyż, jako praktycy przekazują młodym, czym jest małżeństwo, jak rozwiązywać konflikty, jak nawiązywać relacje z teściami, jak wychowywać dzieci, jak zachowywać w sobie czystość małżeńską, czy jak dzielić się obowiązkami - wymienia dyrektor.
Ks. Drews podkreśla, że w małżeństwie nie da się uniknąć sytuacji konfliktowych, jednak dzięki dobremu przygotowaniu narzeczonych łatwiej je przezwyciężyć. - Nasi wykładowcy przekazują młodym, jak wyjść obronną ręką z kryzysu, aby małżeństwo przetrwało - podkreśla ks. K. Drews.
W kursie biorą udział nie tylko mieszkańcy Gdyni, czy nawet Trójmiasta. Narzeczeni zjeżdżają także spoza terenu diecezji gdańskiej. - To pokazuje jak dużym zainteresowaniem cieszą się nasze spotkanie. Dodatkowym czynnikiem zachęcającym jest fakt, że do kursu przystąpić można w dowolnym momencie - mówi dyrektor.
Każdy wykład oparty jest o prezentację multimedialną, a na zakończenie kursu każda para otrzymuje adhortację papieża Franciszka "Amorislaetitia". Między jednym, a drugim wykładem organizatorzy zadbali o przerwę kawową. - Jest to moment, kiedy wykładowcy są do dyspozycji narzeczonych. Przed ślubem pojawia się wiele pytań, na które chętnie udzielimy odpowiedzi - podkreśla ks. Drews.
Zapisy na kurs dla narzeczonych odbywają się pół godziny przed rozpoczęciem spotkania w sekretariacie kolegium. Narzeczeni otrzymują protokół, na którym potwierdzone zostanie uczestnictwo na danym wykładzie. W przypadku nieobecności na jednym ze spotkań, można odbyć je w kolejnym miesiącu.
Terminy spotkań:
I cykl