św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

- Pasterze dali wiarę słowu. Tak, jak oni, my także wierzymy, że to Dziecię jest Zbawicielem świata - mówiła podczas koncertu kolęd Kasia Bogusz.
Kilkaset osób uczestniczyło 2 stycznia w zorganizowanym w gdańskim kościele NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej koncercie kolęd grupy Zespół w Składzie. Tworzą ją muzycy występujący na co dzień w wielu znanych zespołach prezentujących muzykę chrześcijańską.
- Koncerty "Zespołu w składzie" mają wymiar ewangelizacyjny. Pomiędzy kolędami pojawia się wiele treści kerygmatycznych. Można usłyszeć także świadectwa życia. To wszystko sprawia, że wydarzenie nie jest już zwykłym koncertem kolęd, ale głoszeniem Jezusa Chrystusa - podkreśla ks. Jan Kucharski, proboszcz parafii. - W komentarzach członków zespołu znajduje się także słowo wyjaśniające treść konkretnych kolęd. Często zwracają przy tym uwagą na słowa, które na co dzień nam umykają - dodaje kapłan.
- Wydaje się, że kolęd możemy mieć już dość, ponieważ słyszymy je przez cały Adwent w naszych sklepach. Myślę jednak, że warto się nad nimi zatrzymać, bo niosą bardzo wiele treści. To historia wcielenia opowiedziana niejako "w pigułce" - mówiła Kasia Bogusz, wprowadzając słuchaczy w znaną kolędę "Wśród nocnej ciszy". - Pasterze dali wiarę słowu. Aż do dziś czekamy na powtórne przyjście Jezusa. A, póki co, mamy Go codziennie przy sobie - na ołtarzu, pod postacią chleba i wina. Ta kolęda jest okazją do wyznania wiary - podkreślała.
Występ zespołu nie ograniczył się jedynie do śpiewu tradycyjnych kolęd. Wśród przedstawionych utworów znalazła się m.in. kompozycja pochodząca z repertuaru zespołu Na Górze. - To nietypowy zespół. Jego członkami są ludzie niepełnosprawni umysłowo. Sami piszą teksty piosenek. Tekst tej piosenki napisał 10-letni Tomasz ze Szczecina - wyjaśniał Robert Drężek. - Jej słowa brzmią: "Krowa daje mleko, kura jajka znosi, a miłość człowieka Boga nam przynosi". To trzy oczywiste, prosto wyrażone prawdy. Bóg z miłości daje człowiekowi samego siebie. Tam, gdzie w naszych wzajemnych relacjach jest miłość, tam - śmiało można to powiedzieć - jest Boże Narodzenie. Jest tam sam Bóg - zaznaczył muzyk.
- To dobry czas dla wspólnoty parafialnej. Ten czas nie jest czasem wzruszenia, ale głębokiej modlitwy - mówi ks. Kucharski.
Zespół w Składzie to 7-osobowa grupa złożona ze znanych polskich muzyków, grających na co dzień w takich zespołach, jak: Luxtorpeda, Arka Noego, 2Tm2,3, Happysad, Deus Meus oraz współpracujących z Martyną Jakubowicz, Urszulą Dudziak, Lidią Pospieszalską, Smolikiem.


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00