św. Jan Paweł II

Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca,

wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

św. Siostra Faustyna Kowalska

Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym,

niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem.

bł. ks. Michał Sopoćko

Decydującym czynnikiem w otrzymaniu miłosierdzia Bożego jest ufność.

Ufność Bogu ma być mocna i wytrwała, bez zwątpień i słabości.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, okrutna obojętność wobec bliźniego,

który wyrzucony został przez margines życia w skutek wyzysku, nędzy, choroby.

Papież Franciszek

Miłosierdzie to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę.

Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie.

W archidiecezji gdańskiej tysiące osób wezmą udział w radosnych pochodach, by pokłonić się Bożemu Dziecięciu.
Święto Epifanii, potocznie nazywane świętem Trzech Króli, zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Tego dnia w całej Polsce tysiące osób wezmą udział w kolorowych i radosny pochodach. W archidiecezji gdańskiej orszaki pomaszerują w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Wejherowie, Rumi i Żukowie.
Gdańsk
Radosny pochód przejdzie już po raz 7. Rozpocznie się zbiórką o 11.30. Wymarsz nastąpi o 12. Spotkanie na ulicy Piwnej, w okolicy wejścia do bazyliki Mariackiej. Przy "Gdańskiej choince" nastąpi pokłon Kacpra, Melchiora i Baltazara przed Świętą Rodziną i złożenie darów. Całość ulicznych jasełek zakończy koncert kolęd.
Gdynia
Po Mszy św. o godz. 11 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa ulicami Gdyni przejdzie Orszak Trzech Króli. Pochód dotrze na skwer Kościuszki, gdzie odbędzie się scena przed zaimprowizowaną karczmą. Przed Teatrem Muzycznym odbędzie się misterium ukazujące walkę dobra ze złem. W muszli koncertowej przy pl. Grunwaldzkim, która tego dnia będzie pełniła rolę szopki, królowie spotkają się z Jezusem. Na koniec odbędzie się wspólne kolędowanie.
Sopot
Uczestnicy orszaku spotkają się przy muszli na molo w piątek o godz. 12. Tam zostanie odegrana pierwsza scena jasełek. Potem, śpiewając kolędy, wszyscy przejdą w kierunku żłóbka przy kościele św. Jerzego, gdzie odbędzie się druga scena jasełek. Po krótkim przedstawieniu orszak przejdzie do kościoła pw. Gwiazdy Morza. W kościele odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu sopockich chórów.
Żukowo
"Pokój i dobro" - pod takim hasłem odbędzie się Orszak Trzech Króli w miejscowości. Na trasie od żukowskiego gimnazjum do stajenki przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego będą rozbrzmiewać kolędy i pastorałki. Kolorowy korowód uda się na plac przed kościołem, aby tam złożyć pokłon nowo narodzonemu Dzieciątku.
Rumia
Orszak rozpocznie się od uroczystej Mszy św. w kościele pw. św. Judy Tadeusza. Następnie kolorowy pochód przejdzie ulicami: Sabata, Sobieskiego, Dąbrowskiego i Świętojańską, by zakończyć przemarsz pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Tam Trzej Królowie oddadzą pokłon Świętej Rodzinie. Wydarzenie umili koncert kolęd. Na wszystkich mieszkańców, którzy wezmą udział w pochodzie, będzie czekał poczęstunek.
Wejherowo
Misternicy Kaszubscy zapraszają na organizowany już po raz 5. Orszak Trzech Króli w Wejherowie. Start o godz. 13.30 przy muzeum. Tam odbędzie się wspólne kolędowanie wraz z zespołem muzycznym.
Patronat honorowy nad orszakami objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.


Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk Oliwa

tel.:(+48 58) 552-00-51
fax.: (+48 58) 552-27-75
kuria@diecezja.gda.pl

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.00